Günümüzde dijital pazarlama yöntemleri geleneksel pazarlamayı yenmiş durumdadır. Peki dijital pazarlamada elde et yönteminde markalar ne kadar başarılı?

Yeni nesil reklam ve pazarlama kültürü olarak tanımlanan dijital pazarlama; bilindiğinin aksine, aslında kuramsal derinliği olan ve yoğun strateji gerektiren bir yöntemler bütünüdür.

Dijital Pazarlamada Elde Et Yöntemi

Kitlenin yaşam tarzlarının değişmesinin yanı sıra eğlenme, öğrenme ve alışveriş yapma faaliyetlerinin de dönüşüm yaşadığı günümüzde dijital pazarlama yöntemleri geleneksel pazarlamayı yenmiş durumdadır. Peki markalar dijital pazarlamada elde et yönteminde ne kadar başarılı?

4 Temel Dijital Pazarlama Stratejisi

Pazarlama ve tanıtım unsurları her iki yöntemde de (geleneksel pazarlaam – dijital pazarlama) temelde aynıdır. Fakat dijital pazarlamada çok daha karmaşık ve hızlı bir süreç yaşamak gerektiği yadsınamaz bir gerçektir. Bu arada dijital pazarlama stratejisinin 4 temel faktörü bulunmaktadır. Bunlar;

  • Elde et,
  • Kazan,
  • Ölç ve optimize et
  • Sahip çık ve büyüt.

Bu yazımızda “dijital pazarlamada elde et faktörü”nü alatacağız. Ve günümüzde markalar bu adımda neden sınıfta kalıyor, tartışacağız.

Dijital Pazarlama Stratejisinde Birinci Adım: Elde Et!

Bu adımın amacı; markaların hedef kitlelerini ve potansiyel müşterilerini; reklam ve tanıtım faaliyetlerinin yürütüldüğü mecralara (web sitesi, sosyal medya kanalları) çekmektir. Bu adımın gerçekleştirilmesinde ise başlıca yöntemler SEO (arama motoru optimizasyonu), sosyal medya marketing, e-mail marketing, viral marketing ile mobil marketing faaliyetleridir.

“Elde et yöntemi”; faaliyete yeni başlamış birçok marka için oldukça zor bir adımdır. Hedef kitlenin belirlenmesi, rakip analizinin yapılması ve hangi yöntemin söz konusu markanın faaliyet alanı için en uygun olduğunun belirlenmesi gibi soruların cevaplarının uygulanması süreci, oldukça sancılı geçecektir. Öyle ki; hedef kitlenin markadan haberdar olabilmesi için gün geçtikçe farklı yöntemler açığa çıkarken günübirlik yöntemler ya da anlık çözümler ne yazık ki kalıcılı olmayacaktır. Bu nedenle özellikle web sitesi için nitelikli bir SEO stratejisi ile arama motorlarına optimizasyonu sağlanmalıdır.

Aynı zamanda sosyal mecralarda doğru zamanda doğru hamlenin gerçekleştirilmesi de markanın, hedef kitlenin kalbinde taht kurmasına yardımcı olacaktır.

E-mail marketing ve mobil marketing yöntemlerinin de diğer iki yöntem gibi ölçümleme ve raporlamalarının nitelikli bir şekilde oluşturulması ilerleyen adımlarda markanın işine yarayacaktır.

Elde Et Yönteminde Sınıfta Kalan Markalar

Toplumdaki hemen hemen herkesin interneti aktif bir şekilde kullanması ve insanların sosyal ağlarda oldukça yoğun bir şekilde varlığını sürdürmesi bilinen bir gerçekken marka yöneticileri, bu işi profesyonellere bırakmak zorunda olduklarını henüz algılamakta zorluk çekiyorlar. Bununla birlikte web sitesi oluşturmanın ya da SEO çalışmalarının gereksiz olduğunu düşünen marka sahipleri de var. Bütün bunların sonucunda dijital pazarlamada umduğunu bulamayan markalar; değerlerini yükseltmekte geç kalıyorlar.

Dijital devrimin yaşandığı günümüzde markaların hedef kitlelerini elde etmekte başarısız olma nedenleri ise şöyle sıralanabilir;

  • Her adımı tek bir kişiye bırakmak. Dijital pazarlama uzmanı olarak işe alınan kişinin omuzlarına web sitesi içeriklerini, SEO stratejisini, sosyal medya pazarlamasını ve dahasını bırakmak bir koltuğa birden fazla karpuz sığdırmaya çalışmaktan farksızdır. Her bir yöntemin apayrı parametreleri bulunmaktadır.
  • Kazanılan kitle ile iletişime geçmemek yani müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamamak.
  • Elde yöntemi ile kazanılan hedef kitlenin sorularının cevapsız kalması, geldikleri gibi gidecekleri anlamına gelmektedir.
  • Tasarım ve yazılımda güncel olanı takip etmemek.
  • Marka konseptine uygun doğru yöntemi belirleyememek.
  • İstikrarı sağlayamamak
  • Müşteri dönüşlerini önemsememek
  • Tek bir alanda faaliyet göstermek.

Özetlemek gerekirse; dijital pazarlama sürecinin her adımını nitelikli bir şekilde yaşamak ve kalıcılığı sağlamak için öncelikle markanızı ve hedef kitlenizi tanımalısınız. Aksi halde bu işte başarısız olursunuz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.