Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ve tüm Türkiye’nin destekleyerek dahil olduğu fidan dikme kampanyasında Çorum, fidan dikme rekoru kırdı. 1 saat içerisinde 303 bin 150 fidan diken Çorumlular bu sayede Guinness Rekorlar Kitabı’na da girdi.

Türkiye’de doğaya karşı farkındalık ve hassasiyet son yıllarda iyiden iyiye artarken özellikle bu yıl yaşanan orman yangınları nedeniyle tahrip olan yeşil alanın yerini doldurmak üzere çeşitli kampanyalar yapıldı. Hatta daha evvelki fidan dikme kampanyalardan biri olan #FidanChallenge’ı Branding Türkiye olarak desteklemiş #DahaYeşilBirTürkiye sloganıyla projenin bir parçası olmuştuk. Tüm Türkiye’den yüz binlerce kişinin destek olduğu o kampanya neticesinde ise milyonlarca fidan bağışı yapılmıştı.

En son geçtiğimiz haftalarda Tarım Ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı “Geleceğe Nefes” kampanyasıyla da Türk halkı bir kez daha fidan seferberliğine girişti

Çorum Fidan Dikme Rekoru Kırdı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Geleceğe Nefes Ol” kampanyasının ardından Türkiye’nin dört bir yanında fidan dikme ve yeşillendirme seferberliği başladı. Bunun neticesinde bir de rekor kırıldı. Rekoru kıran il Çorum olurken, Çorumlular bu rekoru 303 bin 150 fidanla kırdı. Böylece Çorum “1 saatte en çok ağaç dikme rekoru”yla bu unvanı Endonezya’nın elinden almış oldu.

Çorum Fidan Dikme Rekoru Kırdı

Endonezya aynı rekoru 232 bin 647 adet fidanla kırmıştı. Çorumlular 1 saat içerisinde diktikleri fidanla bir önceki rekora deyim yerindeyse fark atmış oldu.

Guinness Türkiye Temsilcisinden Açıklama

Guinness Dünya Rekorları Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici de dün Çorum’da 1 saat içinde en çok ağaç dikme rekorunun kırıldığına tanıklık ettiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı;

“Büyük bir mutlulukla bir saat içinde en çok ağaç dikme rekorunu şu andan itibaren 303 bin 150 fidanla Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğüne ait olduğunu resmi olarak onaylıyorum. Küresel ısınmaya karşı dünya çapında yapılan bu büyük sosyal proje içinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” (AA)

Çorum Guinness'a Girdi

Bakan Pakdemirli’den Fidan Dikme Rekoru Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 11 Kasım’da gerçekleştirilen fidan dikme etkinliğinde Çorum’da, 1 saat içinde 303 bin 150 fidan dikimiyle rekor kırıldığına işaret ederek konuya dair açıklamalarda bulundu.

İşte Pakdemirli’nin fidan dikme rekoruna ilişkin ifadeleri;

“”Dün Guinness rekor denemesine Çorum’da hep beraber şahitlik ettik, daha önce Endonezya’ya ait olan 232 bin 647 fidanla ‘1 saatte en fazla fidan dikme’ rekorunu dün kırarak Türkiye adına tescil ettirmiş olduk. Diğer bir Guinness rekorundan daha bahsettik, dünyanın en büyük online fidan diken insan fotoğrafı albümü 11 Kasım’da fidan dikenlerin dikim süresi üç saat içerisinde ve sonrasında çektikleri insan fotoğraflarını da gelecegenefesalbum.com sitesine yüklemelerini söylemiştik, bu yüklemeler hala devam ediyor. Bu yüklemeler henüz tamamlanmış değil. Bunun sonuçları da inşallah tam anlamıyla, teknik gereklilikleri yerine getirdikten sonra Guinness tarafından tescil edilecektir diye düşünüyorum.” ” (AA)

Geleceğe Nefes Ol Projesi’nin böyle bir rekorla taçlanması tüm Türkiye için ayrı bir mutluluk oldu. Bu yüzden Çorum’u fidan dikme rekorundan dolayı tebrik ediyoruz.

Geleceğe Nefes Fotoğraf Albümü

Evet, “Geleceğe Nefes” projesiyle fidan dikme seferberliği neticesinde hem daha yeşil bir Türkiye sağlanmış oldu hem de rekor kırılarak global düzeyde bir farkındalık sağlandı. Ancak hepsi bununla sınırlı değil.

Yani bu yazıyı bitirmeden önce sizlere önemli bir duyuruyu aktarmamız gerekiyor. Zira Geleceğe Nefes Ol projesi kapsamında Türkiye, yeni bir rekor denemesi için daha kolları sıvamış durumda.

Peki ama nasıl?

Şöyle ki; proje kapsamında “Dünyanın en büyük online fidan diken insan fotoğrafı albümü” hazırlanacak. Bu rekor için, 11 Kasım’da fidan dikenlerin fidan dikim süresince (3 saat içinde ve sonrasında) çektikleri fidan diken insan temalı fotoğraflarını gelecegenefesalbum.com sitesine girerek yüklemesi gerekiyor.

Evet, fidan dikme rekorunu yeni bir rekorla taçlandırmak için birkaç dakikanızı ayırıp fiden dikme sürecinde çektiğiniz fotoğrafları online albüme ekleyebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.