IBM’den Bir İlk: Dünyanın En Küçük Bilgisayarı

ABD’nin en büyük bilişim teknoloji şirketi haline gelen International Business Machine (IBM), başlattığı “IBM Think 2018 Konferansı”nın ilk gününde “dünyanın en küçük bilgisayarı” olarak tanıtılan mikro çipi, kullanıcılarıyla buluşturmaya hazırladığını açıkladı.

Günümüzün teknolojisine baktığımızda, oldukça yararlı olabilecek ve her alanda kullanılabilir olması nedeniyle günlük hayatımızı biraz daha kolaylaştırmayı planlayan gelişmelerle olduğunu görürüz. En son IBM tarafından, kaya tuzu kadar ufak olan mikro çip geliştirildi.

Dünyanın En Küçük Bilgisayarı

IBM tarafından geliştirilen bu mikro çipin yapısından kısaca bahsedelim. Bu mikro çip; 1 milimetrekare ölçüsünde olmanın yanında 1000 transistörden oluşan bir işlemciye sahip. SRAM (Durağan Rastgele Erişim) belleğinin yanı sıra bu mikro çip güneş pili hücresi ile üzerinde bir LED ve foto detektörü olan iletişim ünitesine de sahip.

Ancak IBM’ın geliştirdiği bu mikro çip her ne kadar boyutuyla dikkat çekse de işlemcisi ortalama bir bilgisayarın üzerine çıkamıyor. Buna göre mikro çipin işlemci gücü 90’larda kullanılan x86 işlemciye (32 bitlik devreye) sahip. Deneme aşamasında olduğu belirtilen çipin seri üretim aşamasında maliyetinin 10 cent’ten daha az olacağını biliniyor.

Teknolojinin getirdiği imkanlardan yararlanarak oluşturulan bu küçük bilgisayarın veriyi düzenleme gibi birçok belli başlı yapay zeka işlevlerini yerine getirerek gelecekte yeni nesil teknolojilerde önemli yer edineceği ifade ediliyor.

Evet, günden güne gelişen teknoloji insan hayatını kolaylaştırırken bir yandan da aslında minimize ediyor. Yaşam tarzı olarak tercih edilen bir model olan minimalizm teknolojik gelişmelerde de zaman zaman kendini gösteriyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir