Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Aralık4

Aralık (2018) ayının son haftasındayız. Koskoca bir yılı geride bıraktık. Yıl boyunca teknoloji ve dijital odaklı birçok güzel gelişmeyi, girişimi, ortaklığı, güncellemeyi bu köşeden sizlerle paylaştık. Yılbaşı haftası için özel olarak hazırlayacağımız “Yılbaşı Özel Teknoloji Haberleri” köşesinde hem yılbaşı haftasındaki hem de yılın en ilgi çeken teknoloji haberlerini derleyip aktaracağız. O nedenle bu makaleyi Aralık – 4 olarak yayınlamak istedik.

Şimdi hemen haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerinin neler olduğuna bakalım. Bu yazıda; Google’dan 2 haber okuyacaksınız. Ayrıca; Samsung, Facebook, Nike, Twitter, Snapchat ile ilgili haberler ile BMW – Mercedes İşbirliği, Çin’de Yapay Zeka ile Donatılmış Otel ve Elon Musk’ın Çılgın Projesi de yine haftanın öne çıkan haberleri arasında yer alıyor. Son olarak Türkiye’deki teknolojik gelişmelere yer verdiğimizi de belirtelim.

Google Files, USB Sürücülerini Destekliyor  

Google Files, harici disk (usb) sürücülerini artık destekliyor. Google Files, yeni güncelleme ile USB OTG bellek ve cihaz depolaması ile dosya aktarımını gerçekleşir hale getirdi. Akıllı cihazlara bağlanan harici USB bellek ile kolaylıkla dosya aktarımı sağlanabilecek. Dosya aktarımı ile birlikte verilere ait yönetimsel süreç kullanıcıya ait olacak. Google Play Store’da yer alan uygulama, veri depolamayı sağlıyor. Ayrıca verileri depolama konusunda oldukça tasarruflu. Kıscası Google Files, yeni güncellemesi ile kullanıcılarına oldukça kullanışlı ve elverişli bir kullanım sunuyor.

Google Play Store’da Bağış Yapılacak

Google, Android cihazlara getirdiği yenilikle bu hafta bir hayli konuşuldu. Google Play Store’da kullanıcılar artık sivil toplum kuruluşlarına bağış yapabilecek. Yeni güncellemeyi ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulayacak olan Google, bu şekilde yardımlaşma ve farkındalık kavramlarına dikkat çekecek gibi gözüküyor. Google iş geliştirme müdürüne göre bu uygulama; kullanıcılara ilham veren, pratik ve kolay biçimde bağış yapma fırsatı sağlıyor. Ayrıca gerçekleştirilecek bağışların kesintisiz olarak – %100’ünün STK’lara aktarılacağı ifade ediliyor. Diğer bir ifadeyle Google, uygulama ve uygulama içi satın alımlarda komisyon olarak aldığı %30’luk kesintiyi STK bağışlarında yapmayacak.

Samsung’dan Pokemon Go Geliştiricisine 40 Milyon $ Yatırım 

Samsung, Pokemon Go geliştiricisine, 40 milyon dolarlık yatırım yapma kararı aldı. Oyunun geliştiricisi Niantic şirketi ile Samsung arttırılmış gerçeklik üzerine çalışmalara adım atacak. Niantic’in ise ortaklık için yeni projeler üzerine çalışmalara başladığı söyleniyor. Samsung’un, özellikle Note9’un S Pen akıllı cihazlarına yönelik Harry Potter oyunu üzerine yoğunlaşacağı söylentiler arasında.

Whatsapp’ta Kripto Para Dönemi

Facebook, Whatsapp üzerinden kullanıcıların para alışverişi yapabilecekleri kripto para geliştirmeye başladı. Facebook, online para transferini sağlamak için blockchain tabanlı, kripto para sistemi üzerine çalışmalara başladı.

Dünyanın en çok kullanıcıya sahip mecrası Facebook, ilk kripto para sistemini Hindistan’da uygulayacak. Para transferi amacıyla uygulanacak hizmetin ilk olarak Hindistan’da olmasının sebebi; Whatsapp kullanıcı sayısının Hindistan’da 200 milyon olması. Facebook kripto para konusunda ciddi bir şekilde düzenleme ve geliştirici olmayı hedefliyor.

Nike Bilim Kurgu Filmlerinden Çıkmış Ayakkabıyı 2019’da Satışa Sunuyor

Nike, 2019’da bilim-kurgu filmlerindeki gibi ayakkabıları satışa sunacak. Back to Future filminde yer alan Marty Mac Fly’ın kendi kendine bağcıkları bağlanan ayakkabıları Nike üretecek. Nike teknoloji ile giyim sektörünü oldukça eşdeğer biçimde kullanan bir marka. Kendi kendine bağcıkları bağlanabilen ayakkabının üretimi 2019’da başlayacak. Yeni tasarlanan bu ayakkabıların satışları ise yeni yılda başlayacak.

BMW ve Mercedes’ten Ortak Elektrikli Otomobil

Otomobil üreticisi iki lider marka bir araya geliyor. BMW ve Mercedes, ortak proje kapsamında elektrikli otomobil üretecek. Marka ortaklıklarına en güzel örneği teşkil edecek olan Mercedes – BMW iş birliğiyle batarya ve otonom sürüş konusuna odaklanılması hedefleniyor.

Çin’de Yapay Zekâ Oteli: Fly Zoo Hotel

Alibaba, Çin’de yapay zekâ ile donatılmış ilk oteli açtı. Alibaba, her yeri yapay zekâ ile donatılmış otelde, oda servisi, ışık kontrolü, check in gibi hizmetleri otomatikleştirdi. Fly Zoo Hotel olarak adlandırılan otelde, ziyaretçiler yüz tarama sistemi ile otele giriş yapabiliyor. Her şeyin otomatik ve dijital ilerlediği otelde, check-in ve check-out işlemleri de yine uygulama üzerinden gerçekleşiyor. Dijital asistan ile ışıklandırma, televizyon gibi nesneler kontrol ediliyor. Otelde otonom robotlar aracılığıyla ise yeme-içme hizmetleri sunuluyor. Otelin CEO’su ise yapay zekâ ile donatılmış otel hakkında: “Oteller için akıllı beyinler yaratmak istiyoruz. Gelecekte, daha akıllı ve daha otomatik hale getirmeye ve tüketiciler için daha özelleştirilmiş deneyimler oluşturmaya devam edeceğiz.” dedi.

Snapchat’te Lens Challenge Dönemi

SnapchatLens Challenge ile Instagram, Tiktok ve Youtube’a rakip oluyor. Sosyal medyada oldukça popüler olan meydan okuma özelliği, Lens Challenge ile  Snapchat’e de geliyor. Snapchat, yeni filtrelerle kullanıcılarının birbirine meydan okumasını sağlayacak. Snapchat, ilk meydan okuma aktivasyonunu sağlamak için yılbaşı temasını kullanacak. Lens Challenge’da kullanıcılarına, Jıngle Bells’in Gwen Stefani tarafından seslendirilmiş filtreyi sunacak.

Meydan okuma ile birlikte kullanıcıların öne çıkarılan listesine girmesini sağlayacak. Böylelikle kullanıcıların daha geniş bir hedefe seslenmesi gerçekleşecek. Bakalım Snapchat yeni güncellemesi ile kaybettiği popülerliğini yeniden kazanabilecek mi…

Elon Musk’tan Çılgın Proje: Hyper Loop

Elon Musk, Los Angeles’ta trafiğe karşı bir çözüm arıyordu. Musk, trafiğe karşı çözüm olarak Hyper Loop adlı projesini duyurmuştu. Elon Musk’ın iddiasına göre Hyper Loop projesi ile artık trafikte herhangi bir sıkışıklık olmayacaktı. İşte, “çılgın proje” olarak adlandırılan Hyper Loop, tamamlanarak hizmete açıldı. Otomobillerin yer altından gidebilecekleri tünel sayesinde Los Angeles trafiği bir nebze azalacak. Yer altı tünel projesine göre; araçla belli istasyonlarda yer altına geçiş yapacak ve yine bazı istasyonlarda yeniden yeryüzüne çıkacak. Elon Musk tünelde saatte 250 km hızla gidilebileceğini açıkladı. Ayrıca tünelin kullanım bedelinin 1 dolar olacağı güzergahın ise Wahington DC, New York arasında olacağı belirtildi.

Twitter Kronolojik Zaman Tüneline Geri Dönüyor

Twitter, önceden kaldırdığı özelliğini geri getirmeye hazırlanıyor. Twitter birkaç yıl önce kronolojik tweet dizilimini kaldırmıştı. Yeni güncelleme ile yeniden bu özelliği kullanıcılara sunmayı planlıyor. Kronolojik tweet sıralaması özelliği ile kullanıcıların Twitter’da daha fazla zaman geçirmesi sağlanacak. Twitter; tweetleri paylaşılma zamanına göre sıralama özelliği sayesinde kullanıcılara daha fazla etkileşim sağlamayı hedefliyor.

İstanbul’da İnsansız Otopark

İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri (İSBAK), insansız, akıllı otopark için çalışmalara başladı. Teknolojinin ve dijitalin birleşimi ile birlikte, topluma kolaylık sağlamayı amaçlayan proje; akıllı otopark sistemi oldu. Akıllı otopark sistemi ile sürücülerin basit ve kolay bir otopark deneyimi yaşaması sağlanacak. Sürücülerin pratik bir biçimde ödeme yapabilmesinin önü açılacak olan bu projede sensörler aracılığıyla bir aracın ne kadar süre otoparkta kaldığı belirlenip buna göre bir otopark ücreti belirlenecek. Özetle; akıllı otopark sistem ile her şeyin otomatikleşmesi sağlanacak. Ödeme yapmadan geçmek isteyen sürücüler içinse tuzaklar mevcut.

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha geride bıraktık. Aynı zamanda bir yılı geride bıraktık. 2019, hem dünya hem de ülkemiz için şaşırtıcı teknolojik gelişmelerin olduğu bir yıl olur umarım. Şimdiden yeni yılınızı kutluyorum.

Bu arada önerilerinizi dikkate alıyoruz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşesinde yer almasını istediğiniz haberleri bize İletişim sayfasındaki form üzerinden iletebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir