IBM’den Bir İlk: Dünyanın En Küçük Bilgisayarı

ABD’nin en büyük bilişim teknoloji şirketi haline gelen International Business Machine (IBM) başlattığı “IBM Think 2018 Konferansı”nın ilk gününde “dünyanın en küçük bilgisayarı” olarak tanıtılan mikro çipi, kullanıcılarıyla buluşturmaya hazırlandığını açıkladı.

Günümüz teknolojisine baktığımızda oldukça yararlı olabilecek ve her alanda kullanılabilir olması nedeniyle günlük hayatımızı biraz daha kolaylaştırmayı planlayan, kaya tuzu zerresi kadar ufak olan mikro çipin yapısından kısaca bahsetmek gerekirse; 1 milimetrekare ölçüsüne sahip mikro çipin 1000 transistörden oluşan bir işlemcinin, SRAM (Durağan Rastgele Erişim) belleğinin, güneş pili hücresinin ve üzerinde bir LED ve foto detektörü olan iletişim ünitesi bulunuyor.

Ancak belirttiğimiz mikro çip her ne kadar boyutuyla dikkat çekse de işlemcisi ortalama bir bilgisayarın üzerine çıkamıyor. Dolayısıyla son teknoloji donanımıyla işlemci gücü 90’larda kullanılan x86 işlemciye (32 bitlik devreye) sahip. Deneme aşamasında olduğu belirtilen çipin üretim aşamasında maliyetinin 10 cent’ten daha az olacağını biliniyor.

Teknolojinin getirdiği imkanlardan yararlanarak oluşturulan bu küçük bilgisayarın veriyi düzenleme gibi birçok belli başlı yapay zeka işlevlerini yerine getirerek gelecekte yeni nesil teknolojilerde öneminin olacağına inanılıyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir