Günümüzde tüketicilerle bağ kurmak için birbirini tamamlayan bir ikili var; içerik ve pazarlama… Şimdi bu iki kavramı merkeze alarak, iyi bir içerik yazarı olmak isteyenlerin kazanması gereken alışkanlıklardan bahsedeceğiz.

B2B profesyonellerinin %91’i, içerik pazarlamasını stratejilerinin bir parçası olarak kullanıyor. Yine de bu durum içerik oluşturmak konusunda iyi oldukları anlamına gelmez.

Peki iyi bir içerik yazarı olmak için ne gerekir? Veya sektörde aranan bir içerik yazarı olmak için neler yapılmalıdır? Detaylara değineceğiz fakat aslında her şey içerik yazmak için parmaklarınızı klavyeye koymadan önce başlıyor.

İçerik Üreticisi Kimdir?

İçerik üreticisi; blog yazısı, video, fotoğraf, e-kitap ve infografik gibi çeşitli türlerde içerik oluşturan kişiyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

İçerik Yazarlığı Hakkında

Bu arada bir içerik üreticisi, hedef kitlesini bilgilendirme ya da onların sorunlarını çözme amacı taşır. Bu nedenle de eğlendirici ve eğitici içerikler oluşturmaya çalışır. Çünkü işletmeler / markalar; müşteri çekmek veya mevcut müşterilerini elde tutmak için içeriğe ihtiyaç duyar.

Eğer bir içerik pazarlama ekibinde çalışıyorsanız ya da bir içerik üreticisi / yazarı olmak gibi bir hedefiniz varsa, gerçek anlamda edinmeniz gereken bir takım alışkanlıklar olmalı. Tabi ki bütün güzel şeylerin zaman alması gibi iyi bir içerik yazarı olmak da bir anda gerçekleşmez. Ancak disiplinli bir şekilde bu alışkanlıkları devam ettirirseniz, üretkenliğinizin geliştiğini göreceksiniz.

İçerik Yazarı Olmak İsteyenlerin Kazanması Gereken 9 Alışkanlık

 • Her gün sektörünüzle ilgili haberler okuyun.
 • Düzenli olarak içerik oluşturun.
 • Sektörünüzün hedef kitlesini inceleyin.
 • Kendi tarzınızı oluşturun.
 • Diğer kişilerin içerikleriyle ilgili öneride bulunun.
 • Anahtar Performans Göstergenizi (KPI) anlayın.
 • Her fırsatta yeni insanlar tanıyın.
 • Sadece yorum yapmayın, çözümler sunun.
 • Olaylara sorgulayıcı bir bakış açısıyla yaklaşın.

Şimdi bunları daha detaylı bir şekilde açıklayalım.

Her Gün Sektörünüzle İlgili Haberler Okuyun

Hedef kitlenize gerçekten hitap eden harika içerik oluşturmak için öncelikle sektörünüzde neler olup bittiğini bilmeniz gerekir. Bu arada iyi bir içerik yazarı olmanız için sadece iyi bir okur olmanız yetmez. Aynı zamanda iyi bir araştırmacı olmanız gerekir. Hem böylece sektörel haberleri ve trendleri araştırarak kendi içerikleriniz için de alt yapı oluşturursunuz. Öte yandan bu alışkanlık kronolojik bir süreç içerisinde sektörünüzü ve hedef kitlenizi anlamanıza yardımcı olur. Bu arada okuduğunuz metinleri tek bir yerde toplama alışkanlığı edinin. Bunun için zaten bir arada toplanmış içerikler sunan Feedly ya da Medium gibi uygulamalar var. Bunlar dışında makaleler ve diğer içerikler için bulut ortamında bir klasör oluşturabilirsiniz. Favorileriniz için özel bir liste oluşturmayı ihmal etmeyin.

Düzenli Olarak İçerik Oluşturun

Unutmayın ki, kullanmadığınız yetenekleri zamanla kaybedersiniz. Başarılı bir içerik yazarı olmak için yazı kasları sürekli olarak kullanılmalıdır. Hem bunu yapmak iyi fikirleri kötü fikirlerden ayırmayı sağlar.  Kısacası; her gün yazı yazarak ya da başka tarzda içerikler oluşturarak bunu bir alışkanlık haline getirin. Bu arada her gün 1000’lerce kelimelik makaleler yazmanıza gerek yok. Bunun yerine örneğin aklınıza gelen fikirleri not alarak üzerinizdeki atıllığı atabilirsiniz.

Sektörünüzün Hedef Kitlesini İnceleyin

Başarılı bir içerik yazarı olmak yolunda en büyük handikaplardan biri; hedef kitlenizin ilgi alanlarına ya da onların sorunlarına yönelik içerikler yazmak zorunda olmanızdır. Bu durum bir süre sonra yaratıcılığınıza zarar verebilir.

İçerik Pazarlamada Hedef Kitle Analizi

Ancak hedef kitlenizi yeterince detaylı incelerseniz onların ilgi alanlarıyla sizin üretkenliğiniz arasında bir ortak nokta bulabilirsiniz.

Kendi Tarzınızı Oluşturun

Sektörünüzdeki tek içerik yazarı siz değilsiniz. Bu, sektörünüzde her zaman tercih edebilecek tek içerik yazarı olmadığınız anlamına gelir. Ancak diğerlerinden öne çıkmak için yapabileceğiniz birçok şey mevcut.

Bunlar;

 • İçeriklerinizi çeşitlendirmek
 • İçeriğinizi farklı kanallarda tanıtmak
 • Zaman içerisinde deneyim ve güven kazanmak

Tabii ki bunları yapmak rakiplerinizin sayısını azaltsa da, sektörde parmakla gösterilmeniz için henüz yeterli değildir. İçeriğinizi okuyanlar ilk olarak onlara vaat ettiğiniz çözüm ya da bilgilendirme için gelirler. Ancak sürekli olarak sitenizi ziyaret etmelerini ve içeriklerinizi okumalarını istiyorsanız, kendi tarzınızı oluşturmanız gerekir. Eğer çalıştığınız marka içerik oluşturmak için belirli kurallara sahipse, bunları nasıl esnetebileceğinizi keşfetmeye çalışın

Diğer Kişilerin İçerikleriyle İlgili Öneride Bulunun

Bugünlerde çoğu içerik yazarı özgün ve yaratıcı içerik oluşturma konusunda tembel davranıyor. Aslında, internetteki herkes başkasının içeriğini alabilir, kopyalayabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve bu böyle devam eder. Ancak başarılı bir içerik yazarı, sektörde oluşturulmuş olan içerik ya da haberleri kopyalayıp kendi hedef kitlesine sunmanın bir faydası olmadığını bilir.

İçerik oluşturmak artık hedef kitleniz için yeterli değildir. Bunun yerine bir içeriğin; paylaşım, beğeni ve yorum yani kısaca “etkileşim” alması onu değerli ve benzersiz kılmaktadır. O yüzden başkalarının içeriklerini kopyalayıp paylaşmak yerine, onlara bu içeriğin nasıl daha iyi olabileceği hakkında önerilerde bulunun. Vaktiniz varsa da içeriğin daha iyi hale getirilmiş bir versiyonunu oluşturarak onlarla paylaşın. Bu durum, hem kendinizi geliştirmenize yardım edecek hem de sektörünüzdeki insanlarla iyi bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Anahtar Performans Göstergenizi (KPI) Anlayın

İnternet, büyük bir ortam. Bu yüzden, içeriğinizin hedef kitleniz tarafından tek başına keşfedilmesini beklemek olanaksızdır. İçerik yazarlığı yapan profesyonellerin birçoğu, bu mesleğin en zor yanının oluşturdukları içerikler için yüksek performans ve trafik sağlamak olduğunu belirtiyor. Mükemmel olduğunu düşündüğünüz içeriğinizi sadece internette yayınlamak, onun hakettiği trafiği alacağı anlamına gelmez. İçeriğinizin keşfedilmesi için önce bir temel performans göstergesine (KPI) odaklanmanız ve içeriğinizi bunun için optimize etmeniz gerekir.

Modern KPI’lar Nelerdir?

Sosyal Medya Trafiği

Bir sosyal medya yayınından içeriğinize gelen ziyaretçi sayısı.

Doğrudan Trafik

Web sitenizin URL’sini doğrudan tarayıcısının adres çubuğuna girerek içeriğinize gelen ziyaretçi sayısı.

Organik Trafik

Bir arama motoru sonuç linkinden içeriğinize gelen ziyaretçi sayısı.

Başvurular

Web sitenizi ziyaret eden ve kendilerine sunduğunuz bir kaynak karşılığında iletişim bilgilerini gönderen ve bir müşteri adayı haline gelen kişi sayısı.

Siz veya işvereniniz organik trafiğe odaklanmayı seçerse, örneğin; içeriği nasıl sıraladığını bulmak için Google’ın arama algoritmasını incelemek iyi bir fikirdir. Ardından içeriğinizi, organik trafik KPI’sı altında iyi performans gösterecek şekilde optimize edin. İşte başarılı bir içerik yazarı olmak için bir adım daha attınız bile!

Her Fırsatta Yeni İnsanlar Tanıyın

Başarılı bir içerik yazarı, başarılarının yalnızca tutkularından değil, aynı zamanda onları eğiten, ilham veren ve farklı şekillerde düşünmelerini sağlayan etkenlerden de kaynaklandığını bilirler. Bunu bilmek, sıradan bir içerik yazarını, başarılı bir içerik yazarına dönüştüren süreci oluşturur.

Mesela farklı insanları tanımak, farklı düşünceleri kendinizinkilerle birlikte değerlendirmenize yardımcı olur. Yapmanız gereken şey, yeni insanlarla tanışma fırsatlarını değerlendirmektir. Bunu yüz yüze yapmak ve kartvizitinizi diğer insanlarla değiş-tokuş etmek en etkili olanıdır. Ancak yine de Linkedin, Twitter, vb. sosyal medya platformlarındaki fırsatları da görmezden gelmeyin. Eğer dışa dönük bir insan değilseniz, yeni insanlarla tanışmak sizin için kolay olmayacaktır. Bu yüzden öncelikle sizin gibi içerik yazarı insanlarla tanışabilirsiniz. Üzerinde konuşabileceğiniz birçok ortak nokta olduğu için, kendi mesleğinizi yapan birileriyle tanışmak, sıradan insanlarla tanışmaktan daha kolay olacaktır.

Sadece Yorum Yapmayın, Çözümler Sunun

Bir içerik yazarı olarak, hedef kitlenizin oluşturduğunuz içeriği hatırlamasını ister misiniz? Öyleyse yazdıklarınızı tekrar etmek yerine, içeriğinizin insanlara ne katacağını ya da onların hangi sorunlarını çözmede yardımcı olacağını anlatın. Unutmayın ki insanlar sadece yazınızı okumak için değil, sorunlarına çözüm bulmak ya yeni şeyler öğrenmek için oluşturduğunuz içeriği tüketirler. Bu yeni bilgileri ve çözümleri bulmak ise içerik yazarı olarak tamamen size kalmış bir durum.

Olaylara Sorgulayıcı Bir Bakış Açısıyla Yaklaşın

İçerik yazarı, doğası gereği meraklıdır. Bugüne kadar sahip oldukların bütün bilgileri de bu meraklarına borçludurlar. Öte yandan öğrendikleri bu bilgileri de dışarıya aktarmak için müthiş bir istek duyarlar. Bunlar dışında öğrendikleri bilgilere karşı sorgulayıcı olurlar ve şeytanın avukatını oynamayı severler. Bu yüzden iyi bir içerik yazarı olmak isteyen herkes gibi siz de eleştirel düşünmeyi öğrenmeli ve sorgulayıcı bir bakış açısı kazanmalısınız.

Sonuç Olarak İyi İçerik Yazarı Olmak

Evet, iyi ve başarılı bir içerik yazarı olmak isteyenlerin edinmesi gereken alışkanlıklara kısaca değindik. Kısacası popüler içerikler üreten başarılı bir içerik yazarı olmanın yolu; klavyenizin başına oturmadan önce yukarıda bahsedilen bazı alışkanlıkları edinmenizden geçiyor. Sadece ne yazdığınıza odaklanıp, hayatınızdaki bu önemli alışkanlıkları ihmal etmeyin. Hepsi bu! 🙂


💡 Nitelikli İçerik Üretimi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.