Türk Takipçisinden Elon Musk’a İbretlik Facebook Çağrısı: “Adamsan Silersin”

Son zamanlarda tüm dünya İngiltere merkezli Cambridge Analytica şirketini konuşuyor. Şirketin, başta siyasi olmak üzere farklı amaçlar için 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerini sattığı ortaya çıktı. Pek çok Facebook kullanıcısı bu skandalı protesto etmek için Facebook’u sileceklerini ilan etti. Kuşkusuz Facebook hesabını silenler topluluğuna katılan diğer bir ifadeyle Facebook’taki skandala tepkisiz kalmayan en dikkat çeken isim SpaceX ve Tesla Motors’un kurucusu Elon Musk oldu.

Facebook skandalının ortaya çıkmasının ardından tepkiler çığ gibi büyüdü. Federal Ticaret Komisyonu‘nun Cambridge Analytica‘nın Facebook verilerine nasıl eriştiği konusunda bir inceleme başlatması üzerine,Twitter’da #deletefacebook (Facebook’u sil) kampanyası başlatıldı. Kısa sürede dünya gündeminde yer edinen kampanyada, Musk’a, takipçilerinden Facebook hesaplarının silmesi istendi.

Elon Musk’ın gelen tweetler arasından bir tanesine Facebook da nedir?’ cevabını vermesi kafaları karıştırdı ve ciddi olup olmadığı anlaşılamadı. Fakat sonradan “Serdarsprofile” kullanıcı adını taşıyan Türk takipçisinin “Adamsan Facebook’taki SpaceX sayfasını sil” tweetine, SpaceX şirketinin Facebook’ta bir sayfası olduğunu bile bilmediğini ve eğer varsa sayfaları sileceğini belirtmesi Elon Musk’ın meseleye bakışını netleştirdi. Bu olaydan kısa bir süre sonra Tesla ve SpaceX’in resmi Facebook hesaplarının silindiği görüldü.

Elon Musk’ın bu radikal kararı almasının ardından akıllara Facebook’un satın almış olduğu bir diğer popüler sosyal ağ olan Instagram’daki hesaplarını silip silmeyeceği geldi. Takipçilerinin Instagram sorularının ardından Musk’tan, “Şimdilik kullanmaya devam edeceğim” açıklaması geldi.

Yine bir takipçisinin, “Tesla ve SpaceX Facebook’u bıraktıktan sonra Twitter kullanıcıları Musk’ı cesaretlendiriyor” tweeti üzerine Musk, yaptığı davranışın politik olmadığını, bir cesaretlendirme sonucu hesapları sildiğini ve sadece Facebook’u sevmediğini belirtti.

Bu arada dipnot olarak belirtmekte yarar var. Facebook, 2016 yılında SpaceX ile yeni bir iletişim uydusunu fırlatmak için anlaşmaya varmış fakat roket, kalkışta patlayarak uyduyla beraber yok olmuştu.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir