Dijital Pazarlamada Elde Et Yönteminde Markalar Ne Kadar Başarılı?

Yeni nesil reklam ve pazarlama kültürü olarak tanımlanan dijital pazarlama; bilindiğinin aksine kuramsal derinliği olan ve yoğun strateji gerektiren yöntemler bütünüdür. Kitlenin yaşam tarzlarının değişmesinin yanı sıra eğlenme, öğrenme ve alışveriş yapma faaliyetlerinin de dönüşüm yaşadığı günümüzde dijital pazarlama yöntemleri geleneksel pazarlamayı yenmiş durumdadır. Pazarlama ve tanıtım unsurları her iki yöntemde de temelde aynı olsa da dijital pazarlamada çok daha karmaşık ve hızlı bir süreç yaşamak gerektiği yadsınamaz bir gerçektir.

Dijital pazarlama stratejisinin oluşturulmasında 4 temel faktör bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla;

 • Elde et,
 • Kazan,
 • Ölç ve optimize et
 • Sahip çık ve büyüt.

Bu yazımızda elde et faktörünü anlamlandıracağız ve günümüzde markalar bu adımda neden sınıfta kalıyor, tartışacağız.

Dijital Pazarlamada Adım 1: Elde Et!

Markaların hedef kitlelerini ve potansiyel müşterilerini; reklam ve tanıtım faaliyetlerinin yürütüldüğü mecralara (web sitesi, sosyal medya kanalları) çekmektir. Bu adımın gerçekleştirilmesinde ise başlıca yöntemler SEO (arama motoru optimizasyonu), sosyal medya marketing, e-mail marketing, viral marketing ile mobil marketing faaliyetleridir.

“Elde et yöntemi”; faaliyete yeni başlamış birçok marka için oldukça zor bir adımdır. Hedef kitlenin belirlenmesi, rakip analizinin yapılması ve hangi yöntemin söz konusu markanın faaliyet alanı için en uygun yöntem olduğunun belirlenmesi gibi soruların cevaplarının uygulanması süreci oldukça sancılı geçecektir.

Öyle ki; hedef kitlenin markadan haberdar olabilmesi için gün geçtikçe farklı yöntemler açığa çıkarken günübirlik yöntemler ya da kör göze parmak olarak tanımlanan anlık çözümler ne yazık ki kalıcılığı sağlamakta başarısız kalmaktadır. Bu nedenle özellikle web sitesi için nitelikli bir SEO stratejisi ile arama motorlarına optimizasyonu sağlanmalıdır. Aynı zamanda sosyal mecralarda doğru zamanda doğru hamlenin gerçekleştirilmesi de hedef kitlenin kalbinde taht kurmaya yardımcı olacaktır.

E-mail marketing ve mobil marketing yöntemlerinin de diğer iki yöntem gibi ölçümleme ve raporlamalarının nitelikli bir şekilde oluşturulması ilerleyen adımlarda markaların işine yarayacaktır.

Hangi Markalar Elde Et Yönteminde Sınıfta Kalıyor?

Toplumdaki hemen hemen herkesin interneti interaktif bir şekilde kullanması ve insanların sosyal ağlarda oldukça yoğun bir şekilde varlığını sürdürmesinedeni ile marka yöneticileri, bu işi profesyonellere bırakmak zorunda olduklarını henüz algılamakta zorluk çekiyorlar. Bununla birlikte web sitesi oluşturmanın ya da SEO çalışmalarının gereksiz olduğunu düşünen birçok marka sahibi de azımsanmayacak yoğunlukta. Bütün bunların sonucunda dijital pazarlamada umduğunu bulamayan markalar; değerlerini yükseltmekte geç kalıyorlar.

Dijital devrimin yaşandığı günümüzde markaların hedef kitlelerini elde etmekte başarısız olma nedenleri ise şöyle sıralanabilir;

 • Her adımı tek bir kişiye bırakmak. Dijital pazarlama uzmanı olarak işe alınan kişinin omuzlarına web sitesi içeriklerini, SEO stratejisini, sosyal medya pazarlamasını ve dahasını bırakmak bir koltuğa birden fazla karpuz sığdırmaya çalışmaktan farksızdır. Her bir yöntemin apayrı parametreleri bulunmaktadır.
 • Kazanılan kitle ile iletişime geçmemek, ihtiyaçlarını karşılamamak. Elde yöntemi ile kazanılan hedef kitlenin sorularının cevapsız kalması, geldikleri gibi gidecekleri anlamına gelmektedir. Hedef kitle ile etkileşim kurmakta zorlanan markalar bu nedenle başarısız oluyor.
 • Tasarım ve yazılımda güncel olanı takip etmemek.
 • Marka konseptine uygun doğru yöntemi belirleyememek.
 • İstikrarı sağlayamamak
 • Müşteri dönüşlerini önemsememek
 • Tek bir alanda faaliyet göstermek.

Dijital pazarlama kültürünün her adımını nitelikli bir şekilde yaşamak ve kalıcılığı sağlayan adımlar atmak için öncelikle markanızı ve hedef kitlenizi tanımalısınız. Aksi halde daha ilk adımda sınıfta kalırsınız.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

1 Comment

 1. Avatar
  • Mehmet -

  • 20 Aralık 2018 at 22:22 pm

  Aklımızda ışık yakan bir yazı ✍️

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir