Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda şaşırtıcı bir haber gündem oldu. Çünkü dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates, 2000 yılında Ceo’luktan ayrıldığı Microsoft’un, şimdi de yönetim kurulu üyeliğini bırakmıştı. Peki, Bill Gates Microsoft’tan neden istifa etti?

Bill Gates, çocukluk arkadaşı Paul Allen ile birlikte 1975 te kurduğu Microsoft‘un yönetim kurulundan geçtiğimiz günlerde istifa ettiğini açıkladı. Ünlü iş insanı şirketten ayrılık kararını kendi resmi Linkedin hesabından duyurdu. Bu arada söz konusu paylaşımında Gates, 2004 yılından beri yer aldığı milyarder yatırımcı Warren Buffett‘in Berrsihere Hathaway şirketinin yönetiminden de ayrılacağını belirtti.

Bill Gates Microsoft’tan İstifa Etti

Microsoft’un yaptığı açıklamada, Gates’in; kalkınma, iklim değişiklikleriyle mücadele, sağlık ve eğitim gibi konular ile daha yakından ilgilenebilmek ve hayırseverliğe daha fazla zaman ayırabilmek adına şirketin yönetim kurulundan ayrıldığı belirtildi.

Bu arada son dönemde tüm dünyayı derinden etkileyen Corona Virüs Salgını için hala tedavi yöntemleri araştırılmakta. Çok sayıda ülke, ilaç şirketi ve araştırma merkezinin tüm kaynaklarını seferber ettiği bir yarış ortamı var diyebiliriz. Bu ortamda Corona Virüs aşısı için 100 milyon dolarlık bağışta bulunan Gates’in hayırseverlik adına Microsoft’tan ayrılmış olması da açıkçası kimseyi şaşırtmadı.

Dünyanın en zengin ikinci insanı olan Gates, kurucusu olduğu Microsoft’tun sadece yönetim kurulundan ayrıldığını, şirketi bırakmayacağını ise şu sözlerle anlattı:

“Microsoft ile ilgili olarak, yönetim kurulundan ayrılmak şirketten ayrıldığım anlamına gelmez. Microsoft hayatımın her zaman önemli bir parçası olacak ve şirketin vizyonunun şekillenmesiyle hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için Satya ile iletişimde olmaya devam edeceğim. Şirketin kaydettiği ilerleme ve dünyaya nasıl fayda sağlayabileceği konusunda her zamankinden daha iyimser hissediyorum.”

Gates, Microsoft’un Ceo’su Satya Nadella ve şirketin diğer üst düzey yöneticilerine teknoloji danışmanlığı yapacağını bildirdi. Microsoft’un Ceosu Nadella, “Yıllardır Bill ile çalışmak büyük bir onurdu. Sayesinde Microsoft ve dünya daha iyi bir yer.” dedi.

Hayırsever Bill Gates

Yıllarca dünyanın en zengin insanı unvanını taşıyan Gates, servetinin yarısını ‘Giving Pledge’ isimli bir hayır kurumuna bağışlamıştı. Şimdilerde ise eşiyle birlikte kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı‘nda dünyanın sağlık ve eğitim sorunlarına çözüm bulmayı hedefliyor.

Bill Gates Microsoft Gençlik

Microsoft ile büyük başarılara imza atan Gates, 31 yaşındayken dünyanın en genç milyarderi unvanını almıştı. Şimdilerde ise 103.6 milyar dolarlık bir servete sahip. Ve bu servetin bir kısmını insanlığın bu kara günlerinde insanlık için kullanması gerçekten de övgüye değer bir davranış.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.