Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım (2019) ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Kasım 2019)

Kasım ayının birinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Kasım  2019)”

1 – 7 Kasım 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (1 – 7 Kasım 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Netflix Fragmanları Artık WhatsApp’tan İzlenebilecek
 • Google, Doktorlar İçin Arama Motoru Kuruyor
 • Spotify Premium’a Zam Geldi
 • Türkiye’nin Arama Motorları Kullanım Oranları Açıklandı
 • Alibaba Hong Kong Borsasına Açılıyor
 • Instagram Beğeni Gizleme Özelliği
 • Artık Whatsapp’tan Alışveriş Yapılabilecek
 • Youtube’a Alışveriş Reklamları Geliyor
 • Facebook Yüz Tanıma Özelliğini Kaldırıyor
 • Branding Türkiye Whatsapp Grubu
 • Branding Türkiye Flipboard’da
 • Turizm İstatistikleri Açıklandı
 • Ekonomi Güven Endeksi Açıklandı (Ekim 2019)
 • Facebook’tan Yeni Logo

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Netflix İle Whatsapp İş Birliği

Netflix Fragmanları Artık WhatsApp’tan İzlenebilecek

iOS kullanıcılarına WhatsApp’tan müjde geldi. Bundan böyle iPhone kullanıcıları Netflix fragmanlarını uygulamadan çıkmadan izleyebilecek. Geçtiğimiz aylarda Youtube için geliştirilen bu özellik artık Netflix için de uygulanacak.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Kasım 2019) - Google Health

Google, Doktorlar İçin Arama Motoru Kuruyor

Sağlık sektöründe etkinliğini artırmayı hedefleyen Google bunun için ilk adımını sağlık odaklı özel bir birim kurarak atmış oldu. Buna göre şirket, Google Health adlı birimini geçtiğimiz günlerde resmen duyurdu. Google Health neleri kapsıyor henüz net değil ancak işin odağında doktorların yararlanacağı bir arama motoru olduğu kesin. Detaylar geldikçe sizlerle paylaşacağız.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Kasım 2019) - Spotify Premium Fiyatları

Spotify Premium’a Zam Geldi

Müzik dinleme platformu Spotify, Premium’da fiyat artışına gitti. 2020 yılı itibariyle zamların yansıtılacağı ifade edilirken kullanıcılar bundan pek memnun kalmadı. Öğrenciler için üyelik ücret, 6,99 TL iken fiyat yeni zam ile birlikte 8.99 TL olacak. Standart üyelik ücreti ise 17.99 TL’ye yükseldi. En fazla artış ise aile paketinde oldu. Aile üyelik paketinin fiyatı 26.99 TL’ye çıkarıldı. Spotify Premium’un fiyatlarının yükselmesinde Dijital Hizmet Vergisi’nin alınmaya başlaması etkili olduğu düşünülüyor.

Google vs. Yandex

Türkiye’nin Arama Motorları Kullanım Oranları Açıklandı

Türkiye’deki kullanıcıların arama motoru kullanım alışkanlıklarına dair istatistikler açıklandı. Buna göre pazarın lideri konumundaki Google’ın Türkiye’de kullanım oranı düşerken buna karşın Yandex’in, Türkiye’deki kullanımı oranı artmış. Detay vermek gerekirse; Google’ın dünya genelinde kullanım oranı %92’dir. Google’ın ardından Bing geliyor. Türkiye’de ise 2018 yılında Google kullanım oranı %95 iken, 2019 yılında Google kullanım oranının %10 oranında gerilediği görüldü. Yandex’in ise Türkiye’deki kullanım oranı %400 oranında artmış. Tüm bunlar arama motoru pazarında dengelerin değişmekte olduğunu gösteriyor.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Kasım 2019) - Alibaba Honk Konk Borsası

Alibaba Hong Kong Borsasına Açılıyor

Çinli e-ticaret şirketi Alibaba, 15 milyar dolarlık bir fiyatla Hong Kong Borsası’na giriş yapmaya hazırlanıyor. Gelecek hafta borsa yetkilileri ile görüşecek olan Alibaba’nın 15 milyar dolarlık girişi 2010’dan bu yana yapılmış en yüklü giriş olacak.

Instagram Like Sayısını Gizliyor

Instagram Beğeni Gizleme Özelliği

Kullanıcı gizliliğine ve mecra kullanımını artırmaya yönelik çalışmalarını hızlandıran Instagram, belli lokasyonlarda test amacıyla beğenileri gizlemeye başlamıştı. Özelliğin yakında tüm dünyada kullanılması hedefleniyor.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Kasım 2019) - Whatsapp E-Ticaret

Artık Whatsapp’tan Alışveriş Yapılabilecek

“Teknoloji Haberleri”ne e-ticaret odaklı bir haberle devam ediyoruz. Zira Whatsapp’a e-ticaret sektörünü hareketlendirecek büyük bir yenilik geldi. Buna göre yeni Whatsapp güncellemesi ile beraber satıcılar artık kullanıcılara katalog üzerinden sunum yapacak. Bu da Whatsapp üzerinden satış gerçekleştirme anlamına geliyor. İşletmeleri rahatlatacak olan bu güncellemeyle beraber müşterilerden sipariş almak daha da kolaylaşacak. Özellikle satış sitesi olmayan yani sosyal medyadan satış yapan butik işletmelerin işine gelecek olan bu özellik sayesinde herkes online satışı deneyimleyebilecek. Şu an sadece Brezilya, Almanya, Hindistan, Endonezya gibi ülkelerde kullanılan ve test edilen özelliğin, yakında tüm dünyada aktif olması planlanıyor.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Kasım 2019) - Youtube Alışveriş Reklamları

Youtube’a Alışveriş Reklamları Geliyor

Çoğu sosyal medya platformu, alışverişi daha kolay hale getirmek için yeni düzenlemeler getiriyor. Instagram, Whatsapp, Facebook derken şimdi de Youtube, alışveriş ile ilgili bir takım aksiyonlar geliştirdi. Buna göre Youtube, “alışveriş reklamları” adıyla yeni bir reklam modelini kullanıma açtı. Kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik reklamlar hazırlayacak olan Youtube, bu şekilde kullanıcının platform aracılığıyla alışveriş yapmasını sağlayacak. Yeni reklam modelinden oldukça umutlu olan Youtube’un bu reklam modelini ilk deneyen marka ise Puma oldu.

Facebook Yüz Tanıma Özelliği

Facebook Yüz Tanıma Özelliğini Kaldırıyor

Bir süredir gizlilik ihlalleri yaptığı için eleştirilen teknoloji devi Facebook yüz tanıma özelliğini kaldırıyor. Kullanıcıların yüzlerini etiketlemek için Facebook tarafından sunulan bu özellik bundan böyle kapalı hale getirilecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye Öneriyor Whatsapp Grubu

Branding Türkiye Öneriyor Whatsapp Grubu

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne bizden bir haberle devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin popüler kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’da yayınlanan içerikleri anlık olarak düzenli bir şekilde almak için “Branding Türkiye Öneriyor Whatsapp Grubu”na katılın.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye Flipboard'da

Branding Türkiye Flipboard’da

Bu hafta “Teknoloji Haberleri”nde Branding Türkiye’ye dair birçok gelişme olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin en çok okunan bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan haber okuma uygulaması Flipboard’da! Yani bundan böyle artık Flipboard aracılığıyla Branding Türkiye içeriklerine ulaşabilirsiniz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Turizm İstatistikleri

Turizm İstatistikleri Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 yılına dair 3. çeyrek Turizm İstatistikleri (Temmuz – Eylül 2019) raporunu yayınladı. Rapora göre turizm gelirlerinde geçen yılın aynı çeyreği baz alındığında, gözle görülür bir artış olduğu görülüyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ekonomik Güven Endeksi (Ekim 2019)

Ekonomi Güven Endeksi Açıklandı (Ekim 2019)

“Teknoloji Haberler”inde bu hafta TÜİK istatistikleri art arda geldi. Zira Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ay hazırladığı Ekonomik Güven Endeksi raporunu Ekim 2019 için açıkladı. Buna göre Ekim 2019’da Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre arttığı gözlemlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Facebook Yeni Logosunu Tanıttı

Facebook’tan Yeni Logo

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ni Facebook’tan bir haberle bitiriyoruz. Dünyanın en popüler ve en çok kullanıcıya sahip sosyal ağı olan Facebook bu hafta yeni logosunu tanıttı. Yeni logo ile birlikte şirketin kurumsal kimliği ile sahip olduğu uygulamalar arasındaki fark kesin bir şekilde ayrılmış olacak.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Kasım 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Kasım 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım’ın 1. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.