En Gözde Şirketler Araştırması (2019) Sonuçlandı

Türkiye’nin ilk işveren algısı araştırması olarak 2009 yılından bu yana Realta Danışmanlık ve 3İK ile Pinaps Grup ortaklığında yürütülen “En Gözde Şirketler Araştırması”nın sonuçları yayınlandı. Öğrencilerin işveren tercihlerine ışık tuttuğu araştırmanın 12 sektör, 1 en gözde şirket ve 1 en gözde holding olmak üzere toplam 14 sektördeki ödülleri 11 Nisan’da İstanbul Wyndham Grand’da düzenlenen ödül töreni ile kazananlarına takdim edildi.

Türkiye’de 11’inci kez gerçekleştirilen ve şirketlerin işveren algısını ölçen “En Gözde Şirketler Araştırması”nın sonuncusu yayınlandı. 11 Nisan 2019 tarihinde düzenlenen ödül töreninde sektör birincilerine ödülleri takdim edilen araştırmada toplam 14 sektörde ödüller sahipleri ile buluştu. Araştırmada incelenen sektörler arasında; bankacılık/finans, bilgi teknolojileri, dayanıklı tüketim/elektrik, denetim, hava ulaşım, hızlı tüketim, ilaç, otomotiv, perakende, Telekom, kamu, e-ticaret, savunma sanayii yer alıyor.

En Gözde Şirketler Araştırması

Bu yıl 15 Ekim – 25 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmaya 116 üniversiteden 48 bini aşkın öğrenci katıldı. Yer alması planlanan şirketlerin öğrencilerle yapılan fokus grup çalışmaları ile belirlendiği araştırma sonucunda 12 sektör, 1 en gözde şirket ve 1 en gözde holding olmak üzere toplam 14 sektörde ödüller sahipleriyle buluştu.

Ödülleri üniversite öğrencileri takdim etti

En Gözde Şirketler Denetim Sektörü Birincisi: PwC

Denetim sektörü finalistleri arasında PwC, Deloitte, EY ve KPMG yer aldı. Bu finalistler arasından En Gözde Şirketler denetim sektör birincisi PwC oldu.

En Gözde Şirketler Bilgi Teknolojileri Sektörü Birincisi: Google

Bilgi Teknolojileri sektörü finalistleri arasında Google, Microsoft, IBM, Intel ve SAP yer aldı. Bu finalistler arasından En Gözde Şirketler bilgi teknolojileri sektör birincisi Google oldu.

En Gözde Şirketler Dayanıklı Tüketim / Elektronik Sektör Birincisi: Arçelik

Arçelik, Samsung, B/S/H, Vestel ve Philips’in finale kaldığı dayanıklı tüketim / elektronik sektörünün birincisi Arçelik oldu.

En Gözde Şirketler E-Ticaret Sektör Birincisi:“Sahibinden”

E-ticaret sektöründe finale kalan Sahibinden, Yemeksepeti, Trendyol, Hepsi Burada ve N11’in arasından birinci seçilen Sahibinden oldu.

En Gözde Şirketler Hava Ulaşım Sektör Birincisi: Türk Hava Yolları

Hava ulaşım sektörü finalistleri arasında Türk Hava Yolları, Atlas Jet ve Pegasus yer alırken, En Gözde Şirketler ulaşım sektörü birincilik ödülü Türk Hava Yolları’nın oldu.

En Gözde Şirketler Telekom Sektör Birincisi: Turkcell

Telekom sektörü finalistleri arasında Turkcell, Vodafone, Türk Telekom Grubu yer aldı. En Gözde Şirketler telekom sektörü birincilik ödülü Turkcell‘in oldu.

En Gözde Şirketler Bankacılık / Finans Sektör Birincisi: QNB Finansbank

Bankacılık / Finans sektörü finalistleri arasında QNB Finansbank, Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası yer aldı. En Gözde Şirketler bankacılık / finans sektörü birincilik ödülü QNB Finansbank‘ın oldu.

En Gözde Şirketler Hızlı Tüketim Sektör Birincisi: Unilever

Hızlı Tüketim sektörü finalistleri arasında Unilever, P&G, Coca-Cola Company, L’Oreal ve Nestle yer aldı. En Gözde Şirketler hızlı tüketim sektörü birincilik ödülü Unilever‘in oldu. İkincilik ödülü P&G’ye ve üçüncülük ödülü Coca-Cola Company’ye takdim edildi.

En Gözde Şirketler İlaç Sektörü Birincisi: Pfizer

İlaç Sektörü finalistleri arasında Pfizer, Abdi İbrahim, GSK, Abbott ve Bayer yer aldı. En Gözde Şirketler ilaç sektörü birincilik ödülü Pfizer‘in oldu. Pfizer’ı sırası ile Abdi İbrahim ve GSK takip etti.

En Gözde Şirketler Kamu Sektörü Birincisi: Türk Hava Yolları

Kamu Sektörü finalistleri arasında THY, Aselsan, TAI, İstanbul Borsası ve Merkez Bankası yer aldı. En Gözde Şirketler kamu sektörü birincilik ödülü Türk Hava Yolları‘nın oldu. Bu sektörde ikincilik ödülü Aselsan’a, üçüncülük ödülü TUSAŞ’a verildi.

En Gözde Şirketler Otomotiv Sektörü Kazananı: Mercedes Benz Türk

Otomotiv sektörü finalistleri arasında Mercedes Benz Türk, Ford Otosan, Renault, Toyota ve Otokar yer aldı. En Gözde Şirketler otomotiv sektörü birincilik ödülü Mercedes Benz Türk’ün oldu. İkincilik ödülü Ford Otosan’a ve üçüncülük ödülü ise Renault’a takdim edildi.

En Gözde Şirketler Perakende Sektörü Kazananı: Migros

Perakende sektörü finalistleri arasında Migros, CarrefourSA, Teknosa, Mavi ve Boyner yer aldı. En Gözde Şirketler perakende sektörü birincilik ödülü Migros‘un oldu. Bu sektörde ikincilik CarrefourSA’nın olurken, üçüncülüğü Teknosa aldı.

En Gözde Şirketler Savunma Sanayii Sektör Birincisi: Aselsan

Savunma sanayii sektörünün finalistler arasında Aselsan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, STM, Havelsan ve FNSS yer aldı. En Gözde Şirketler savunma sanayii sektörü birincilik ödülü Aselsan’ın oldu. Aselsan’ı sırası ile TUSAŞ ve STM takip etti.

En Gözde Holding ve En Gözde Şirketler

Türkiye’nin En Gözde Holdingi Koç Holding seçilirken; En Gözde Şirketler Sektör Birincisi Unilever oldu. En Gözde Şirketler ikincisi Türk Hava Yolları, üçüncüsü ise Mercedes-Benz oldu.

Türkiye’nin En Gözde Şirketleri

 • En gözde Denetim şirketi: PwC
 • En gözde Bilgi Teknolojileri şirketi: Google
 • En gözde Dayanıklı Tüketim / Elektronik şirketi: Arçelik
 • En gözde e-Ticaret şirketi. Sahibinden
 • En gözde Hava Ulaşım şirketi: Türk Hava Yolları
 • En gözde Telekom şirketi: Turkcell
 • En gözde Bankacılık / Finans şirketi: QNB Finansbank
 • En gözde hızlı tüketim şirketi: Unilever
 • En gözde İlaç şirketi: Pfizer
 • En gözde Kamu şirketi: Türk Hava Yolları
 • En gözde Otomotiv şirketi: Mercedes Benz Türk
 • En gözde Perakende şirketi: Migros
 • En gözde Savunma Sanayii şirketi: Aselsan
 • En gözde holding: Koç Holding

Türkiye’yi işveren markası kavramıyla 2007 yılında tanıştıran öncü danışmanlık şirketi Realta Danışmanlık tarafından geliştirilen, Türkiye iş ve kariyer kulüpleri birliği 3İK ve Türkiye’nin tek insan kaynakları etkinlik ajansı Pinaps Grup ile ortak yürütülen “En Gözde ŞirketlerAraştırması”na yıllık ortalama 200 şirket ve 20 bin öğrenci katılıyor.

Araştırma sırası ile “bir işveren olarak şirket algısı”, “rakiplerle kıyaslama”, “üniversitedeki işe alım çalışmalarının etkileri”, “on yıllık trend analizleri”, “sektör benchmark’ları”, “en önemli iletişim kanalları” başlıklarını kapsıyor. Şirketlerin işveren olarak algısını ölçen araştırmada çeşitli başlıklar altında 62 soru yer alıyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir