İş ve kariyer odaklı popüler sosyal ağ Linkedin, geçtiğimiz günlerde “2023 Yılında Yükselen Meslekler” ana temalı bir blog yayınladı. İşte Linkedin verilerinden yararlanılarak hazırlanan içeriğe göre yılın meslekleri!

Belli zamanlarda gençler arasında “Yükselen meslekler nelerdir?” ya da “Geleceğin meslekleri nelerdir?” soruları gündeme gelir. Özellikle mezuniyet aşamasında veya mezun olduktan sonra bu sorular daha da sıklaşır ve merak edilir. İş ve kariyer odaklı popüler sosyal ağ platformu olan Linkedin, geçtiğimiz günlerde yayınladığı “2023 Yılında Yükselen Meslekler” ana temalı blog ile bu sorulara yanıt vermiş oldu.

Yayınladığı makaleyle 2023’te yükselişe geçen ve tercih edilen meslekleri listeleyen Linkedin, aynı zamanda son 5 yılda en hızlı büyümeyi gösteren 15 iş alanını ve geleceğin çalışma dünyasını tanımlayan trendleri de ortaya koyuyor.

Peki Linkedin tarafından listelenen 2023 yılının meslekleri neler?

2023 Yılında Yükselen Meslekler

Pandemi ve ardından küresel ekonomideki sancılar iş yaşamında da önemli değişikliklere yol açtı. Büyük değişimlerin yaşandığı bu süreçte Start-Up’lar büyüyor ve hibrit çalışma giderek daha yaygın hale geliyor. Bu bağlamda pek çok profesyonel içinse hem mevcut iş durumu hem kariyeri ile ilgili belirsizlikler söz konusu.

Dünyanın en büyük iş ve kariyer ağı olan Linkedin, bir liste hazırladı. Linkedin verileri kullanılarak oluşturulan bu liste, uzun vadeli fırsatların hangi meslek alanlarında olduğuna ve işgücünün nereye yöneldiğine ışık tutuyor. Gelecekte iş hayatı nasıl şekillenecek? diye düşünüyorsanız bu makaleyi sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

İşte Linkedin’e göre 2023 yılında ‘Yükselen Meslekler’ listesinde yer alan 15 iş alanı!

 • Game Designer (Oyun Geliştiricisi)
 • Blockchain Developer (Blokzincir Geliştiricisi)
 • Growth Specialist (Büyüme Uzmanı)
 • Customer Succes Specialist (Müşteri Başarı Uzmanı)
 • Game Artist (Oyun Tasarımcısı)
 • Artificial Intelligence Engineer (Yapay Zeka Mühendisi)
 • Game Developer (Oyuncu Geliştiricisi)
 • Patient Coordinator (Hasta İlişkileri Sorumlusu)
 • Concept Artist (Konsept Sanatçısı)
 • Software Quality Assurance Engineer (Yazılım Kalite Güvence Mühendisi)
 • Robotics Engineer (Robotik Mühendisi)
 • Data Enginer (Veri Mühendisi)
 • Back-End Developer
 • 3D Artist (3D Modelleme Uzmanı)
 • Product Owner (Ürün Sahibi)

Şimdi de bu meslekleri detaylandıralım!

Game Designer (Oyun Geliştiricisi)

Ne Yapar: Oyun tasarımcıları, oyun konsolları, bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler gibi dijital ortamlarda oynanan oyunlarda olay örgüsü, karakterler ve görsel tasarımlar gibi çeşitli unsurları oluşturmaktan sorumludur.

Blockchain Developer (Blokzincir Geliştiricisi)

Ne Yapar: Blokzincir geliştiricileri; kripto para birimleri, akıllı sözleşmeler ve daha birçok araç geliştirmek amacıyla çeşitli programlama dillerini kullanarak blokzincir teknolojisine dayalı yazılımlar oluştururlar.

Growth Specialist (Büyüme Uzmanı)

Ne Yapar: Büyüme uzmanları, hizmet verdikleri şirketin büyümesine ve gelirini artırmasına yardımcı olmak için pazarlama ve ürün geliştirme ekipleriyle iş birliği yaparak yeni pazar ve müşteri fırsatlarını belirler. Bu arada “Büyüme Yöneticisi” olarak da geçebilir.

Customer Succes Specialist (Müşteri Başarı Uzmanı)

Ne Yapar: Müşteri Başarı Uzmanları, bir müşterinin satın aldığı ürün veya hizmetten eksiksiz olarak faydalandığından ve mümkün olan en iyi deneyimi yaşadığından emin olmak adına çeşitli iletişim kanalları vasıtasıyla ona destek ve yardım sağlar.

Game Artist (Oyun Tasarımcısı)

Ne Yapar: Oyun sanatçıları, 3 boyutlu modelleme ve illüstrasyon kullanarak dijital oyunlarda mekan ve karakter gibi sanatsal unsurlar oluşturmak için oyun tasarımcıları ve oyun geliştiricileriyle birlikte çalışır.

Artificial Intelligence Engineer (Yapay Zeka Mühendisi)

Ne Yapar: Yapay zekâ mühendisleri; makine öğrenme algoritmaları tasarlayarak, makineleri tıpkı bir insan beyni gibi mantıklı ve verimli çalışacak şekilde programlanmasından sorumludur. Ayrıca bu programların işletilmesinden de sorumludurlar. Bu arada “Makine Öğrenimi Mühendisi” olarak da geçebilir.

Game Developer (Oyun Geliştiricisi)

Ne Yapar: Oyun Geliştiriciler, dijital ortamda oynanan bir oyunu teknik gereksinimler ve oyunun hangi platformda olduğuna bağlı olarak farklı türde kodlama dilleri ile sıfırdan oluşturan yazılım uzmanlarıdır.

Patient Coordinator (Hasta İlişkileri Sorumlusu)

Ne Yapar: Hasta koordinatörleri, hastanın sağlık ve tedavi ihtiyaçlarını yönetmeye yardımcı olurken aynı zamanda hasta ile sağlık kuruluşu arasında yaşanan problemlerin çözümüne aracı olmak ve müşteri memnuniyetini sağlamakla sorumludur. Bu arada Hasta İlişkileri Uzmanı veya Hasta Sorumlusu olarak da geçebilir.

Concept Artist (Konsept Sanatçısı)

Ne Yapar: Konsept sanatçıları, bir oyun veya animasyonun temel tarzını belirleyen ve projede yer alacak tasarım fikirlerinin nasıl görüneceğini genellikle 2 boyutlu olacak şekilde oluşturan görsel sanatçılardır.

Software Quality Assurance Engineer (Yazılım Kalite Güvence Mühendisi)

Ne Yapar: Yazılım kalite güvence mühendisleri, yazılım ürünlerinin istenen kaliteyi ve geliştirici şirket tarafından belirlenen standartları karşılamasını sağlamak için yazılım geliştirme sürecinin her adımını izler.

Robotics Engineer (Robotik Mühendisi)

Ne Yapar: Robotik mühendisleri, imalat başta olmak üzere birçok endüstride kullanılan robotların ve robotik sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve yapılandırılmasından sorumludur. Ayrıca bu sistemleri test etmek için yazılım sistemleri de oluştururlar.

Data Enginer (Veri Mühendisi)

Ne Yapar: Veri mühendisleri, bir organizasyon içindeki çeşitli kaynaklardan gelen verileri tasarlayarak, inşa ederek, entegre ederek ve yöneterek veri altyapısını hazırlayan yazılım mühendisleridir.

Back-End Developer

Ne Yapar: Back End Developerler, yazılım projelerinin arka planda çalışarak son kullanıcılara görünmeyen sistemleri inşa eder ve kodlar. Ayrıca sorumlu oldukları proje ve programların sorunsuz çalışmasını sağlamaktan da sorumludurlar.

3D Artist (3D Modelleme Uzmanı)

Ne Yapar: 3D modelleme uzmanları, bilgisayar destekli tasarım programlarının yardımıyla üç boyutlu model tasarımları veya nesne görselleri oluşturan multimedya sanatçılarıdır.

Product Owner (Ürün Sahibi)

Ne Yapar: Ürün sahipleri, bir ürünün değerini en üst düzeye çıkarmak için ürünün tasarlanması, geliştirilmesi, kullanıma sunulması, takip edilmesi ve ürüne hizmet edecek yeni çözümlerin araştırılması dahil bir dizi görevden sorumludur.


Evet, Linkedin tarafından yayınlanan ve son 5 yılda en hızlı büyüyen 15 meslek dalının yer aldığı listeye dair detayları aktardık. Listeyi ayrıntılı olarak incelemek için buraya tıklamanız yeterli. Dünya genelinden 30 binden fazla profesyonelin takip ettiği “Branding Türkiye Linkedin Topluluğu”na ise buradan katılabilirsiniz.


A’dan Z’ye Linkedin

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.