Facebook’un son skandalından sonra pek çok kullanıcı bunu protesto etmek için hesabını kapatmaya karar verdi. #DeleteFacebook etiketiyle gündem olan olay neticesinde bir Twitter kullanıcısı Facebook’a tepki gösteren Elon Musk’a seslenerek, “Adamsan Silersin” ifadelerini kullandı. 

Son zamanlarda tüm dünya, İngiltere merkezli Cambridge Analytica şirketini konuşuyor. Şirketin, başta siyasi olmak üzere farklı amaçlar için 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerini sattığı ortaya çıktı. Mesele kamuoyuna yansıdıktan sonra pek çok Facebook kullanıcısı bu skandalı protesto etmek için Facebook’u sileceğini ilan etti.

Twitter’da organize olan tepkili kalabalık tarafından açılan #DeleteFacebook etiketine on binlerce kişi katılırken bu etikete destek olanlar arasında Tesla ve SpaceX gibi markaların Ceo’su Elon Musk da vardı. Gerçekleştirdiği çılgın projelerle tanınan girişimciye Türk bir takipçisi “Adamsan Silersin” şeklinde seslendi. Musk bu tepkiye sessiz kalmayarak Facebook’taki şirket hesaplarını kapattırdı.

#DeleteFacebook Kampanyası

Facebook’un kişisel verilere dair gizliliği ihlal ettiğine dair skandalın ortaya çıkmasının ardından Facebook’a tepkiler çığ gibi büyüdü.

Federal Ticaret Komisyonu‘nun Cambridge Analytica‘nın Facebook verilerine nasıl eriştiği konusunda bir inceleme başlatması üzerine, Twitter’da #deletefacebook (Facebook’u sil) kampanyası başlatıldı. Kısa sürede dünya gündeminde yer edinen kampanyaya birçok isim dahil oldu. Facebook’u Sil kampanyasına en önemli destek ise Elon Musk’tan geldi.

Adamsan Silersin

Birçok kullanıcı Elon Musk’ı mentionlayarak tweet attı ve Facebook’u Sil kampanyasına katılmasını istedi. Hatta Musk’ın, gelen tweetlerden birine; ”Facebook da nedir?” cevabını vermesi kafaları karıştırdı. Elon Musk’ın ciddi olup olmadığı anlaşılamadı.

Sonradan “Serdarsprofile” kullanıcı adını taşıyan Türk bir Twitter kullanıcısı Elon Musk’a şöyle bir tweet attı: “Adamsan Facebook’taki SpaceX sayfasını sil”

Elon Musk, SpaceX şirketinin Facebook’ta bir sayfası olduğunu bile bilmediğini ve eğer varsa sayfaları sileceğini belirtti. Bundan kısa bir süre sonra da Tesla ve SpaceX’in resmi Facebook hesaplarının silindiği görüldü.

“Instagram’ı Şimdilik Kullanmaya Devam Edeceğim”

Elon Musk’ın Facebook özelinde bu radikal kararı almasının ardından akıllara Instagram’da da aynı şeyi yapıp yapmayacağı sorusu geldi. Takipçilerinin Instagram hesabını silip silmeyeceğine dair sorulara Musk şöyle cevap verdi; “Şimdilik kullanmaya devam edeceğim.”

Yine bir takipçisinin, “Tesla ve SpaceX Facebook’u bıraktıktan sonra Twitter kullanıcıları Musk’ı cesaretlendiriyor” tweeti üzerine Musk, yaptığı davranışın politik olmadığını ifade ederek, bir cesaretlendirme sonucu hesapları sildiğini belirtti. Buna ek olarak Facebook’u sevmediğini de söyledi.

Bu arada dipnot olarak belirtmekte yarar var. Facebook, 2016 yılında SpaceX ile yeni bir iletişim uydusunu fırlatmak için anlaşmaya varmış fakat roket, kalkışta patlayarak uyduyla beraber yok olmuştu.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.