Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Aralık2

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, Aralık’ın (2018) ikinci haftasını geride bıraktık. Bu haftanın da teknoloji ve dijital odaklı haberlerini yine sizler için hazırlayıp derledik. 

Bu haftanın öne çıkan teknolojik gelişmeleri arasında WordPress, Amazon, Apple, Huawei, Google, Yandex, Google Play, Whatsapp, Microsoft ve Spotify yer alıyor. Sözü uzatmadan bu hafta neler olduğuna hep birlikte göz atalım.

WordPress 5.0 Yayınlandı

İçerik yönetim sistemi, WordPress 5.0 yayınlandı. WordPress yeni versiyonunu, caz sanatçısı Bebo Valdes’e ithafen Bebo ismiyle tanıttı. Yeni temaları ve editörleri ile sunulan Bebo WordPress 5.0, blok tabanlı çalışacak. Blok tabanlı yazı editörü, daha akıcı bir içerik oluşum deneyimi sağlayacak.

WordPress, son versiyonu olan “WordPress 5.0″a yeni editörü de ekledi. Yeni eklenen yazı editörü kullanmak istemeyenler için hala Klasik Editör eklentisi de bulunuyor. Bu eklentiyi 2021’e kadar destekleyeceğini ilan eden WordPress, yeni sistemiyle kullanıcılara tutarlı, kullanılabilir ve erişilebilir bir ara yüz sağlamayı hedefliyor.

WordPress 5.0 yeni varsayılan temayı “Yirmi On Dokuz” olarak tanıttı. Tema WordPress kullanıcılarına modern tasarım ve hızlı bir kullanım sağlayacak.

Amazon Kasiyersiz Mağazaları Açmaya Başlayacak

Amazon’un kasiyersiz mağaza konsepti olan Amazon Go, yeni mağazaları açmak için hazırlanıyor. İlk kasiyersiz mağazasını Seattle’da açan Amazon Go, yeni mağazaları havalimanlarında açmaya niyetleniyor. Yeni kasiyersiz mağazaların ise Los Angeles veya San Jose havalimanında olacağı bekleniyor.

Amazon bu aksiyonuyla aslında yeni pazarlarda farklı stratejiler uygulamaya çalıştığını kanıtlıyor. Teknoloji ve dijitali entegre şekilde kullanan Amazon, yeni açacağı mağazalar ile havalimanlarında sıcak satışı kolaylaştıracak. 24 saat kasiyersiz hizmet verecek olan mağazaların, yolculara oldukça kolaylık sağlaması bekleniyor.

Apple, Türk Öğrenci Yiğit Can Yılmaz’a Teşekkür Etti

Ülkemizden güzel bir haber ile devam edelim. Apple, 17 yaşındaki lise öğrencisine teşekkür etti. Apple’ın bazı uygulamalarındaki güvenlik açığını tespit eden öğrenciyi Apple, onur ve teşekkür listelerine aldıklarını açıkladı.

Safarı View Controller uygulamasında ve sesli asistan Siri’deki açığı fark eden ve yetkililere bildiren Yiğit Can Yılmaz, “kredilendirme listesine” girdi. Apple yeni güncelleme ile Yılmaz’ın tespit ettiği sorunları ortadan kaldırdı.

Huawei Sahibinin Kızı ve Mali İşler Direktörü Tutuklandı

Çin’in lider telekomünikasyon şirketlerinden olan Huawei’in sahibinin kızı ve mali işler direktörü Kanada’da tutuklandı. Kanada, bu tutuklanmanın sebebini İran ile ilişkilerine yönelik yaptırımları kırmak olarak açıkladı. Huawei sahibinin kızı Ren Zhengfei ve Şirket CFO’su Meng Vanzhou’n mahkemenin ardından ABD hükumetine iade edilmesi bekleniyor.

Bu olay piyasaları oldukça etkiledi. Günü sert kayıplarla açan Asya borsaları, gelecek günlerde bu düşüşe devam edecek mi merakla bekleniyor.

Google Otomobil Çağırma Uygulaması Waymo One’ı Tanıttı

Google, sürücüsüz araç çağırma uygulaması Waymo One’ı tanıttı. Waymo One’ın test sürümlerini Google’ın çatı şirketi Alphabet başlattı. Uber’e rakip olacak olan Waymo  One’ın yakın zamanda herkesin kullanımına sunulacağı bekleniyor.

Waymo One’da aynı Uber gibi müşteriler araca binmede evvel ücreti görebilecek. Waymo One, sürücüsüz otomobil ile müşterilere farklı bir deneyim imkanı sağlayacak. Ayrıca otomobillerde irtibat sağlayacak butonlar da olacak.

Yandex İlk Akıllı Telefonunu Tanıttı

Arama motoru Yandex, ilk kez akıllı telefon üretti. Yandex, Rusya’da en çok tercih edilen arama motoru olarak, telefon satışlarını da öncelikle Rusya’dan yapacak. Yandex, akıllı telefonu Android olarak sunuyor. Yandex Phone‘un üretimi ise Çin’de yapılacak.

Yandex yetkilileri Rus kullanıcıları rutin işlerini kolaylaştıracak bir telefon geliştirdiklerini ifade etti. Telefonda ise bazı uygulamalar hazır olarak sunulacak.

Google Play Türkiye’de En Çok Kullanılan Uygulamayı Açıkladı

Google Play, 2018 yılı kapsamında en çok tercih edilen 20 Android uygulamasını açıkladı. Bu uygulamalar arasında Facetune, Tik Tok, Tasty gibi uygulamalar yer alıyor. İşte 2018’in en iyi uygulamaları;

 • Drops: Learn 31 New Language
 • VİMAGE, No.Draw
 • DrumPads
 • Tik Tok
 • IGTV
 • Mimo: LearntheCode
 • Home Workout
 • Sleepo
 • Ultimate Guıtar
 • Tasty
 • Canva
 • Daylio
 • Pedometer
 • Facetune
 • Cam to Plan
 • Unfold
 • Just a Line
 • Filmr

Whatsapp’a Sesli Mesaj Özelliği Geliyor

Whatsapp, sesli mesaj gönderme özelliğini yeniliyor. Sesli mesaj gönderme özelliğini ardışık hale getirecek olan Whatsapp, iOS sürümüne ardışık sesli mesaj güncellemesini uygulamıştı. Whatsapp, Android güncellemesinin yeni sürümünü beta testlerde uygulamaya başladı.

Whatsapp, yeni güncelleme ile 6 ses kaydını ardışık şekilde gönderme olanağı sunacak. Bu özellik ile gelen sesli mesajlar sırasıyla oynatılacak.

Microsoft, Chromium’a geçiyor

Microsoft, Chromium tabanlı yeni bir tarayıcı sistemi geliştiriyor. Sistem “Anaheim” olarak adlandırılacak. Tarayıcının Microsoft için kolaylık sağlayacağı planlanıyor. Ayrıca yeni tarayıcının ARM cihazlar tarafından destekleneceği ön görülüyor.

Microsoft önceden Edge tarayıcısı kullanıyordu. Bazı sorunlar yaşayan Microsoft, Chromium alt yapısına geçerek, kendi tarayıcısını kullanacak.

Spotify’dan Android’e Yenilik

Çevrimiçi müzik dinleme platformu Spotify, yeni güncellemeler ile kullanıcıyla buluşmaya hazırlanıyor. Spotify, Android sürümüne yönelik geliştirici bazı özellikler hazırladıklarını açıkladı.

Yeni özellik sayesinde kullanıcılar istedikleri şarkıları Spotify’a aktarıp uygulama üzerinden dinleyebilecek. Bununla beraber kitaplık bölümüne de yeni bir tasarım oluşturulacak. Android kullanıcılarına “Favori Şarkılar” çalma listesi özelliğini de test eden Spotify, “daha sonrası için kaydet” butonu için de çalışmalara başladı.

Teknoloji dünyasının gelişim ve değişimlerini Aralık’ın ikinci haftasında da sizler için derledik. Önümüzdeki hafta dijital dünyanın öne çıkan teknolojik gelişmeleriyle tekrar buluşmak dileğiyle.

Bu arada önerilerinizi dikkate alıyoruz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşesinde yer almasını istediğiniz haberleri bize İletişim sayfasındaki form üzerinden iletebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir