Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2019)

Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (8 – 14 Kasım 2019) birbirinden önemli haberler var. İşte, Kasım’ın ikinci haftası boyunca gündemde olan teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmeler!

Kasım ayının ikinci haftasına geldiğimiz bu günlerde teknoloji ve dijital ile ilgili birçok dikkat çekici gelişme yaşandı. Bu hafta yine global markaların gündemi dolduran aksiyonlarına şahit olduk. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım’ın ikinci haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2019)”

8 – 14 Kasım 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (8 – 14 Kasım 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • TikTok 1.5 Milyar İndirmeyi Geçti

  • TikTok Yeni Müzik Servisi ile Müzik Piyasasına Giriyor

  • Elon Musk, Otizm ve Şizofreniye Çözüm Getireceğini Söyledi

  • Facebook, Instagram, Whatsapp ve Messenger’dan Artık Para Gönderimi Olacak

  • Ekim Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

  • Linkedin Reklam Kılavuzu Yayınlandı

  • TÜİK İşsizlik Rakamları (Temmuz 2019)

  • Ekonominin Temelleri – Dr. Mahfi EĞİLMEZ

  • Global Girişimcilik Günleri Etkinliği

  • İhracatçıya Yeşil Pasaport Müjdesi

Şimdi hiç vakit kaybetmeden bu başlıklara dair detayların yer aldığı haberlere hep birlikte göz atalım.

TikTok 1,5 Milyar İndirmeTikTok 1.5 Milyar İndirmeyi Geçti

Eleştirilerin odağında olsa da popülaritesini koruyan TikTok, 1.5 milyar indirme sayısını geçti. Son dönemlerin en trend ve popüler sosyal medya platformu olan TikTok, gün geçtikçe kullanıcı sayısını artırıyor.

Yıl sonuna geldiğimiz bu günlerde küresel raporlar açıklanmaya başladı. Örneğin bu yıl içerisinde 614 milyon kez indirilen TikTok, toplamda 1.5 milyar indirme sayısına ulaşmış. TikTok’un indirme sayısı raporunu Sensor Tower hazırladı. Kamuoyuyla paylaşılan raporda TikTok’ta %6 oranında bir artış olduğu ve en çok kullanıcının Hindistan’da olduğu belirtildi.

TikTok Müzik PlatformuTikTok Yeni Müzik Servisi ile Müzik Piyasasına Giriyor

TikTok kullanıcı sayısında yaşadığı ivme ile başka alanlarda da yer almak için çalışmalarını sürdürüyor. Buna göre popüler sosyal ağ; Spotify ve Apple Musıc’e rakip olacak bir müzik platformu üzerinde çalıştığını duyurdu.

Financial Times’ın haberine göre TikTok’un müzik platformunda; şarkılar video klipleriyle senkronize biçimde çalışacak. Bu arada uygulamanın diğer müzik platformlarına göre daha uygun bir fiyat politikası izleyeceği iddia ediliyor. Uygulama ilk olarak Brezilya, Hindistan ve Endonezya’da kullanıma sunulacak. Test yayınının ardından platformun tüm dünyada aktif edileceği düşünülüyor.

Elon Musk Otizmi Tedavi EdecekElon Musk, Otizm ve Şizofreniye Çözüm Getireceğini Söyledi

Tesla ve SpaceX gibi çılgın girişimlerin Ceo’su Elon Musk, iddialı bir söylemle kamuoyunun dikkatini çekti. En az öncekiler kadar çılgın girişimlerinden biri olan Neuralink’in; otizm, şizofreni, hafıza kaybı gibi durumları çözeceğini iddia eden Musk tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.

Birkaç ay önce Neuralink projesini duyuran Elon Musk, bundan sonraki süreçte neler yapılacağını açıklayarak şunları paylaştı;

“Neuralink’in ilk başta beyinle ilgili birçok hastalığı çözeceğini düşünüyorum. Otizmden şizofreniye ve hatta hafıza kaybına kadar birçok şey olabilir. Örneğin herkes belli bir yaşa geldiğinde hafıza kaybı yaşıyor. Ebeveynler çocuklarının isimlerini ve bu tür şeyleri hatırlayamıyor.”

Facebook PayFacebook, Instagram, Whatsapp ve Messenger’dan Para Gönderilebilecek

Facebook ve ona bağlı ürünlerde (Whatsapp, Instagram, Messenger) artık para transferi mümkün olacak. Facebook’un yeni ödeme servisi Facebook Pay, uygulama üzerinden ücretsiz para gönderimine imkan tanıyacak. Bağış gönderme, oyun içi satın almalar gibi işlemler artık Facebook Pay aracılığıyla gerçekleştirilebilecek. Gün geçtikçe daha da hayatımızın bir parçası haline gelen Facebook’un bundan sonraki aksiyonu ne olacak diye meraka düşüyor insan.

Enflasyon Rakamları (Ekim 2019)Ekim Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

Enflasyon rakamları (Ekim 2019) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Ekim ayında TÜFE %2,00 artarken, yıllık bazda enflasyon %8,55 oldu. Ekim ayının zam şampiyonu ise fiyatı %43,70 oranında artan erkek kazağı oldu.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Linkedin Reklam KampanyalarıLinkedin Reklam Kılavuzu Yayınlandı

İş dünyası profesyonellerinin sosyal ağı olan Linkedin reklam kampanyaları için bir kılavuz yayınladı. Linkedin’deki kitleye ulaşmayı hedefleyen reklamverenler için hedef / amaç bazlı reklam planlamasına olanak kılan yeni reklam stratejisine dair kılavuzu sizler için inceledik.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

TÜİK İşsizlik Rakamları (Temmuz 2019)

TÜİK İşsizlik Rakamları Temmuz 2019 için açıklandı. 2019 yılının 23-35. haftalarını içine alan ve Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan raporda işsizlikteki artışın devam ettiği gözlemlendi.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Ekonominin Temelleri

Ekonominin Temelleri – Dr. Mahfi EĞİLMEZ

Branding Türkiye Öneriyor kapsamında bu hafta sizlere Remzi Kitabevi etiketiyle piyasaya çıkan ve Dr. Mahfi Eğilmez imzası taşıyan Ekonominin Temelleri kitabını tavsiye ediyoruz.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Global Girişimcilik Günleri Etkinliği

Global Girişimcilik Günleri Etkinliği 

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Girişimcilik Kulübü tarafından bu yıl 5. kez gerçekleştirilecek olan Global Girişimcilik Günleri etkinliği 26 Kasım 2019’da!

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Yeşil Pasaport İçin İhracat Limiti

İhracatçıya Yeşil Pasaport Müjdesi

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete‘de yayımlanan 214 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar” ile ilgili değişiklik yapıldı. Buna göre yeşil pasaport için ihracat limiti 500 bin dolara düşürüldü. Böylece bu limite ulaşan firmaların yetkililerine yeşil pasaport verilebilecek.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

8 – 14 Kasım 2019’un Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Kasım 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir