İçerik Yazarı Olmak İsteyenlerin Kazanması Gereken 9 Alışkanlık

Bugüne kadar birbirini tamamlayan birçok ikili duymuş olabilirsiniz ancak günümüzde tüketicilerle bağ kurmak için birbirini tamamlayan bir ikili var; içerik ve pazarlama. Bu yazıda bu iki enstrümanı kullanarak iyi bir içerik yazarı olmak için kazanmanız gereken alışkanlıklardan bahsedeceğiz.

İşletmeler arası (B2B) profesyonellerinin %91’i, içerik pazarlamasını stratejilerinin bir parçası olarak kullanır. Yine de bu durum içerik oluşturmak konusunda iyi oldukları anlamına gelmez.

Peki iyi bir içerik yazarı olmak için ne gerekir? Sektörde aranan biri olmak için neler yapmalısınız? Aslında her şey içerik yazmak için parmaklarınızı klavyeye koymadan önce başlıyor.

İçerik Yazarı Kimdir?

Bir içerik yazarı, hedef kitlesini bilgilendirme ya da onların sorunlarını çözmek amaçlı eğlendirici ve eğitici içerikler oluşturur.

İçerik yazarının ürettiği içerikler; blog yazıları, videolar, fotoğraflar, e-kitaplar ve infografikler gibi çeşitli şekillerde olabilir. Günümüzde işletmeler, marka adına müşteri çekmek ve mevcut müşterileri ellerinde tutmak için kendi bünyelerinde çalıştırdıkları ya da dışarıdan onlara destek veren içerik yazarlarını kullanırlar.

Eğer bir içerik pazarlama ekibinde çalışıyorsanız ya da iyi bir içerik yazarı olmak gibi bir hedefiniz varsa, gerçek anlamda edinebileceğiniz faydalı alışkanlıklar bulunuyor.

Tabi ki bütün güzel şeylerin zaman alması gibi iyi bir içerik yazarı olmakta bir anda gerçekleşmez. Ancak disiplinli bir şekilde bu alışkanlıkları devam ettirdikçe üretkenliğinizin geliştiğine kendiniz de tanık olacaksınız.

İyi İçerik Yazarının Alışkanlıkları Nelerdir? 

 • Her gün sektörünüzle ilgili haberler okuyun.
 • Düzenli olarak içerik oluşturun.
 • Sektörünüzün hedef kitlesini inceleyin.
 • Kendi tarzınızı oluşturun.
 • Diğer kişilerin içerikleriyle ilgili öneride bulunun.
 • Anahtar Performans Göstergenizi (KPI) anlayın.
 • Her fırsatta yeni insanlar tanıyın.
 • Sadece yorum yapmayın, çözümler sunun.
 • Olaylara sorgulayıcı bir bakış açısıyla yaklaşın.

Şimdi bunları daha detaylı bir şekilde açıklayalım.

Her Gün Sektörünüzle İlgili Haberler Okuyun

Hedef kitlenize gerçekten hitap eden harika içerik oluşturmak, sektörünüzde neler olup bittiğini bilmenizi gerektirir.

İyi okur olmak yetmez!

İyi bir içerik yazarı olmanız için sadece iyi bir okur olmanız yetmez. Aynı zamanda iyi bir araştırmacı olmanız gerekir. Sektörel haberleri ve trendleri araştırarak oluşturacağınız içerikler için ilham kaynakları bulmuş olursunuz. Aynı zamanda bu durum, kronolojik bir süreç içerisinde sektörünüzü ve hedef kitlenizi anlamanıza da yardımcı olur.

Okuduğunuz metinleri tek bir yerde toplama alışkanlığı edinin. Bunun için zaten bir arada toplanmış içerikler sunan Feedly ya da Medium gibi uygulamaları tercih edebilirsiniz. Bunlar dışında makaleler ve diğer içerikler için bulut ortamında bir klasör oluşturabilirsiniz. Böylece bunları diğer arkadaşlarınızla da kolayca paylaşabilirsiniz. Favorileriniz için özel bir liste oluşturmayı ihmal etmeyin.

Düzenli Olarak İçerik Oluşturun

Unutmayın ki hangi alanda olursa olsun, kullanmadığınız yetenekleri kaybedersiniz. Başarılı bir içerik yazarı, yazı kaslarını sürekli olarak kullanmanın değerini bilir. Bunu yapmak onlara iyi fikirleri kötü fikirlerden ayırmayı öğretir ve daha sonra bu iyi fikirlerin üzerine yoğunlaşarak onlardan mükemmel içerikler oluştururlar. Başarılı içerik yazarları, ilham kaynaklarını her zaman okudukları şeylerden almayabilirler ancak oluşturdukları içeriklerin başkalarına ilham vereceği düşüncesiyle içeriklerini oluştururlar.

Her gün yazı yazarak ya da başka tarzda içerikler oluşturarak bunu bir alışkanlık haline getirin. Her gün 1000’lerce kelimelik makaleler yazmanıza gerek yok. Bunun yerine aklınıza gelen fikirleri not almak için en azından kahve molasında kendinize 15 dakika zaman ayırabilirsiniz.

Sektörünüzün Hedef Kitlesini İnceleyin

Başarılı bir içerik yazarı olmak yolunda en büyük handikaplardan biri; hedef kitlenizin ilgi alanlarına ya da onların sorunlarına yönelik içerikler yazmak zorunda olmanızdır. Bu durum yaratıcılığınıza zarar verebilir.

Ancak hedef kitlenizi yeterince detaylı incelerseniz onların ilgi alanlarıyla sizin yaratıcılığınız arasında bir ortak nokta bulabilirsiniz. Aynı zamanda başarılı bir içerik yazarı hitap edeceği hedef kitleyi, yaş, cinsiyeti, yer, meslek ve gelir gibi parametreleri kullanarak inceler.

Kendi Tarzınızı Oluşturun

Sektörünüzdeki tek içerik yazarı siz değilsiniz. Bu, sektörünüzde tercih edebilecek tek içerik yazarı olmadığınız anlamına gelir. Ancak diğerlerinden öne çıkmak için yapabileceğiniz birçok şey mevcut.

Bunlar;

 • İçeriklerinizi çeşitlendirmek
 • İçeriğinizi farklı kanallarda tanıtmak
 • Zaman içerisinde deneyim ve güven kazanmak

Tabii ki bunları yapmak rakiplerinizin sayısını azaltsa da, sektörde parmakla gösterilmeniz için henüz yeterli olmayacaktır.

İçeriğinizi okuyanlar ilk olarak onlara vaat ettiğiniz çözüm ya da bilgilendirme için gelirler. Ancak sürekli olarak sitenizi ziyaret etmelerini ve içeriklerinizi okumalarını istiyorsanız, belli bir karakter ve kendi özgün tarzınızı oluşturmanız gerekir. Eğer çalıştığınız marka içerik oluşturmak için belirli kurallara sahipse, bunları nasıl esnetebileceğinizi ve yaratıcılığınızla birlikte kullanabileceğinizi keşfedin.

Diğer Kişilerin İçerikleriyle İlgili Öneride Bulunun

Bugünlerde çoğu içerik yazarı özgün ve yaratıcı içerik oluşturma konusunda tembel davranıyor. Aslında, internetteki herkes başkasının içeriğini alabilir, kopyalayabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve bu böyle devam eder. Ancak başarılı bir içerik yazarı, sektörde oluşturulmuş olan içerik ya da haberleri kopyalayıp kendi hedef kitlesine sunmanın bir faydası olmadığını bilir.

İçerik oluşturmak artık hedef kitleniz için yeterli değildir. Bunun yerine bu içeriğin; paylaşım, beğeni ve yorum yani kısaca “etkileşim” alması onu değerli ve benzersiz yapar.

Daha iyi içeriği oluşturmak için odaklanın…

Başkalarının içeriklerini kopyalayıp paylaşmak yerine, onlara bu içeriğin nasıl daha iyi olabileceği hakkında bu içeriği oluşturanlara önerilerde bulunun. Vaktiniz varsa da içeriğin daha iyi hale getirilmiş bir versiyonunu oluşturarak onlarla paylaşın.

Bu durum, hem kendinizi geliştirmenize yardım edecek hem de sektörünüzdeki insanlarla iyi bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Anahtar Performans Göstergenizi (KPI) Anlayın

İnternet, büyük bir ortam. Bu yüzden, içeriğinizin hedef kitleniz tarafından tek başına keşfedilmesini beklemek olanaksızdır. İçerik yazarlığı yapan profesyonellerin birçoğu, bu mesleğin en zor yanının oluşturdukları içerikler için yüksek performans ve trafik sağlamak olduğunu belirtiyor.

Mükemmel olduğunu düşündüğünüz içeriğinizi sadece internette yayınlamak, onun hakettiği trafiği alacağı anlamına gelmez. İçeriğinizin keşfedilmesi için önce bir temel performans göstergesine (KPI) odaklanmanız ve içeriğinizi bunun için optimize etmeniz gerekir.

Modern KPI’lar Nelerdir?

Sosyal Medya Trafiği

bir sosyal medya yayınından içeriğinize gelen ziyaretçi sayısı.

Doğrudan Trafik

Web sitenizin URL’sini doğrudan tarayıcısının adres çubuğuna girerek içeriğinize gelen ziyaretçi sayısı.

Organik Trafik

Bir arama motoru sonuç linkinden içeriğinize gelen ziyaretçi sayısı.

Başvurular

Web sitenizi ziyaret eden ve kendilerine sunduğunuz bir kaynak karşılığında iletişim bilgilerini gönderen ve bir müşteri adayı haline gelen kişi sayısı.

Siz veya işvereniniz organik trafiğe odaklanmayı seçerse, örneğin; içeriği nasıl sıraladığını bulmak için Google’ın arama algoritmasını incelemek iyi bir fikirdir. Ardından içeriğinizi, organik trafik KPI’sı altında iyi performans gösterecek şekilde optimize edin.

İşte başarılı bir içerik yazarı olmak için bir adım daha attınız bile!

Her Fırsatta Yeni İnsanlar Tanıyın

Başarılı bir içerik yazarı, başarılarının yalnızca tutkularından değil, aynı zamanda onları eğiten, ilham veren ve farklı şekillerde düşünmelerini sağlayan etkenlerden de kaynaklandığını bilirler.

Bunu bilmek, sıradan bir içerik yazarını, başarılı bir içerik yazarına dönüştüren süreci oluşturur. Farklı insanları tanımak, farklı düşünceleri kendinizinkilerle birlikte değerlendirmenize yardımcı olur.

Yapmanız gereken şey, yeni insanlarla tanışma fırsatlarını değerlendirmektir. Bunu yüz yüze yapmak ve kartvizitinizi diğer insanlarla değiş-tokuş etmek en etkili olanıdır. Ancak yine de Linkedin, Twitter, vb. sosyal medya platformlarındaki fırsatları da görmezden gelmeyin.

Eğer dışa dönük bir insan değilseniz, yeni insanlarla tanışmak sizin için kolay olmayacaktır. Bu yüzden öncelikle sizin gibi içerik yazarı insanlarla tanışabilirsiniz. Üzerinde konuşabileceğiniz birçok ortak nokta olduğu için, kendi mesleğinizi yapan birileriyle tanışmak, sıradan insanlarla tanışmaktan daha kolay olacaktır.

Sadece Yorum Yapmayın, Çözümler Sunun

Bir içerik yazarı olarak, hedef kitlenizin oluşturduğunuz içeriği hatırlamasını ister misiniz? Öyleyse yazdıklarınızı tekrar etmek yerine, içeriğinizin insanlara ne katacağını ya da onların hangi sorunlarını çözmede yardımcı olacağını anlatın.

Unutmayın ki insanlar sadece yazınızı okumak için değil, sorunlarına çözüm bulmak ya yeni şeyler öğrenmek için oluşturduğunuz içeriği tüketirler. Bu yeni bilgileri ve çözümleri bulmak ise içerik yazarı olarak tamamen size kalmış bir durum.

Olaylara Sorgulayıcı Bir Bakış Açısıyla Yaklaşın

İçerik yazarı, doğası gereği meraklıdır. Bugüne kadar sahip oldukların bütün bilgileri de bu meraklarına borçludurlar. Öte yandan öğrendikleri bu bilgileri de dışarıya aktarmak için müthiş bir istek duyarlar.

Bunlar dışında öğrendikleri bilgilere karşı sorgulayıcı olurlar ve şeytanın avukatını oynamayı severler. Bu yüzden iyi bir içerik yazarı olmak isteyen herkes gibi siz de eleştirel düşünmeyi öğrenmeli ve sorgulayıcı bir bakış açısı kazanmalısınız.

Sonuç Olarak İyi İçerik Yazarı Olmak;

Popüler içerikler üreten başarılı bir içerik yazarı olmanın yolu; klavyenizin başına oturmadan önce yukarıda bahsedilen bazı alışkanlıkları edinmekten geçiyor. Sadece ne yazdığınıza odaklanıp, hayatınızdaki bu önemli alışkanlıkları ihmal etmeyin.

Şimdiden sektörde başarılar 🙂

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir