Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının dördüncü ve son haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2020)

Mayıs ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2020)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2020)

Bu haftanın (22 – 31 Mayıs 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • IGTV Üzerinden Para Kazanma Başlıyor
 • Instagram 2 Katlı Hikayeler Özelliğini Test Ediyor
 • Spotify 10 Bin Şarkılık Kütüphane Limitini Kaldırıyor
 • Youtube Music’e Önerilenler Özelliği Geliyor
 • GSM Operatörleri Çöktü
 • TÜİK İşsizlik Rakamları (Şubat 2020)
 • Düğün Salonlarına Koronavirüs Tedbiri
 • Mürsel Ferhat Sağlam Medium Sohbetleri’nde
 • Netflix Aktif Olmayan Hesapları Kapatacak
 • Kodak’tan Dünyanın En Büyük Puzzle’ı
 • Ekonomik Güven Endeksi (Mayıs 2020)
 • HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır? Niye Önemlidir
 • AYK Kitapları Ücretsiz Erişime Açıldı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Mayıs 2020) - IGTV Para Kazanma

IGTV Üzerinden Para Kazanma Başlıyor

Teknoloji Haberleri’ne Instagram ile başlıyoruz. Instagram, kullanıcılarının Instagram’a 1 dakikadan uzun video yüklemesini sağlayan IGTV üzerinden para kazanma devri başlıyor. Youtube ile benzer bir mantıkla kurgulanan IGTV’nin gelir modeli sayesinde içerik üreticileri para kazanabilecek. Şimdilik sadece 200 kullanıcının yararlanacağı bu özellik yakında tüm kullanıcılar için aktif edilecek gibi görünüyor.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Mayıs 2020) - Instagram Çift Katlı Hikayeler

Instagram 2 Katlı Hikayeler Özelliğini Test Ediyor

Instagram ana akışta yer alan tek sıra halindeki hikayeler bandı, iki katlı olacak şekilde yeniden tasarlanıyor. Bu hafta birçok kullanıcı hikayeler şeridini iki katlı görünce buna dair söylentiler de arttı. Instagram da bu konuyu doğrulayarak 2 katlı hikayeler özelliğinin test edildiğini söyledi.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Mayıs 2020) - Spotify 10 Bin Şarkı Limiti

Spotify 10 Bin Şarkılık Kütüphane Limitini Kaldırıyor

Çevrimiçi müzik platformu Spotify, kullanıcıların çok şikayetçi olduğu 10.000 şarkılık kütüphane limitini nihayet kaldırdı. Bilindiği üzere Spotify şarkı kütüphanesine 10 bin şarkı eklendiğinde yeni bir şarkı eklemek için kütüphanedeki şarkılardan birini bırakmak gerekiyordu. Ancak Spotify nihayet kullanıcılarına kulak verdi ve bu sınırı kaldırdı. Böylece kullanıcılar artık “Kütüphaneniz Dolu” uyarısı almayacaklar.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Mayıs 2020) - Youtube Music'e Önerilenler Özelliği

Youtube Music’e Önerilenler Özelliği Geliyor

Çevrimiçi müzik sektöründe Spotify gibi rakiplerle mücadele eden Youtube Music hemeh her hafta yeni bir güncellemeyle kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Youtube Music’e şimdi de önerilenler özelliği geliyor. Bu özellikle birlikte kullanıcılar artık dinledikleri şarkılara benzer şarkıları öneri olarak alabilecek.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Mayıs 2020) - Bayramda GSM Çöktü

GSM Operatörleri Çöktü

“Teknoloji Haberleri”ne GSM operatörlerinin Ramazan Bayramı’nda verdikleri sınavla devam ediyoruz. Bilindiği üzere Koronavirüs nedeniyle milyonlarca kişi Ramazan Bayramı’nı evde geçirmek zorunda kaldı. En azından bayramda sevdiklerini aramak isteyen insanlar bunu başaramadı. Çünkü her özel durumda çöken GSM operatörleri Ramazan Bayramı’nda da iyi bir sınav veremedi. Her üç operatörün de çökmesi nedeniyle bayramda ailelerine ulaşamayan vatandaşlar yaşanan duruma tepki gösterdi.

TÜİK İşsizlik Rakamları (Şubat 2020)

TÜİK İşsizlik Rakamları (Şubat 2020)

Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren işsizlik rakamları ile ilgili bu rapor, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Şubat 2020 için yayınlandı. Buna göre Şubat 2020’de işsizlik, geçen yılın aynı ayına göre 1,1 puanlık azalış ile %13,6 seviyesinde gerçekleşti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Düğün Salonlarına Koronavirüs Tedbiri

Düğün Salonlarına Koronavirüs Tedbiri

Son zamanlarda Türkiye’de vaka sayılarının azalmasıyla beraber bazı konularda normalleşme süreci başladı. Bunlar arasında düğün salonlarına getirilen düzenlemeler de var. İşte tüm detaylarıyla düğün salonlarına getirilen Koronavirüs tedbirleri!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Mürsel Ferhat Sağlam Medium Sohbetleri'nde

Mürsel Ferhat Sağlam Medium Sohbetleri’nde

Dijital Markalaşma Uzmanı Mürsel Ferhat Sağlam, blog odaklı bir sosyal ağ olan Medium özelindeki “Medium Sohbetleri”ne röportaj verdi. Son kitabı Dijital Markalaşma ile ilgili soruları da yanıtlayan Sağlam, sektör özelinde merak edilenleri anlattı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Netflix Aktif Olmayan Hesapları Kapatıyor

Netflix Aktif Olmayan Hesapları Kapatacak

Bugün dünya genelinde 190’dan fazla ülkede 183 milyon ücretli kullanıcıya sahip olan yeni nesil dizi, film platformu Netflix, geçtiğimiz günlerde aldığı kararla bir anda gündeme oturdu. Habere göre; Netflix aktif olmayan hesapları kapatacaktı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dünyanın En Büyük Puzzle ı

Kodak’tan Dünyanın En Büyük Puzzle’ı

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne belki de tarihin en büyük puzzle’ıyla ilgili haberler devam ediyoruz. Dünya çapında karantina sürecinin devam etmesi, yüz milyonlarca kişinin evde vakit geçirmesine neden oldu. Ve insanlar bu süreçte puzzle gibi hobi alanlarına yöneldi. Durum böyle olunca Kodak’tan dünyanın en büyük puzzle’ı geldi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ekonomik Güven Endeksi Mayıs 2020

Ekonomik Güven Endeksi (Mayıs 2020)

TÜİK tarafından her ay hazırlanan ve kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi, Mayıs 2020 için yayınlandı. Buna göre Mayıs 2020’de Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre arttığı gözlemlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

HES Kodu Nedir

HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır? Niye Önemlidir

Koronavirüs ile birlikte mobil teknoloji ile ilgili de birçok gelişme yaşandı. Bunlardan biri de Koronavirüs takip uygulamaları oldu. Türkiye tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar bu anlamda en iyi uygulamalardan biri olurken geçtiğimiz günlerde ilk kez Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulan HES Kodu da bu uygulamanın bünyesinde bir özellik olarak karşımıza çıktı. Peki HES Kodu Nedir? Şehirlerarası yolculuklar için zorunlu hale gelen HES Kodu nasıl alınır?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

AYK Kitapları Ücretsiz Erişime Açıldı

AYK Kitapları Ücretsiz Erişime Açıldı

“Haftanın Teknoloji Haberleri”nin son içeriğinde kitapseverleri sevindirecek bir haberimiz var. Atatürk Kültür, Dil Ve Tarih Yüksek Kurumu (AYK) tarafından paylaşılan bilgiye göre Koronavirüs salgını süresince “Evde Kal” kampanyasına katkı amacıyla AYK kitapları yıl sonuna kadar ücretsiz erişime açıldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2020) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Mayıs 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.