Aralık ayının dördüncü haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Aralık4″te yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Aralık ayının dördüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Google, Samsung, Facebook, Nike, Twitter, Snapchat ile ilgili haberler ile BMW – Mercedes ve Mercedes- Benz Türk ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, Aralık (2018) ayının son haftasındayız. Aynı zamanda koskoca bir yılı geride bırakmış olduk. Yıl boyunca teknoloji ve dijital odaklı birçok güzel gelişmeyi, girişimi, ortaklığı, güncellemeyi bu köşeden sizlerle paylaştık. Yılbaşı haftası için özel olarak hazırlayacağımız “Yılbaşı Özel Teknoloji Haberleri” köşesinde ise hem yılbaşı haftasındaki hem de yılın en ilgi çeken teknoloji haberlerini derleyip aktaracağız. O nedenle bu makaleyi Aralık – 4 olarak yayınlamak istedik.

Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Aralık4

Aralık ayının dördüncü ve son haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Google Files, USB Sürücülerini Destekliyor  

Google Files, harici disk (usb) sürücülerini artık destekliyor. Buna göre Google Files, yeni güncelleme ile USB OTG bellek ve cihaz depolaması ile dosya aktarımını gerçekleşir hale getirdi. Diğer bir ifadeyle akıllı cihazlara bağlanan harici USB bellek ile kolaylıkla dosya aktarımı sağlanabilecek. Dosya aktarımı ile birlikte verilere ait yönetimsel süreç kullanıcıya ait olacak. Google Play Store’da yer alan uygulama en yalın haliyle anlatmak gerekirse, veri depolamayı sağlıyor.

Play Store’da Bağış Yapılabilecek

Google, Android cihazlara getirdiği yenilikle bu hafta bir hayli konuşuldu. Buna göre; Google Play Store’da kullanıcılar artık sivil toplum kuruluşlarına bağış yapabilecek. Yeni güncellemeyi ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulayacak olan Google, bu şekilde yardımlaşma ve farkındalık kavramlarına dikkat çekmeyi amaçlıyor. Google iş geliştirme müdürüne göre bu uygulama; kullanıcılara ilham veren, pratik ve kolay biçimde bağış yapma fırsatı sağlayacak. Ayrıca gerçekleştirilecek bağışların kesintisiz olarak – %100’ünün STK’lara aktarılacağı ifade edildi. Yani Google, uygulama ve uygulama içi satın alımlarda komisyon olarak aldığı %30’luk kesintiyi STK bağışlarında yapmayacak.

Samsung’dan Pokemon Go Geliştiricisine 40 Milyon $ Yatırım 

Samsung, Pokemon Go geliştiricisine, 40 milyon dolarlık yatırım yapma kararı aldı. Oyunun geliştiricisi Niantic şirketi ile Samsung işbirliği yaparak arttırılmış gerçeklik üzerine çalışmaya karar verdi. Samsung’un, özellikle Note9’un S Pen akıllı cihazlarına yönelik Harry Potter oyunu üzerine yoğunlaşacağı da söylentiler arasında.

Whatsapp’ta Kripto Para Dönemi

Facebook, Whatsapp üzerinden kullanıcıların para alışverişi yapabilecekleri kripto para geliştirmeye başladı. Şirket bunun için blockchain tabanlı, kripto para sistemi üzerine yoğunlaştı. Buna göre dünyanın en çok kullanıcıya sahip mecrası Facebook, ilk kripto para sistemini Hindistan’da uygulayacak. Para transferi amacıyla uygulanacak hizmetin ilk olarak Hindistan’da olmasının sebebi ise Whatsapp kullanıcı sayısının Hindistan’da 200 milyon olması.

Nike Bilim Kurgu Filmlerinden Çıkmış Ayakkabıyı 2019’da Satışa Sunuyor

Nike, 2019’da bilim-kurgu filmlerindeki gibi ayakkabıları satışa sunacak. Back to Future filminde yer alan Marty Mac Fly’ın kendi kendine bağcıkları bağlanan ayakkabıları üretmeye hazırlanan Nike bunları 2019 piyasaya sunmayı hedefliyor.

BMW ve Mercedes’ten Ortak Elektrikli Otomobil

Teknoloji Haberleri’ne bir işbirliği duyurusuyla devam ediyoruz. Otomobil üreticisi iki lider marka bir araya geliyor. Buna göre; BMW ve Mercedes, ortak proje kapsamında elektrikli otomobil üretecek. Marka ortaklıklarına en güzel örneği teşkil edecek olan Mercedes – BMW işbirliğinde; batarya ve otonom sürüş konusuna odaklanılması hedefleniyor.

Çin’de Yapay Zekâ Oteli: Fly Zoo Hotel

Çinli teknoloji ve e-ticaret devi Alibaba, Çin’de yapay zekâ ile donatılmış ilk otelini açtı. Her yeri yapay zekâ ile donatılmış otelde, oda servisi, ışık kontrolü, check in gibi hizmetler otomatikleştirildi. Fly Zoo Hotel olarak adlandırılan otelde, ziyaretçiler yüz tarama sistemi ile otele giriş yapıyorlar. Her şeyin otomatik ve dijital ilerlediği otelde, check-in ve check-out işlemleri de yine uygulama üzerinden gerçekleşiyor. Dijital asistan ile ışıklandırma, televizyon gibi nesneler kontrol ediliyor. Otelde otonom robotlar aracılığıyla ise yeme-içme hizmetleri sunuluyor. Otelin CEO’su yapay zekâ ile donatılmış otel hakkında: “Oteller için akıllı beyinler yaratmak istiyoruz. Gelecekte, daha akıllı ve daha otomatik hale getirmeye ve tüketiciler için daha özelleştirilmiş deneyimler oluşturmaya devam edeceğiz.” dedi.

Snapchat’te Lens Challenge Dönemi

SnapchatLens Challenge ile Instagram, Tiktok ve Youtube’a rakip oluyor. Sosyal medyada oldukça popüler olan meydan okuma özelliği, Lens Challenge ile  Snapchat’e de geliyor. Snapchat, yeni filtrelerle kullanıcılarının birbirine meydan okumasını sağlayacak. Snapchat, ilk meydan okuma aktivasyonunu sağlamak için yılbaşı temasını kullanacak. Şirket, Lens Challenge’da kullanıcılara, Jıngle Bells’in Gwen Stefani tarafından seslendirilmiş filtreyi sunacak. Meydan okuma ile birlikte kullanıcılar öne çıkarılan listesine girebilecek. Böylelikle kullanıcıların daha geniş bir hedefe seslenmesi sağlanmış olacak. Bakalım Snapchat yeni güncellemesi ile kaybettiği popülerliğini yeniden elde ebebilecek mi?

Elon Musk’tan Çılgın Proje: Hyper Loop

Elon Musk, Los Angeles’taki trafiğe karşı çözüm olarak bir süre önce Hyper Loop adlı teknoloji projesini duyurmuştu. Elon Musk’ın iddiasına göre Hyper Loop projesi ile artık trafikte herhangi bir sıkışıklık olmayacak. Otomobillerin yer altından gidebilecekleri tünel sayesinde Los Angeles trafiği bir nebze azalacak. Yer altı tünel projesine göre; araçlar belli istasyonlarda yer altına geçiş yapacak ve yine bazı istasyonlarda yeniden yeryüzüne çıkacak. Elon Musk tünelde saatte 250 km hızla gidilebileceğini açıkladı. Ayrıca tünelin kullanım bedelinin 1 dolar olacağı güzergahın ise Wahington DC, New York arasında olacağı belirtildi.

Twitter Kronolojik Zaman Tüneline Geri Dönüyor

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlardaki gelişmelerle devam ediyoruz. Twitter, önceden kaldırdığı özelliğini geri getirmeye hazırlanıyor. Twitter birkaç yıl önce kronolojik tweet dizilimini kaldırmıştı. Yeni güncelleme ile yeniden bu özelliği kullanıcılara sunmayı planlıyor. Kronolojik tweet sıralaması özelliği ile kullanıcıların Twitter’da daha fazla zaman geçirmesi sağlanacak.

İstanbul’da İnsansız Otopark

Teknoloji Haberleri’ni İstanbul’dan bir gelişmeyle bitiriyoruz. İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri (İSBAK), insansız, akıllı otopark için çalışmalara başladı. Teknolojinin ve dijitalin birleşimi ile birlikte, topluma kolaylık sağlamayı amaçlayan ilk proje; akıllı otopark sistemi oldu. Bu sistem ile sürücülerin basit ve kolay bir otopark deneyimi yaşaması sağlanacak. Sürücülerin pratik bir biçimde ödeme yapabilmesinin önü açılacak olan bu projede sensörler aracılığıyla bir aracın ne kadar süre otoparkta kaldığı belirlenip buna göre bir otopark ücreti belirlenecek. Özetle; akıllı otopark sistem ile her şeyin otomatikleşmesi sağlanacak. Ödeme yapmadan geçmek isteyen sürücüler içinse tuzaklar mevcut. 🙂

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Aralık4”te markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın en dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız. Bitirmeden önce, şimdiden herkese iyi seneler diliyoruz 🙂


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.