ABD’nin en büyük bilişim teknoloji şirketi haline gelen International Business Machine (IBM), başlattığı “IBM Think 2018 Konferansı”nın ilk gününde “dünyanın en küçük bilgisayarı” olarak tanıtılan mikro çipi, kullanıcılarıyla buluşturmaya hazırladığını açıkladı.

Günümüzün teknolojisine baktığımızda, oldukça yararlı olabilecek ve her alanda kullanılabilir olması nedeniyle günlük hayatımızı biraz daha kolaylaştırmayı planlayan gelişmelerle olduğunu görürüz. En son IBM tarafından, kaya tuzu kadar ufak olan mikro çip geliştirildi.

IBM’den Bir İlk

“IBM’den bir ilk” manşetiyle verdiğimiz bu mikro çipin yapısından kısaca bahsedelim. Bu mikro çip; 1 milimetrekare ölçüsünde olmanın yanında 1000 transistörden oluşan bir işlemciye sahip. SRAM (Durağan Rastgele Erişim) belleğinin yanı sıra bu mikro çip güneş pili hücresi ile üzerinde bir LED ve foto detektörü olan iletişim ünitesine de sahip.

Dünyanın En Küçük Bilgisayarı

Ancak “IBM”ın geliştirdiği bu mikro çip her ne kadar boyutuyla dikkat çekse de işlemcisi ortalama bir bilgisayarın üzerine çıkamıyor. Buna göre mikro çipin işlemci gücü 90’larda kullanılan x86 işlemciye (32 bitlik devreye) sahip. Deneme aşamasında olduğu belirtilen çipin seri üretim aşamasında maliyetinin 10 cent’ten daha az olacağını biliniyor.

Teknolojinin getirdiği imkanlardan yararlanarak oluşturulan bu küçük bilgisayarın veriyi düzenleme gibi birçok belli başlı yapay zeka işlevlerini yerine getirerek gelecekte yeni nesil teknolojilerde önemli yer edineceği ifade ediliyor.

Evet, günden güne gelişen teknoloji insan hayatını kolaylaştırırken bir yandan da aslında minimize ediyor. Yaşam tarzı olarak tercih edilen bir model olan minimalizm teknolojik gelişmelerde de zaman zaman kendini gösteriyor.

IBM I Hakkında

IBM (International Business Machines; Uluslararası İş Makineleri), merkezi Armonk, New York, ABD’de olan, dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketidir. 410.000’i aşkın çalışanı ile 170’ten fazla ülkede faaliyet göstermektedir. “IBM”in Faaliyet gösterdiği alanlar arasında bilgisayar ve donanım üretimi, yazılım, servis hizmetleri, sunucu servisleri ve AR-GE bulunmaktadır. Dünyada her yıl en fazla yeni patent alan şirket durumundadır.

Kart delici makinelerin bulucusu Herman Hollerith’in patentlerini işlemek ve geliştirmek üzere Thomas J. Watson tarafından 1911 yılında kuruldu. Kısa zamanda iş hacmini büyüterek kendi alanında ABD ve dünyanın en önde gelen şirketlerinden biri durumuna geldi. (Wikipedia)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.