Google’ın Yapay Zekayı Çizimle Birleştiren Uygulaması: AutoDraw

Hayatı daha da kolaylaştırmak, hızlandırmak, güvenli hale getirmek amacıyla kurgulanan yapay zeka teknolojisi bu defa çizim yaparken kullanılıyor. Google’ın, AutoDraw adını verdiği uygulama yapay zekayı çizimle birleştiriyor. Google’ın meşhur “bunu mu demek istediniz?” sorusuna bu defa AutoDraw uygulamasını kullanırken karşılaşıyoruz. 

Bugün insanoğlu, eline bir kalem bir kağıt geçtiği zaman hiç şüphe yok ki anlatmak istediklerini değişik görsel veya şekillerle güçlendirerek iletmek istiyor. Örneğin; bu bir yol tarifi de olabilir, nalburdan alınması gereken bir ürünün şekli de olabilir ya da ilkokul çağlarındaki çocukların çizmeye çalıştığı nesne, hayvan veya taşıt görseli de olabilir.

Google işte tüm bu istekleri ve daha nicesini karşılayabilecek bir alt yapıyı içerisinde barındıran Autodraw uygulamasını geliştirdi. Bu uygulama ile hem çizilen içerik anlamlı birer görsele dönüştürülüyor hem de içeriğe uygun bir renklendirme altyapısı sunuyor. Üstelik tüm bunları yaparken her hangi bir üyelik veya indirme işlemi gerekmiyor. “Herkes için çizim.” sloganı ile duyurulan uygulama bilgisayar, tablet ve akıllı telefon aracılığı deneyimlenebiliyor.

Autodraw Nedir?

2017 Nisan’ında tanıtımı yapılan AutoDraw adlı bu uygulama hem webten hem de mobilden rahatlıkla kullanılabiliyor. Uygulamayı deneyimlemek için Autodraw.com adresini ziyaret etmek yeterli. Üyelik veya kurulum yapma gereği olmadan kullanabilen uygulamayı hemen deneyebilir ve çizim yapmaya başlayabilirsiniz. Çizdiğiniz şekillerin anlamlı bir bütüne dönüştürülmesi konusunda yapay zeka teknolojisinden yararlanılıyor ve “Do you mean:” önerisiyle çiziminize yakın şekiller düzgün bir biçimde sunuluyor.

Autodraw hakkında yapılan bazı açıklamalara yer verece olursak;

AutoDraw, yetenekli sanatçıların çizimleriyle, herkesin görsel, hızlı bir şey oluşturmasına yardımcı olmak için makine öğreniminin büyüsünü birleştiren yeni bir çizim aracıdır. (Lab, 2017)

Şu an için yapılan çizim kaydedilmiyor ancak aynı tarayıcı üzerinden yapılan çizime “Start Over” komutu verilmemişse yani yeni bir çizime başlanmamış ise tekrar ilk yapılan çizime devam edilebiliyor. Ayrıca çizimler PNG formatında kaydedilebiliyor ve sosyal medya hesaplarında paylaşımı sağlanabiliyor.

Google’ın açıklamalarından biri de şu yönde; Telefonunuz, bilgisayarınız veya tabletinizde çalışır (ve ücretsizdir!). Yani bir dahaki sefere doğum günü kartı yapmak, parti davet etmek veya sadece telefonunuzda doodle yapmak istiyorsanız, web’deki her şey kadar kolay ve hızlı olacaktır. (CROME, 2017)

Autodraw Kullanımı

Google tarafından geliştirilen bu uygulamanın kullanımı inanılmaz derecede basit. Aynı zamanda AutoDraw’da bir şeyler çizmek çok eğlenceli.

Herhangi bir üyelik gerektirmiyor yani çizim yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Çizmek istediğiniz şeye yönelik tahminler sayfanın üstünde yer alan bir kutucuk içinde tahmin ediliyor. Tüm süreç bu kadar basit. Aklınıza en yatkın grafiği gördüğünüzde o şekli onaylayın ve işte çiziminiz hazır!

Önerilerden birini tıkladığınızda uygulama, eskizinizi seçmiş olduğunuz grafikle değiştiriyor, ardından o grafiğe daha yakın çizimler öneriyor. (Kılıç, 2017)

Çizimleri anlamak için nöral ağlar ve nesne tanıma araçlarından faydalanan AutoDraw, hem masaüstü hem de mobil cihazlarda ücretsiz kullanılabiliyor. AutoDraw kötü çizim yapan kullanıcıların işlerini düzeltmenin yanı sıra, sistemin kullanabilmesi için sanatçıların kendi şık çizimlerini uygulamaya yüklemesine de imkân tanıyor. (Merkezi, 2017)

SONUÇ

Ücretsiz olarak akıllı telefonlar, tabletler ve ya laptop – masa üstü bilgisayarlardan arama ağı sayesinde ulaşabileceğimiz bu uygulama çizimlerimizde ve onları şekillendirmede hiç şüphesiz bizlere büyük kolaylık sağlayacaktır.

Kullanımının kolaylığı ve ulaşılabilirliği nedeniyle sıklıkla başvurulabilecek bir uygulama olan Autodraw oluşturulan nesnelerin sosyal medyada paylaşılabilmesi ve PNG formatında kaydı ile dışa aktarılabilmesi yönüyle de tercih sebebi olabilir. Kullanıcılar oluşturdukları görselleri sosyal hesaplarında paylaşabildikleri gibi özel mesajla da paylaşabiliyorlar.

Tüm bu kolaylıklar yanında uygulamanın getireceği olumsuz yönde gelen yorumlamaları da göz önüne almak gerekir. Bir çizim aracı olarak kişisel yetkinliklerin gelişiminde  etkili olabileceği gibi çizimle arası iyi olamayan kişilerin kolaya alışmaları ve elle çizim yapmayı tercih etmemelerine sebebiyet verebilir.

Sürekli gelişen ve değişen teknolojiden iyi yönde gelişim sağlamamız dileğiyle.

Kaynakça

  • CROME, A. (2017, 04 11). Fast Drawing for Everyone. Google: https://www.blog.google/technology/ai/fast-drawing-everyone/ adresinden alındı
  • Kılıç, Ş. (2017, 4 12). Google’ın Anlamsız Çizimleri Birer Sanat Eserine Dönüştüren Uygulaması: Autodraw. Webtekno: http://www.webtekno.com/google-autodraw-h27750.html adresinden alındı
  • Lab, B. G. (2017, 4 12). Autodraw. Experiments With Google: https://experiments.withgoogle.com/autodraw adresinden alındı
  • Merkezi, H. (2017, 04 11). Google’ın çizim aracı AutoDraw tanıtıldı. En Son Haber: http://www.ensonhaber.com/googlein-cizim-araci-autodraw-tanitildi-2017-04-13.html adresinden alındı
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir