Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım (2019) ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2019)

Kasım ayının ikinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım  2019)”

8 – 14 Kasım 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (8 – 14 Kasım 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • TikTok 1.5 Milyar İndirmeyi Geçti
  • TikTok’tan Müzik Uygulaması
  • Elon Musk, Otizm ve Şizofreniye Çözüm Getireceğini Söyledi
  • Facebook’tan Para Gönderilebilecek
  • Ekim Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
  • Linkedin Reklam Kılavuzu Yayınlandı
  • TÜİK İşsizlik Rakamları (Temmuz 2019)
  • Ekonominin Temelleri – Dr. Mahfi EĞİLMEZ
  • Global Girişimcilik Günleri Etkinliği
  • İhracatçıya Yeşil Pasaport Müjdesi

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Kasım 2019) - TikTok 1,5 Milyar İndirme

TikTok 1.5 Milyar İndirmeyi Geçti

Yıl sonuna geldiğimiz bu günlerde küresel raporlar açıklanmaya başladı. Örneğin bu yıl içerisinde 614 milyon kez indirilen TikTok, toplamda 1.5 milyar indirme sayısına ulaşmış oldu. TikTok’un indirme sayısı raporunu Sensor Tower hazırladı. Kamuoyuyla paylaşılan raporda TikTok’ta %6 oranında bir artış olduğu ve en çok TikTok kullanıcının Hindistan’da olduğu belirtildi.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Kasım 2019) - TikTok Müzik Platformu

TikTok’tan Müzik Uygulaması

TikTok kullanıcı sayısında yaşadığı ivme ile adından söz ettirirken bir yandan da yeni pazarlarda faaliyet göstermek üzere çalışmalarını sürdürüyor. TikTok en son; Spotify ve Apple Musıc’e rakip olacak bir müzik platformu üzerinde çalıştığını duyurdu. Financial Times’ın haberine göre TikTok’un müzik platformunda; şarkılar video klipleriyle senkronize biçimde çalışacak. Bu arada uygulamanın diğer müzik platformlarına göre daha uygun bir fiyat politikası izleyeceği iddia ediliyor. Bu arada uygulama ilk olarak Brezilya, Hindistan ve Endonezya’da kullanıma sunulacak.

Elon Musk Otizmi Tedavi Edecek

Elon Musk, Otizm ve Şizofreniye Çözüm Getireceğini Söyledi

Tesla ve SpaceX gibi çılgın girişimlerin Ceo’su Elon Musk, yine iddialı bir söylemle kamuoyunun dikkatini çekmeyi başardı. En az öncekiler kadar çılgın bir girişim olan Neuralink’in; otizm, şizofreni, hafıza kaybı gibi durumları çözeceğini iddia eden Musk bu konularda sorun yaşayan insanları heyecanlandırdı desek yeridir. Birkaç ay önce Neuralink projesini duyuran Elon Musk, bundan sonraki süreçte neler yapılacağını açıkladı. İşte Musk’ın konuya dair ifadeleri;

“Neuralink’in ilk başta beyinle ilgili birçok hastalığı çözeceğini düşünüyorum. Otizmden şizofreniye ve hatta hafıza kaybına kadar birçok şey olabilir. Örneğin herkes belli bir yaşa geldiğinde hafıza kaybı yaşıyor. Ebeveynler çocuklarının isimlerini ve bu tür şeyleri hatırlayamıyor.”

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Kasım 2019) - Facebook Pay

Facebook’tan Para Gönderilebilecek

Teknoloji devi Facebook ve ona bağlı ürünlerde (Whatsapp, Instagram, Messenger) artık para transferi yapmak mümkün olacak. Facebook’un yeni ödeme servisi Facebook Pay, uygulama üzerinden ücretsiz para gönderimine imkan tanıyacak. Diğer bir ifadeyle bağış gönderme, oyun içi satın almalar gibi işlemler artık Facebook Pay aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.

Enflasyon Rakamları (Ekim 2019)

Ekim Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

Enflasyon rakamları (Ekim 2019) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Ekim ayında TÜFE %2,00 artarken, yıllık bazda enflasyon %8,55 oldu. Ekim ayının zam şampiyonu ise fiyatı %43,70 oranında artan erkek kazağı oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Linkedin Reklam Kampanyaları Kılavuzu

Linkedin Reklam Kılavuzu Yayınlandı

“Teknoloji Haberleri”ne Linkedin’deki bir gelişmeyle devam ediyoruz. İş dünyası profesyonellerinin sosyal ağı olarak bilinen Linkedin, reklam kampanyaları için bir kılavuz yayınladı. Linkedin’deki kitleye ulaşmayı hedefleyen reklamverenler için hedef / amaç bazlı reklam planlamasını olanaklı kılan yeni reklam stratejisine dair kılavuzu sizler için inceledik.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

TÜİK İşsizlik Rakamları (Temmuz 2019)

TÜİK İşsizlik Rakamları (Temmuz 2019)

TÜİK İşsizlik Rakamları Temmuz 2019 için açıklandı. 2019 yılının 23-35. haftalarını içine alan ve Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan raporda işsizlikteki artışın devam ettiği gözlemlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ekonominin Temelleri

Ekonominin Temelleri – Dr. Mahfi EĞİLMEZ

Branding Türkiye Öneriyor kapsamında bu hafta sizlere Remzi Kitabevi etiketiyle piyasaya çıkan ve Dr. Mahfi Eğilmez imzası taşıyan Ekonominin Temelleri kitabını tavsiye ediyoruz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Global Girişimcilik Günleri Etkinliği

Global Girişimcilik Günleri Etkinliği 

“Teknoloji Haberleri”ne Branding Türkiye’nin medya sponsoru olduğu etkinlikle devam ediyoruz. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Girişimcilik Kulübü tarafından bu yıl 5. kez gerçekleştirilecek olan Global Girişimcilik Günleri etkinliği 26 Kasım 2019’da düzenlenecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Yeşil Pasaport İçin İhracat Limiti

İhracatçıya Yeşil Pasaport Müjdesi

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ni özellikle ihracat yapan KOBİ’leri sevindirecek bir haberle tamamlıyoruz. Buna göre geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete‘de yayımlanan 214 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar” ile ilgili değişiklik yapıldı. Böylece yeşil pasaport için ihracat limiti 500 bin dolara düşürüldü. Yani bu limite ulaşan firmaların yetkilileri yeşil pasaport alabilecekler.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Kasım 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım’ın 2. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.