Aralık ayının üçüncü haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Aralık3″te yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Aralık ayının üçüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Youtube, Huawei, Apple, Samsung, Türkiye Uzay Ajansı, Telegram, Trendyol, Hürriyet Emlak, Instagram, Facebook ve Mercedes- Benz Türk ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Haftanın Teknoloji Haberleri #Aralık3

Aralık ayının üçüncü haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Youtube’dan Spam Hesaplara Engel 

Dünyanın en büyük video izleme ve paylaşma platformu Youtube, daha güvenli bir site olmak amacıyla spam hesaplara yönelik bir karar aldı. Spam hesapları kaldıracak olan Youtube, aynı zamanda bu kararla birlikte sitedeki organik kullanıcıları da tespit edecek. Bu arada Youtube, spam hesapların kapatılması haberi ile birlikte kullanıcılara konuyla ilgili bilgilendirme yaptı.

Huawei CFO’su Serbest Bırakıldı

Geçtiğimiz hafta Çinli teknoloji şirketi Huawei‘nin sahibinin kızı ile şirketin CFO’sunun gözaltına alındığı haberini yazmıştık. Haberi buradan okuyabilirsiniz.

Hatırlanacağı üzere Huawei CFO’su Ming Vancou, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına karşı geldiği için tutuklanmıştı. Bu hafta şirketin CFO’sunun serbest bırakıldığı duyuruldu. Ancak hâkimin şartlı tahliye kararı verdiğini belirtelim. Ayrıca belli bir kefalet ücreti ödenmesi de söz konusu oldu. Bu mahkemenin gelecekte Amerika ile Çin’in arasındaki durumu etkileyip etkilemeyeceği zamanla görülecektir. Zira Huawei’in yetkililerinin tutuklanması Asya piyasalarını oldukça etkilemişti. Çin’den bu konuda bir karşı hamle gelirse şaşmamak gerek.

Huawei “White House” Adlı Gizli Araştırma Laboratuvarı Kurdu

Huawei’in genel merkezi Çin’de, gizli bir araştırma laboratuvarı olduğu ortaya çıktı. Huawei, gizli araştırma laboratuvarı olarak adlandırdığı “White House” ile ABD’ye bağlı kalmadan, teknolojik aletler ve projeler oluşturmayı planlıyor. Laboratuvarda Huawei’in; bulut teknolojisi, yazılım, yapay zekâ gibi konular üzerine de çalıştığı biliniyor.

Apple Musıc’in Connect Özelliğini Kapatıyor

Apple Musıc, “Connect” özelliğini kapatmaya karar verdi. Aslında Apple, Connect özelliği ile sosyal bir ağ oluşturmayı planlıyordu. Lakin beklenen olmadı yani Connect, Apple’ın beklentilerini karşılamadı. Böyle olunca da Apple  uygulamanın fişi çekmeye karar verdi.

Samsung’un Yeni Modeli: Rize 

Lider teknoloji ve telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Samsung, yeni akıllı telefon serisi için patent başvurusu yaptı. Şirket yeni akıllı telefon serisi için Rize ismine karar kıldı. Bilindiği üzere uzun zamandır Samsun ili, Samsung şirketini yatırım için şehre çağırıyordu. Samsung, şimdi de Rize10, Rize20 ve Rize30 olmak üzere 3 yeni modelden oluşan telefon serisi tanıtıma hazırlanıyor. Bakalım Rize’den de Samsung’a bir çağrı olacak mı? 🙂

Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu

Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulduğu resmen açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan Türkiye Uzay Ajansı, “milli uzay programı”nı hazırlamakla görevli olacak. Buna ek olarak Türkiye Uzay Ajansı, bilim, teknoloji ve havacılık alanlarında karar merci olarak görev yapacak.

Telegram 5.0 Sürümüne Geçti

Telegram, online mesajlaşma uygulaması yeni güncelleme ile sürümünü yükseltti. Telegram 5.0 ile kullanıcılar paylaşılan dosya ve içeriklere kolaylıkla ulaşabilecek. 200 milyona yakın kullanıcısı olan Telegram, yeni güncelleme ile kullanıcılarına birçok özellik sunuyor. Bu arada yeni güncellemede Telegram, bir takım hataları da düzeltti.

Trendyol Almanya’ya Açıldı

Trenyol.com Almanya’da trendyol.de olarak hizmete açıldı. Hedef kitlesini ve pazarını genişletmeye çalışan Trendyol, Almanya’ya ilk olarak giyim sektörü ile giriş yaptı. Şu anlık Türkçe olarak çalışsa da gelecek günlerde Trenyol’un Almanya versiyonunda Almanca dil desteğinin olması bekleniyor. Almanya pazarına açılmasıyla birlikte şirketin ihracat konusunda da kendini geliştirmesi bekleniyor.

Hürriyet Emlak Goldman Sachs İle Ortaklık Kurdu

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir ortaklık duyurusuyla devam ediyoruz. Emlak sektörü liderlerinden Hürriyet Emlak, yatırım bankası Goldman Sachs ile ortaklık gerçekleştirdi. Buna göre Goldman Sachs, Hürriyet Emlak’ın azınlık ortağı olacak.

Instagram’da Sesli Mesaj Dönemi

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Instagram yeni güncellemesinde “sesli mesaj” özelliğini kullanıcılara sundu. Böylece kullanıcılar 1 dakikaya kadar sürebilecek sesli mesaj gönderme imkânına ulaşmış oldu.

Facebook Lite 1 Milyardan Fazla İndirildi

Facebook’un özel olarak oluşturduğu Facebook Lite uygulaması 1 milyar indirmeye ulaştı. Düşük sistemli telefonlara özel olarak tasarlanan uygulama, daha hafif Facebook keşfi sağlıyor. Daha az veri kullanımı sağlayan uygulamanın indirme sayısı kısa sürede 1 milyara ulaştı.

Mercedes- Benz Türk’e Kadın CFO Atandı

Haftanın Teknoloji Haberleri’ni önemli bir atama haberiyle tamamlıyoruz. Mercedes- Benz Türk’e Finans ve Kontrol ile sorumlusu olarak Tülin Mede Esmer atandı. Esmer, 1 Ocak 2019 itibari ile görevini Stefan Baasner’den devralacak. İlk kez bir Türk kadın, Mercedes-Benz Türk’e Finans ve Kontrol’den Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (CFO) olarak atanacak. Hayırlı olsun diyoruz 🙂

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Aralık3”te markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın en dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.