Ankara Büyükşehir Belediyesi, şehir içi ulaşımda önemli bir karar aldı. Buna göre 20 Ekim itibariyle Ankara’da öğrenciler için aylık akbil dönemi başlamış oldu.

Ankara’da öğrenciler için aylık akbil dönemi başladı. 20 Ekim itibariyle başlayan uygulamayla öğrenciler 60 TL karşılığında 200 binişlik aylık abonman kart kullanımı hakkına sahip olacak. İstanbul’da uzun yıllardır uygulanan bu hizmet, Ankara için gecikmiş bir adım olsa da öğrenciler alınan karardan bir hayli memnun.

Şehir içi toplu taşımaya yeni bir soluk getirecek olan aylık abonman öğrenci kartı uygulamasından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) sistemine kayıtlı olan öğrenciler yararlanabilecek. Bu arada uygulamadan şimdilik belli bir yaşın üstündekiler yararlanamıyor! Fakat tahminimiz o ki yakında yaş sınırı kaldırılacaktır.

Ankara’da Öğrenciler İçin Aylık Akbil Uygulaması

Ankara’da ilk kez uygulanan yeni sisteme dair merak edilenlerin başında uygulamada yaş sınırının olup olmadığıydı. Buna göre sistem şimdilik MEB ve YÖK sistemine kayıtlı olan, 27 yaş ve altı öğrencilerin kullanımına sunulmuş durumda. Ankara’daki aylık abonman öğrenci kartı uygulaması, İstanbul’daki aylık öğrenci akbili (İstanbulkart) sisteminden yaş sınırlaması yönüyle farklılaşıyor.

Şimdi herkes 27 yaşın üstünde olan ve lisansüstü eğitimini sürdürenlerin bu sistemden ne zaman yararlanacağını merak ediyor. Sanıyoruz ki yakın zamanda MEB ve YÖK sistemine kayıtlı tüm öğrenciler yaş sınırı olmaksızın bu uygulamadan yararlanacaktır.

Ankara Öğrenci Akbili

250 Bin Öğrenci Yararlanacak 

27 yaş sınırına rağmen uygulamadan 250 bin öğrencinin yararlanacağı düşünülüyor. Bu arada sistem, önceliği 200 binişlik aylık abonman öğrenci kartına verecek. Eğer 200 binişlik kullanım hakkı biterse bu durumda indirimli öğrenci Ankarakart veya aylık abonman Ankarakart devreye girecek.

Kart Dolumu Nerelerde Yapılacak? 

Kart İşlem Merkezleri (Kızılay, Akköprü, Dikimevi, Beşevler ve EGO Genel Müdürlüğü) ile kent genelinde bulunan 197 kiosk cihazında yeni uygulama ile ilgili dolum işlemleri yapılabilecek. Buna ek olarak 436 adet bayii ve 30 Ankarakart gişesinde 1 Kasım 2019 tarihinde dolum yapılabilecek. Online başvurularda ise bu tarih 15 Kasım 2019 olarak açıklandı.

Aylık Abonman Öğrenci Kartı Nerelerde Geçerli?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatı sonrası öğrencilere abonman kart sistemi 20 Ekim’de kullanıma sunuldu.

“Aylık Abonman İndirimli Kart” Özel Halk Otobüsleri hariç her yerde geçerli olacak. Yani bu kartla EGO Otobüslerinde, Metro, Ankaray ve Teleferikte seyahat edilebilecek. Bu arada bir uyarı yapalım; abonman öğrenci kartı kullanılarak aynı araç ve/veya istasyonda birinci binişle ve ikinci biniş arasında 30 dk. süre olması gerekecek. 30 dakika dolmadan ikinci biniş yapılması durumunda abonman uygulaması geçerli olmayacak. Son olarak kart, alış tarihinden itibaren bir sonraki ayın aynı günü saat 23.59’a kadar geçerli olacak.


💡 #MesleğiminFarkındaOl Kampanyası

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.