Nasıl ki filo kiralama işi, araç kiralama sektörüne yıkıcı yaratıcılık örneği olduysa Uber de taksiler için aynı konumda gözüküyor. Makaleye taksinin rengi Uber siyahı verme nedenim de biraz Uber’in sektördeki baskınlığına dair analize dikkat çekmek içindir.

Benim doğduğum döneme denk gelen ve çocukluk yıllarımda izlediğim çok güzel bir diziydi, Çiçek Taksi! Aslında bütün mesele o 56 Chevrolet taksiyle başlıyor. Derken, toplumsal yaşantımızda daimi yer edinen taksicilere geliyor. Sonrasında bu serüven hepimizin güvenini kazanan “semt taksicileri” ve pek çok dizi/filmde karşımıza çıkan taksi şoförleri şeklinde devam ediyor. Esasen burada temel espri, güven!

Pek çok pazarlama iletişimcisi gibi benim de öğrendiğim temel etken, bir marka için oluşan güven, marka sadakatini doğurur. Marka sadakati ise o markanın hisse paylarını yükseltir. Gerçi her ne kadar değer ve fiyatlandırma aynı şey olmasa da, günümüz değer ekonomisi içerisinde biçilen paylar üzerinden ticaret yapılır. Eee sonuçta taksiciler de bir ticari faaliyet yaptığına göre en temelde güven inşa etmesi ve sürekli yenilenen tüketici isteklerine bir şekilde cevap vermesi gerekiyor.

Sarı Taksi İle Uber Farkı

Özellikle bugün Endüstri 4.0 konusundan bahsettiğimiz teknoloji çağında kurumların, olguların ve yaşam tarzlarının yerini, alternatifleri çok kolay bir şekilde alabilmektedir.

Taksinin Rengi Uber Oldu

Teknolojinin gelişmesiyle McLuhan‘ın da dediği gibi, dünya küresel bir köye dönüştü. Tabi ki iletişim ağları sayesinde… Haliyle artık herhangi bir yerde herhangi bir zaman diliminde yaşanan olaydan hemen haberdar olabilmekteyiz.

İşte tüm bu gelişmeler paralelinde günümüze baktığımız zaman taksicilere olan güven sarsıldı diyebiliriz. En basit haliyle son dönemde çıkan “taksi” haberlerine baktığınızda, çoğunun olumsuz olduğunu görürsünüz. Böyle olunca da insanlar, o meşhur ve dizilere konu olan “sarı taksiciler” ile olan güven bağını giderek kopardılar.

Tabi ki bunun pek çok nedeni var. Burada yüzeysel olarak değinemeyiz. Lakin taksilerin gelişime ayak uydurması ve olan güveni tazelemesi adına girişimler gerçekleştirmesi gerekiyor. Yoksa “yıkıcı yaratıcılık” karşısında pek de şansları yok gibi duruyor. Nasıl ki filo kiralama işi, araç kiralama sektörüne yıkıcı yaratıcılık örneği olduysa Uber de taksi için aynı konumda gözüküyor. Bunun çözümü ne olabilir? Yerel ağda bir taksi filosu kurulup alternatif mi oluşturulur? Bilemem… Ama taksicilerin gelecekte yer alabilmesi için hızlı bir adım atılması gerekiyor.

Şimdi bu sektördeki kişiler şunu diyebilir;

“Bir kaç tane kötü örnek çıktı diye taksiden vaz mı geçecekler?”

Ya da;

“Bardak kırıldı diye su içmekten vazgeçen gördün mü?”

Hemen şöyle cevap vermek isterim; insanlar su içmekten vazgeçmez ama o suyu gider başka bir markadan temin eder!

Neyse…

Dediğim gibi en temel mesele, güven! O zaman şu soruyu soralım.

“İnsanları geleneksel taksicilerden vazgeçiren sebepler neler?”

Olayın özünde; mesele yeni bir işletme modeli kurup Uber için bir alternatif yaratmak mı? Yoksa, zaten pek çok konuda güvensizliği olan müşterilere karşı güven beslemesi yapmak mı? sorusu var. Artık cevap sizin…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.