Google’ın AutoDraw adını verdiği uygulama yapay zekayı çizimle birleştiriyor. Google’ın meşhur “bunu mu demek istediniz?” sorusuna bu defa AutoDraw uygulamasını kullanırken karşılaşıyoruz. 

Hayatı daha da kolaylaştırmak, hızlandırmak, güvenli hale getirmek amacıyla kurgulanan yapay zeka teknolojisi bu defa çizim yaparken kullanılıyor. Google’ın AutoDraw uygulaması yapay zekayla çizimi birleştirerek “bunu mu demek istediniz?” sorusun başka bir boyut getiriyor.

İnsanlar, eline bir kalem ve kağıt aldığı zaman hemen anlatmak istediklerini yazmaya ya da görselleştirmeye çalışırlar. Örneğin bir yol tarifi, nalburdan alınması gereken bir ürünün şekli veya ilkokul çağlarındaki çocukların kendini daha iyi ifade etmek için çizdikleri resim veya şekiller. Bunun en önemli nedeni; insanın görselleştirdiği bir olguyu daha iyi anlaması veya anlatmasıdır.

Google’ın Yapay Zekayı Çizimle Birleştiren Uygulaması

Google işte tüm bu istekleri ve daha nicesini karşılayabilecek bir alt yapıyı içerisinde barındıran Autodraw adlı uygulama geliştirdi. Bu uygulama ile hem çizilen içerik anlamlı birer görsele dönüştürülüyor hem de içeriğe uygun bir renklendirme sağlanıyor. Üstelik tüm bunları yaparken her hangi bir üyelik veya indirme işlemi gerekmiyor. “Herkes için çizim.” sloganı ile duyurulan uygulama; bilgisayar, tablet ve akıllı telefon aracılığı deneyimlenebiliyor.

Autodraw Nedir?

2017 Nisan’ında tanıtımı yapılan AutoDraw adlı uygulama hem webten hem de mobilden rahatlıkla kullanılabiliyor. Uygulamayı deneyimlemek için Autodraw.com adresini ziyaret etmek yeterli. Üyelik veya kurulum yapma gereği olmadan kullanabilen uygulamayı hemen deneyebilir ve çizim yapmaya başlayabilirsiniz.

AutoDraw’da çizdiğiniz şekillerin anlamlı bir bütüne dönüştürülmesi konusunda yapay zeka teknolojisinden yararlanılıyor ve “Do you mean:” önerisiyle çiziminize yakın şekiller düzgün bir biçimde sunuluyor.

‍∴

AutoDraw ile ilgili yapılan bazı değerlendirme ve açıklamalar şöyle;

AutoDraw, yetenekli sanatçıların çizimleriyle, herkesin görsel, hızlı bir şey oluşturmasına yardımcı olmak için makine öğreniminin büyüsünü birleştiren yeni bir çizim aracıdır. (Lab, 2017)

Şu an için yapılan çizim kaydedilmiyor ancak aynı tarayıcı üzerinden yapılan çizime “Start Over” komutu verilmemişse yani yeni bir çizime başlanmamış ise tekrar ilk yapılan çizime devam edilebiliyor. Ayrıca çizimler PNG formatında kaydedilebiliyor. Ve bu çizimlerin sosyal medyada paylaşımı sağlanabiliyor.

Google’ın açıklamalarından biri de şu yönde; Telefonunuz, bilgisayarınız veya tabletinizde çalışır (ve ücretsizdir!). Yani bir dahaki sefere doğum günü kartı yapmak, parti davet etmek veya sadece telefonunuzda doodle yapmak istiyorsanız, web’deki her şey kadar kolay ve hızlı olacaktır. (CROME, 2017)

AutoDraw Nasıl Çalışır

Autodraw Nasıl Kullanılır?

Google tarafından geliştirilen bu uygulamanın kullanımı inanılmaz derecede basit. Öte yandan AutoDraw’da bir şeyler çizmek çok eğlenceli.

Uygulamayı kullanmak için herhangi bir üyelik gerekmiyor. Yani çizim yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Çizmek istediğiniz şeye yönelik tahminler sayfanın üstünde yer alan bir kutucuk içinde veriliyor. Aklınıza en yatkın grafiği gördüğünüzde o şekli onaylayın ve işte çiziminiz hazır! Tüm süreç bundan ibaret. İşte AutoDraw ile çizim yapmak bu kadar basit.

Önerilerden birini tıkladığınızda uygulama, eskizinizi seçmiş olduğunuz grafikle değiştiriyor, ardından o grafiğe daha yakın çizimler öneriyor. (Kılıç, 2017)

Çizimleri anlamak için nöral ağlar ve nesne tanıma araçlarından faydalanan AutoDraw, hem masaüstü hem de mobil cihazlarda ücretsiz kullanılabiliyor. AutoDraw kötü çizim yapan kullanıcıların işlerini düzeltmenin yanı sıra, sistemin kullanabilmesi için sanatçıların kendi şık çizimlerini uygulamaya yüklemesine de imkân tanıyor. (Merkezi, 2017)

AutoDraw Örnek Çizim

Sonuç

Ücretsiz olarak akıllı telefonlar, tabletler ve ya laptop – masa üstü bilgisayarlardan arama ağı sayesinde ulaşabileceğimiz bu uygulama çizimlerimizde ve onları şekillendirmede hiç şüphesiz bizlere büyük kolaylık sağlayacaktır.

Kullanımının kolaylığı ve ulaşılabilirliği nedeniyle sıklıkla başvurulabilecek bir uygulama olan Autodraw oluşturulan nesnelerin sosyal medyada paylaşılabilmesi ve PNG formatında kaydı ile dışa aktarılabilmesi yönüyle de tercih sebebi olabilir. Kullanıcılar oluşturdukları görselleri sosyal hesaplarında paylaşabildikleri gibi özel mesajla da paylaşabiliyorlar.

Tüm bu kolaylıklar yanında uygulamanın getireceği olumsuz yönde gelen yorumlamaları da göz önüne almak gerekir. Bir çizim aracı olarak kişisel yetkinliklerin gelişiminde  etkili olabileceği gibi çizimle arası iyi olamayan kişilerin kolaya alışmaları ve elle çizim yapmayı tercih etmemelerine sebebiyet verebilir.

Sürekli gelişen ve değişen teknolojiden iyi yönde gelişim sağlamamız dileğiyle.

     Kaynakça

  • CROME, A. (2017, 04 11). Fast Drawing for Everyone. Google: https://www.blog.google/technology/ai/fast-drawing-everyone/ adresinden alındı
  • Kılıç, Ş. (2017, 4 12). Google’ın Anlamsız Çizimleri Birer Sanat Eserine Dönüştüren Uygulaması: Autodraw. Webtekno: http://www.webtekno.com/google-autodraw-h27750.html adresinden alındı
  • Lab, B. G. (2017, 4 12). Autodraw. Experiments With Google: https://experiments.withgoogle.com/autodraw adresinden alındı
  • Merkezi, H. (2017, 04 11). Google’ın çizim aracı AutoDraw tanıtıldı. En Son Haber: http://www.ensonhaber.com/googlein-cizim-araci-autodraw-tanitildi-2017-04-13.html adresinden alındı
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.