Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Aralık3

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, Aralık’ın (2018) 3. haftasını geride bıraktık. Geçtiğimiz haftanın teknoloji ve dijital odaklı haberlerini yine sizler için hazırlayıp derledik. Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerin arasında Youtube, Huawei’e ait iki gelişme, Apple, Samsung, Türkiye Uzay Ajansı, Telegram, Trendyol, Hürriyet Emlak, Instagram, Facebook ve Mercedes- Benz Türk’den bir terfii haberi yer alıyor.

Şimdi hiç vakit kaybetmeden teknoloji ve dijital odaklı haberlere göz atmaya ne dersiniz?

Youtube’dan Spam Hesaplara Engel 

Youtube, spam hesapları kaldırıyor. Dünyanın en büyük video izleme ve paylaşma platformu Youtube, daha güvenli bir site olmak amacıyla spam hesaplara yönelik bir karar aldı. Spam hesapları kaldıracak olan Youtube, aynı zamanda bu kararla birlikte sitedeki organik kullanıcıları da tespit edecek.

Spam hesapların kapatılması haberi ile birlikte Youtube, kullanıcılarına konuyla ilgili bir bilgilendirme yaptı. Abone sayısında düşüş yaşanması halinde Google (Gmail) aracılığıyla kullanıcıya haber verileceği bildirildi. Yapılacak bu hamle Youtube’u daha güvenilir ve kaliteli bir mecra haline getirecek.

Huawei CFO’su Serbest Bırakıldı

Geçtiğimiz hafta Çin teknoloji şirketi Huawei‘nin sahibinin kızı ile şirketin CFO’sunun gözaltına alındığı haberini yazmıştık. Haberi buradan okuyabilirsiniz.

Huawei CFO’su Ming Vancou, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına karşı geldiği için tutuklanmıştı. Bu hafta şirketin CFO’sunun serbest bırakıldığı duyuruldu. CFO’nun duruşmasında hâkim şartlı tahliye kararı verdi. Ayrıca belli bir kefalet ücreti ödenmesi de söz konusu oldu. Bu mahkeme sürecinin, gelecekte Amerika ve Çin’in arasındaki durumu etkileyip etkilemeyeceği zamanla görülecektir. Zira Huawei’in yetkililerinin tutuklanması Asya piyasalarını oldukça etkilemişti. Çin’den bu konuda bir karşı hamle gelirse şaşmamak gerek.

Huawei “White House” Adlı Gizli Araştırma Laboratuvarı Kurdu

Geçtiğimiz hafta Huawei’den gelişmeler art arda geldi. Huawei’in genel merkezi Çin’de, gizli bir araştırma laboratuvarı olduğu ortaya çıktı.

Huawei, gizli araştırma laboratuvarı olarak adlandırdığı “White House” ile ABD’ye bağlı kalmadan, teknolojik aletler ve projeler oluşturmayı planlıyor. Huawei ABD’ye akıllı cihaz ihracatı yapamıyor. Bu laboratuvar ile bilgi teknolojilerini güçlendirip şirketin kendini geliştirmesi planlanıyor. Laboratuvarda Huawei’in; bulut teknolojisi, yazılım, yapay zekâ gibi konular üzerine de çalıştığı eklenen bilgiler arasında.

Apple Musıc’in Connect Özelliğini Kapatıyor

Apple Musıc, “Connect” özelliğini kapatmaya karar verdi. Apple, Correct özelliği ile sosyal bir ağ oluşturmayı planlıyordu. Lakin beklenen olmadı ve bu özellik Apple’ın beklentilerini karşılamadı.

Apple Musıc, Connect ile içerik paylaşımı sağlanıyordu. Şimdiyse artık sadece içerikler görüntüleniyor. Ayrıca sanatçıların Connect üzerinden paylaşım yapması uygulamanın önceki versiyonunda bulunsa da şu anda sanatçıların da paylaşım yapması engellendi. 

Samsung’un Yeni Modeli: Rize 

Lider teknoloji ve telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Samsung, yeni akıllı telefon serisi için patent başvurusu yaptı. Uzun zamandır Samsun ili, Samsung şirketini yatırım için çağırıyordu.

Samsung ise yeni akıllı telefon serisi için Rize ismine karar kıldı. Samsung, Rize10, Rize20 ve Rize30 olmak üzere 3 model olacak olan telefon serisi tanıtımı için hazırlıklara başladı.

Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu

Türkiye Uzay Ajansı için uzun zamandır çalışılıyordu. Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulduğu resmen açıklandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan Türkiye Uzay Ajansı, milli uzay programı hazırlayacak. Uzay programının beraberinde yeni teknolojik projeler üstüne de çalışılacak. Türkiye Uzay Ajansı, bilim, teknoloji ve havacılık alanlarında karar merci olarak görev yapacak.

Telegram 5.0 Sürümüne Geçti

Telegram, online mesajlaşma uygulaması yeni güncelleme ile sürümünü yükseltti. Anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, WhatsApp uygulamasının ikamesi gibi kullanılıyor. Telegram 5.0 ile paylaşılan dosya ve içeriklere kolaylıkla ulaşılmasını sağlayacak.

200 milyona yakın kullanıcısı olan Telegram, yeni güncelleme ile kullanıcılarına birçok özellik sunuyor. Yeni güncellemede Telegram, hata düzeltmeleri yapıp, gönderileri ve görselleri kolaylıkla görüntüleme imkânı sağlıyor.

Trendyol Almanya’ya Açıldı

Trenyol.com Almanya’da trendyol.de olarak hizmete açıldı. Alibaba tarafından yatırım alan trendyol.com yeni gelişmelere adım atmaya devam ediyor.

Hedef kitlesini ve pazarını genişletmeye çalışan Trendyol, Almanya’ya ilk olarak giyim sektörü ile giriş yaptı. Şu anlık Türkçe olarak çalışsa da gelecek günlerde Trenyol’un Almanya versiyonunda Almanca dil desteğinin olması bekleniyor.

Trenyol e-ticaret anlamında gelişimlere ve değişimlere açık bir marka. Almanya pazarına açılmasıyla birlikte ihracat konusunda da kendini geliştirmesi bekleniyor.

Hürriyet Emlak Goldman Sachs İle Ortaklık Kurdu

Emlak sektörü liderlerinden Hürriyet Emlak, yatırım bankası Goldman Sachs ile ortaklık gerçekleştirdi. Goldman Sachs, Hürriyet Emlak’ın azınlık ortağı olacak.

Yapılan ortaklığın yabancı yatırımlara ve yatırımcılara yönelik fayda sağlaması bekleniyor. Ayrıca ortaklık ile teknolojik, inovatif ve modern işlerin yapılması planlanıyor.

Instagram’da Sesli Mesaj Dönemi

Instagram’dan her hafta farklı bir güncelleme haberleri gelmeye devam ediyor. Instagram yeni güncellemesinde “sesli mesaj” özelliğini kullanıcılara sundu. Yeni özellik, kullanıcılara 1 dakikaya kadar sürebilecek sesli mesaj gönderme imkânı sağlıyor.

Sosyal paylaşım platformu Instagram’da artık ses dosyaları paylaşılıyor. DM, (Direct message) kısmından bu yeni özelliği kullanılabilir halde…

Facebook Lite 1 Milyardan Fazla İndirildi

Facebook’un özel olarak oluşturduğu Facebook Lite uygulaması 1 milyar indirmeye ulaştı. Düşük sistemli telefonlara özel olarak tasarlanan uygulama, daha hafif Facebook keşfi sağlıyor. Daha az veri kullanımı sağlayan uygulamanın indirme sayısı 1 milyar olarak açıklandı.

Facebook’un oluşturduğu ve indirme sayısıyla öne çıkan Facebook Lite’e ilgi, günde güne artıyor.

Mercedes- Benz Türk’e Kadın CFO Atandı

Mercedes- Benz Türk’e ilk kadın Finans ve Kontrol ile sorumlusu olarak Tülin Mede Esmer atandı. 1 Ocak 2019 itibari ile Tülin Mede Esmer görevini Stefan Baasner’den devralacak.

İlk kez Türk kadın, Mercedes-Benz Türk’e Finans ve Kontrol’den Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (CFO) olarak atanacak. Esmer’in, gelecek günlerde büyük başarılara imza atması bekleniyor.

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha geride bıraktık. Ve ortaya çıkan değişim ve gelişimleri sizler ile paylaştık. Bu arada önerilerinizi dikkate alıyoruz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşesinde yer almasını istediğiniz haberleri bize İletişim sayfasındaki form üzerinden iletebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir