İçişleri Bakanlığı’ndan Koronavirüs tedbirleri kapsamında geniş katılımlı etkinlikler için genelge! 81 il valiliğine gönderilen genelgeye göre etkinlikler 3 ay boyunca ertelendi.

2019’un son aylarında Çin’de başlayan COVID-19 salgını tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bu kapsamda her geçen gün yeni tedbirler alan Türkiye, şimdi de geniş katılımlı etkinliklere ilişkin yeni bir genelge yayınladı. İçişleri Bakanlı tarafından yayınlanan ve 81 il valiliğine gönderilen genelgenin temel sebebi Koronavirüs salgınında yaşanan artış oldu.

Evet, İçişleri Bakanlığı bu kapsamda geniş katılımlı etkinliklerin 3 ay süreyle tekrar ertelendiğini bildiren bir genelge yayınladı. Biz de genelgeye dair detayları sizler için derledik. İşte İçişleri Bakanlığı tarafından, etkinliklerin ertelenmesine ilişkin yayınlanan genelge!

İçişleri Bakanlığı’ndan Etkinlikler İçin Genelge

İçişleri Bakanlığı geniş katılımlı etkinlikler için yeni genelge yayınladı. 81 il valiliğine gönderilen genelgenin detayları bakanlığın sitesinde yayınlandığı şekliyle şöyle;

“Bakanlığımız, 81 İl Valiliğine Geniş Katılımlı Etkinliklerin Ertelenmesi konulu genelge gönderdi. Genelgede, Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği belirtildi.

Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı tarafından Bakanlığımıza gönderilen yazıda, “COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulunca fiziksel mesafenin korunmasının zor olacağı sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarının yapılmamasının ve ileri tarihe ertelenmesinin önerildiği” belirtildi.

Sağlık Bakanlığının yazısı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda, mevsimsel etkiler de göz önünde bulundurularak, 02.10.2020 tarihinden itibaren 01.12.2020 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinliklerin ertelenmesi hususunun valiliklere bildirildiği hatırlatıldı.

Gelinen aşamada son dönemde Koronavirüs salgınının yayılımında tüm dünyada ve özellikle Avrupa’da hızlı bir artış yaşandığı ve ülkemizde de vaka ve hasta sayılarında yükseliş görüldüğü ifade edilerek, Sağlık Bakanlığı tarafından Bakanlığımıza yeni yazı gönderildiği belirtildi.

Yazıda “Dünyada halen COVID-19 vaka artışları devam etmektedir. Ülkemizde de Covid-19 vakalarının devam etmekte olması, her ne kadar vaka sayıları belirli bir düzeyde kontrol altına alınmış olsa da önümüzdeki kış aylarında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle damlacık yolu ile bulaşan solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının artış gösterebilmesi beklenmektedir. Bu kapsamda Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulu, fiziksel mesafenin korunmasının zor olacağı sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarının yapılmayarak 3 (üç) ay sonraya ertelenmesini önermiştir.” denildi.

Cezai İşlem Uygulanacak

İçişleri Bakanlığı’ndan etkinliklerin ertelenmesine ilişkin yayınlanan genelge bu şekildeydi. Bu arada Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Ayrıca konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.


💡 Ücretsiz Telegram Grubuna Katıl

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.