İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), pet şişelerin sokağa atılarak doğaya zarar verilmesini önlemek için çevre dostu proje geliştirdi. Bu proje kapsamında İstanbulkart’a pet şişe ile dolum yapılabilecek.

Pet şişelerin geri dönüşümün sağlanması için çevreci bir projeyi hizmete sokmaya hazırlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ekonomik değeri olan atıkların İBB Atık Yönetim Müdürlüğü ve iştirak şirketi İSBAK tarafından yapılan otomatlar aracılığıyla toplanmasını hedefliyor. Bu amaca dayalı olan projede otomatlara pet şişe atanlar İstanbulkart’a yükleme yapabilecekler.

İBB, bu projeyle doğaya karşı farkındalık oluşturarak hem çevreyi korumayı hem de İstanbul halkının yüzünü güldürmeyi hedefliyor.

İstanbulkart Pet Şişe Makinesi

İstanbulkart’a Pet Şişe İle Dolum

Eylül ayının başında duyurusu yapılan “İstanbulkart‘a pet şişe ile dolum” projesi kapsamında şu anda sayısı 10 olan konteynerler bir ay sonra 100’e kadar çıkarılacak. Öncelikle metro istasyonlarına ve pilot okullara yerleştirilecek konteynerler zamanla yaygınlaştırılarak tüm şehirdeki istasyonlarda kullanıma sunulacak.

Çevre Dostlarına Şehir Tiyatroları’ndan Ücretsiz Bilet

Büyüklüğüne göre pet şişe ve alüminyum içecek kutusu atılan otomatlardan atık başına 2 kuruştan 9 kuruşa kadar İstanbulkart yüklemesi yapılabilecek. Ayrıca İstanbulkart’a bu şekilde çok sayıda yükleme yapan vatandaşlar, Şehir Tiyatroları’ndan ücretsiz tiyatro biletiyle ödüllendirilecek. Ayrıca çevre dostları için İBB Sosyal Tesisleri’nden indirimli faydalanma fırsatı da var.

Pet Şişeyle İstanbulkart Yüklemesi Nasıl Yapılacak?

Pet şişe ve alüminyum kutu atıklarıyla İstanbulkart‘a yükleme yapmaya imkan sağlayan otomatların çalışma şekli ve ücretlendirmesi şu şekilde olacak;

  • 10 gramlık 0,33 litrelik pet = 2 kuruş,
  • 16 gramlık 0,5 litrelik pet = 3 kuruş,
  • 32 gramlık 1 litrelik pet = 6 kuruş
  • 45 gramlık 1,5 litrelik pet = 9 kuruş
  • 12 gramlık 0,33 litrelik alüminyum kutu = 7 kuruş,
  • 16 gramlık 0,5 litrelik alüminyum kutu= 9 kuruş

İstanbul’un şehir pazarlamasına ve marka değerine katkı sağlayan çevre dostu projenin, İstanbullular tarafından şimdiden ilgiyle karşılandı. Bizler de Branding Türkiye ailesi olarak bu projeyi destekliyoruz. Ayrıca İstanbul özelinde başlayan ve geri dönüşüm kültürünün oluşması için zemin oluşturan bu projenin kısa süre içerisinde tüm Türkiye’de yaygınlaştırılmasını temenni ediyoruz.


💡 Autodraw Nedir?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.