Bill Gates Microsoft’tan Neden İstifa Etti

Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda şaşırtıcı bir haber gündem oldu. Buna göre dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates, 2000 yılında Ceo’luktan ayrıldığı Microsoft’un, yönetim kurulu üyeliğinden de istifa etti. Peki, Bill Gates Microsoft’tan neden istifa etti?

Bill Gates, çocukluk arkadaşı Paul Allen ile birlikte 1975 te kurduğu Microsoft‘un yönetim kurulundan geçtiğimiz günlerde istifa ettiğini açıkladı. Ayrılık kararını kendi resmi Linkedin hesabından duyurdu. Söz konusu paylaşımında Gates, 2004 yılından beri yer aldığı milyarder yatırımcı Warren Buffett‘in Berrsihere Hathaway şirketinin yönetiminden de ayrılacağını belirtti.

Bill Gates Microsoft’tan İstifa Etti

Microsoft’un yaptığı açıklamada, Gates’in; kalkınma, iklim değişiklikleriyle mücadele, sağlık ve eğitim gibi konular ile daha yakından ilgilenebilmek ve hayırseverliğe daha fazla zaman ayırabilmek adına şirketin yönetim kurulundan ayrıldığı belirtildi.

Son dönemde dünya sağlığını derinden etkileyen Corona Virüs Salgını için hala tedavi yöntemleri araştırılmakta. Çok sayıda ülke, ilaç şirketi ve araştırma merkezinin tüm kaynaklarını seferber ettiği bir yarış ortamı var şu anda. Bu süreçte Corona Virüs aşısı için 100 milyon dolarlık bağışta bulunan Gates’in hayırseverlik adına Microsoft’tan ayrılmış olması açıkçası kimseyi şaşırtmadı.

Dünyanın en zengin ikinci insanı olan Gates, kurucusu olduğu Microsoft’tun sadece yönetim kurulundan ayrıldığını, şirketi bırakmayacağını da şu sözlerle belirtti:

“Microsoft ile ilgili olarak, yönetim kurulundan ayrılmak şirketten ayrıldığım anlamına gelmez. Microsoft hayatımın her zaman önemli bir parçası olacak ve şirketin vizyonunun şekillenmesiyle hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için Satya ile iletişimde olmaya devam edeceğim. Şirketin kaydettiği ilerleme ve dünyaya nasıl fayda sağlayabileceği konusunda her zamankinden daha iyimser hissediyorum.”

Gates, Microsoft’un Ceo’su Satya Nadella ve şirketin diğer üst düzey yöneticilerine teknoloji danışmanlığı yapacağını bildirdi. Microsoft’un Ceosu Nadella, “Yıllardır Bill ile çalışmak büyük bir onurdu. Sayesinde Microsoft ve dünya daha iyi bir yer” dedi.

Hayırsever Bill Gates

Yıllarca dünyanın en zengin insanı unvanını taşıyan Gates, servetinin yarısını ‘Giving Pledge’ isimli bir hayır kurumuna bağışlamıştı. Şimdilerde ise eşiyle birlikte kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı‘nda dünyanın sağlık ve eğitim sorunlarına çözüm bulmayı hedefliyor.

Bill Gates Microsoft GençlikMicrosoft ile büyük başarılara imza atan Gates, 31 yaşındayken dünyanın en genç milyarderi unvanını almıştı. Şimdilerde ise 103.6 milyar dolarlık bir servete sahip. Ve bu servetin bir kısmını insanlığın bu kara günlerinde insanlık için kullanması övgüye değer bir davranış.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir