Aralık ayının ikinci haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Aralık2″de yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Aralık ayının ikinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; WordPress, Amazon, Apple, Huawei, Google, Yandex, Google Play, Whatsapp, Microsoft ve Spotify ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Haftanın Teknoloji Haberleri #Aralık2

Aralık ayının ikinci haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

WordPress 5.0 Yayınlandı

Teknoloji Haberleri’ne web site sahipleri için önemli bir haberle başlıyoruz. İçerik yönetim sistemi, WordPress‘in 5.0 versiyonu yayınlandı. WordPress yeni versiyonunu, caz sanatçısı Bebo Valdes‘e ithafen Bebo ismiyle tanıttı. Yeni temaları ve editörleri ile sunulan Bebo WordPress 5.0, blok tabanlı çalışacak. Diğer bir ifadeyle blok tabanlı yazı editörü, daha akıcı bir içerik oluşum deneyimi sağlayacak. “WordPress 5.0″a eklenen yeni yazı editörü özelliğini kullanmak istemeyenler için Klasik Editör eklentisi de bulunuyor. Bu eklentiyi 2021’e kadar destekleyeceğini ilan eden WordPress, yeni sistemiyle kullanıcılara tutarlı, kullanılabilir ve erişilebilir bir ara yüz sağlamayı hedefliyor. WordPress 5.0 yeni varsayılan temayı “Yirmi On Dokuz” olarak tanıttı. Tema WordPress kullanıcılarına modern tasarım ve hızlı bir kullanım sağlayacak.

Amazon Kasiyersiz Mağazaları Açmaya Başlayacak

Amazon’un kasiyersiz mağaza konsepti olan Amazon Go, yeni mağazaları açmak için hazırlanıyor. İlk kasiyersiz mağazasını Seattle’da açan Amazon Go, yeni mağazaları havalimanlarında açmayı düşünüyor. Bu mağazaların ise Los Angeles veya San Jose havalimanlarında olacağı bekleniyor. Amazon bu aksiyonuyla aslında yeni pazarlarda farklı stratejiler uygulamaya çalıştığını kanıtlıyor. Teknoloji ve dijitali entegre şekilde kullanan Amazon, yeni açacağı mağazalar ile havalimanlarında sıcak satışı kolaylaştıracak. 24 saat kasiyersiz hizmet verecek olan mağazaların, yolculara kolaylık sağlaması bekleniyor.

Apple, Türk Öğrenci Yiğit Can Yılmaz’a Teşekkür Etti

Ülkemizden güzel bir haber ile devam edelim. Amerikalı teknoloji devi Apple, 17 yaşındaki lise öğrencisine teşekkür etti. Apple’ın bazı uygulamalarındaki güvenlik açığını tespit eden öğrenciyi Apple, onur ve teşekkür listelerine aldığını açıkladı. Safarı View Controller uygulamasında ve sesli asistan Siri’deki açığı fark eden ve yetkililere bildiren Yiğit Can Yılmaz, “kredilendirme listesine” girdi. Apple yeni güncelleme ile Yılmaz’ın tespit ettiği sorunları ortadan kaldırdı.

Huawei Sahibinin Kızı ve Mali İşler Direktörü Tutuklandı

Çin’in lider teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei’in sahibinin kızı ve mali işler direktörü Kanada’da tutuklandı. Kanada, bu tutuklanmanın sebebini İran ile ilişkilerine yönelik yaptırımları kırmak olarak açıkladı. Huawei sahibinin kızı Ren Zhengfei ve Şirket CFO’su Meng Vanzhou’n mahkemenin ardından ABD hükumetine iade edilmesi bekleniyor. Bu olay piyasaları büyük oranda etkiledi. Günü sert kayıplarla açan Asya borsaları, gelecek günlerde bu düşüşe devam edecek mi merakla bekleniyor.

Google Otomobil Çağırma Uygulaması Waymo One’ı Tanıttı

Teknoloji devi Google, sürücüsüz araç çağırma uygulaması Waymo One’ı tanıttı. Waymo One’ın test sürümlerini ise Google’ın çatı şirketi Alphabet başlattı. Uber’e rakip olacak olan Waymo One’ın yakın zamanda herkesin kullanımına sunulacağı bekleniyor. Waymo One’da da aynı Uber gibi müşteriler araca binmede evvel ücreti görebilecek. Uygulamanın Uber’den farkı ise sürücüsüz otomobil ile müşterilere farklı bir deneyim imkanı sağlayacak olması. Bu arada Wayno One otomobillerinde irtibat sağlayacak butonlar da olacak.

Yandex İlk Akıllı Telefonunu Tanıttı

Arama motoru Yandex, ilk kez akıllı telefon üretti. Yandex, Rusya’da en çok tercih edilen arama motoru olarak biliniyor. Dolayısıyla şirket, telefon satışlarını da öncelikle Rusya’dan yapacak. Yandex, akıllı telefonu Android olarak sunuyor. Yandex Phone‘un üretimi ise Çin’de yapılacak. Yandex yetkilileri Rus kullanıcıları rutin işlerini kolaylaştıracak bir telefon geliştirdiklerini ifade etti. Telefonda ise bazı uygulamalar hazır olarak sunulacak.

Google Play Türkiye’de En Çok Kullanılan Uygulamayı Açıkladı

Google Play, 2018 yılı kapsamında en çok tercih edilen 20 Android uygulamasını açıkladı. Bu uygulamalar arasında Facetune, Tik Tok, Tasty gibi uygulamalar yer alıyor. İşte 2018’in en iyi uygulamaları;

 • Drops: Learn 31 New Language
 • VİMAGE, No.Draw
 • DrumPads
 • TikTok
 • IGTV
 • Mimo: LearntheCode
 • Home Workout
 • Sleepo
 • Ultimate Guıtar
 • Tasty
 • Canva
 • Daylio
 • Pedometer
 • Facetune
 • Cam to Plan
 • Unfold
 • Just a Line
 • Filmr

Whatsapp Sesli Mesaj Özelliğini Yeniliyor

Teknoloji Haberleri’ne herkesi ilgilendiren önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Whatsapp, sesli mesaj gönderme özelliğini yeniliyor. Sesli mesaj göndermeyi ardışık hale getirecek olan Whatsapp, iOS sürümüne ardışık sesli mesaj güncellemesini uygulamıştı. Whatsapp, şimdi de Android güncellemesinin yeni sürümünü beta testlerde uygulamaya başladı. Whatsapp, yeni güncelleme ile 6 ses kaydını ardışık şekilde gönderme olanağı sunacak. Bu özellik ile gelen sesli mesajlar sırasıyla oynatılacak.

Teknoloji Devi Microsoft, Chromium’a geçiyor

Teknoloji devi Microsoft, Chromium tabanlı yeni bir tarayıcı sistemi geliştiriyor. Sistem “Anaheim” olarak adlandırılacak. Tarayıcının Microsoft için kolaylık sağlayacağı planlanıyor. Ayrıca yeni tarayıcının ARM cihazlar tarafından destekleneceği ön görülüyor. Microsoft önceden Edge tarayıcısını kullanıyordu. Bunda bazı sorunlar yaşayan Microsoft, Chromium alt yapısına geçerek, kendi tarayıcısını kullanacak.

Spotify’dan Android’e Yenilik

Teknoloji Haberleri’ni Spotfiy ile ilgili bir gelişmeyle bitiriyoruz. Çevrimiçi müzik dinleme platformu Spotify, yeni güncellemeler ile kullanıcıyla buluşmaya hazırlanıyor. Spotify, Android sürümüne yönelik geliştirici bazı özellikler hazırladıklarını açıkladı. Yeni özellik sayesinde kullanıcılar istedikleri şarkıları Spotify’a aktarıp uygulama üzerinden dinleyebilecek. Bununla beraber kitaplık bölümüne de yeni bir tasarım oluşturulacak. Android kullanıcılarına “Favori Şarkılar” çalma listesi özelliğini de test eden Spotify, “daha sonrası için kaydet” butonu için de çalışmalara başladı.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Aralık2″de markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın en dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.