TÜİK tarafından her ay hazırlanan ve kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi, Ekim 2019 için yayınlandı. Buna göre Ekim 2019’da Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre arttığı gözlemlendi.

TÜİK, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan “Ekonomik Güven Endeksi”ni, Ekim 2019’a göre açıkladı.

Endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır. Kamuoyuyla paylaşılan rapora göre Ekim 2019’da Ekonomik Güven Endeksi’nin önemli bir oranda yükseldiği gözlemlendi.

Ekonomik Güven Endeksi Ekim 2019

Türkiye ekonomisinin bulunduğu durumu yorumlamak adına önemli bir metrik olan Ekonomik Güven Endeksi Eylül ayında 86 iken, Ekim ayında %4,5 oranında artarak 89,8 oldu. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici ve reel kesim (imalat sanayi) güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Ekim ayında tüketici güven endeksi 57 değerine, reel kesim güven endeksi 104,2 değerine, hizmet sektörü güven endeksi 90,7 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi 102,3 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi 65,1 değerine yükseldi.

Ekonomik Güven Endeksi Ekim 2019

Sektörel Endeksler Ve Değişim Oranları

Ekonomik Güven Endeksi (Ekim 2019) raporunda sektörel endeksler ve bunların değişim oranlarına dair veriler de yer aldı. Buna göre; Eylü 2019 ile Ekim 2019 arasındaki değişim oranı 4,5 olurken Endeks 86,0’dan 89,8’e ilerledi.

Değişim oranlarının yer aldığı tabloda; Tüketici güven endeksi, reel kesim güven endeksi, hizmet sektörü güven endeksi, perakende ticaret sektörü güven endeksi ve inşaat sektörü güven endeksi ile ilgili Eylül 2019 – Ekim 2019 değişimleri de yer aldı.

Sektörel Endeksler Değişim Oranları Ekim 2019

Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır. Bu kapsamda tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeks hesaplamada kullanılmaktadır.

Ekonomik Güven Endeksi‘nin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.

Dipnot

“Ekonomik Güven Endeksi”nin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği göstermektedir. 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği ifade etmektedir.


💡 Ekonomik Güven Endeksi (Eylül 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.