Türkiye’de öğrenim gören üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar üzerinde yapılan bir araştırma “Gençler İş Hayatında Neyi Önemsiyor?” sorusuna yanıt verdi!

Araştırma, gençlerin değişen kariyer tercihlerini ortaya koydu. Yurt genelinden 1000’den fazla lisans, yüksek lisans öğrencileri ile genç mezunların çevrimiçi platformlar üzerinden katıldığı “Bu Gençlik Nereye Gidiyor? – Geleceğini Düşünen Gençlik Araştırması”nda farklı üniversitelerden öğrencilere ulaşıldı. 3İK Marka İletişim Ajansı tarafından gerçekleştirilen ve bugüne dek 50 binden fazla öğrencinin katıldığı araştırmada, gençlerin güncel kariyer tercihlerini belirlemeye odaklanan sorular soruldu.

Gençler İş Hayatında Neyi Önemsiyor

Türkiye’nin farklı şehirlerindeki üniversitelerin 3.ve 4. sınıf öğrencileri ile yeni mezunlara yönelen araştırmada yer alan bir soruda, katılımcılardan “Kültür sahibi ve yetkin liderlerle dolu bir şirkette ortalama maaşla çalışmak” ile “Kültürü tam oturmamış ve liderleri yetkin olmayan bir şirkette yüksek maaşla çalışmak” arasında tercih yapmaları istendi.

Gençler İş Hayatında Mutluluğu Paraya Tercih Ediyor

Katılımcıların %90.1’i ‘kurum kültürü ve yetkin liderliklere sahip bir şirkette çalışma’yı isterken ‘yüksek maaşlı ancak kurumsal kültürü yetersiz şirketlerde çalışabilirim’ diyenlerin oranı %9.9’da kaldı.

Araştırmanın bir başka sorusunda, “Köklü ve geleneksel bir şirkette çalışmak” ile “Yeni kurulan bir şirkette çalışmak” arasında seçimde bulunmaları istenen gençler, burada da %74.6’ya %25.4’lük bir oranla tercihlerini köklü ve kurumsal kültüre sahip şirketlerden yana kullandılar. Benzer bir başka soruda ise gençler, %84’lük bir oranla “Wellbeing odaklı bir şirkette ortalama maaşla çalışma”“Wellbeing odaklı olmayan bir şirkette yüksek maaşla çalışma (%16)”ya tercih ettiler.

Araştırmada alınan veriler, gençlerin ortalama bir maaş alsalar da değer görecekleri, iyi liderlere sahip, kültürlü şirketlerde çalışmayı daha çok tercih ettiklerini gösterdi.

Gençler İçin Değer Görmek Maaştan Önemli

Araştırmayı gerçekleştiren 3İK Ajans Başkanı Alper Çakıroğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Ajans olarak bu yıl 15. kuruluş yılımızı kutluyor ve kuruluşumuzdan bu yana üniversite öğrencileri ve yeni mezunları odak alan araştırmalarımıza devam ediyoruz. Son araştırmamızda da en dikkat çekici başlıklardan biri olarak gençlerin kendilerini değerli hissedecekleri kurumlar arayışında olduklarını net olarak gördük. Araştırmamızdan elde ettiğimiz bu önemli sonucu, Türkiye’nin en büyük kariyer buluşması olarak bu yıl 7.sini düzenlediğimiz Global Career Summit’te de öne çıkan başlıklardan biri olarak ele aldık”

Türkiye’nin her yerinden üniversite öğrencilerini sektörlerinin en değerli şirketlerinden liderlerle buluşturdukları Zirvede, gençlerin şirketlerden, şirketlerin de gençlerden beklentilerini birlikte konuştuklarını ifade eden Çakıroğlu, şunları söyledi:

“Araştırmalarımızla çıkan veriler, gençlerimizin kariyer hedeflerini somutlaştırmalarına yardımcı olurken İK politikalarını belirlemeleri için de şirketlere sağlam bir referans sunuyor. Gençler artık sadece yüksek kazançlı bir iş aramıyor, iyi bir şirket de arıyorlar. Çalışmayı hedefledikleri şirketleri yeteri kadar kurumsal ve itibarlı görmüyorlarsa maaş seviyelerini ikinci plana alarak, kendilerini iyi hissedecekleri, değer görecekleri şirketlere yöneliyorlar. Yani bugün artık yüksek maaşı veren en yetenekli çalışanı alır denklemi çok geçerli görünmüyor.”


Mürsel Ferhat Sağlam Global Marka Elçisi Oldu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.