Ekonomik Güven Endeksi (Ekim 2019)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ay hazırladığı Ekonomik Güven Endeksi raporunu Ekim 2019 için açıkladı. Buna göre Ekim 2019’da Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre arttığı gözlemlendi.

TÜİK, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks olan Ekonomik Güven Endeksi‘ni, Ekim 2019’a göre açıkladı.

Endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır. TÜİK tarafından kamuoyuyla paylaşılan rapora göre Ekim 2019’da Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre arttığı görüldü.

Ekonomik Güven Endeksi Ekim 2019 İçin Açıklandı

Türkiye ekonomisinin bulunduğu durumu yorumlamak adına önemli bir metrik olan Ekonomik Güven Endeksi Eylül ayında 86 iken, Ekim ayında %4,5 oranında artarak 89,8 oldu. Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Ekim ayında tüketici güven endeksi 57 değerine, reel kesim güven endeksi 104,2 değerine, hizmet sektörü güven endeksi 90,7 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi 102,3 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi 65,1 değerine yükseldi.

Ekonomik Güven Endeksi Grafiği

Sektörel Endeksler Ve Değişim Oranları (Ekim 2019)

Ekonomik Güven Endeksi (Ekim 2019) raporunda sektörel endeksler ve bunların değişim oranlarına dair veriler de yer aldı. Buna göre; Eylü 2019 ile Ekim 2019 arasındaki değişim oranı 4,5 olurken Endeks 86,0’dan 89,8’e ilerledi.

Değişim oranlarının yer aldığı tabloda; Tüketici güven endeksi, reel kesim güven endeksi, hizmet sektörü güven endeksi, perakende ticaret sektörü güven endeksi ve inşaat sektörü güven endeksi ile ilgili Eylül 2019 – Ekim 2019 değişimleri de yer aldı.

Sektörel Endeksler Değişim Oranları

Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır. Bu kapsamda tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeks hesaplamada kullanılmaktadır.

Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.

Dipnot

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir