Corona Virüs ile ilgili vakaların başlaması ve vaka sayısının her geçen gün artmasıyla İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Virüsün kalabalık mekanlarda daha hızlı ve çok bulaşabileceği ihtimali göz önüne alınarak eğlence mekanlarına Corona Virüs tedbiri getirildi.

Çin’in Wuhan şehrinde başlayan ve kısa süre içerisinde dünyanın birçok ülkesinde salgına dönüşen Corona (Korona) Virüsü ile ilgili Türkiye iyi bir kriz yönetimi sergiledi. Bunun son örneği İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge oldu. Buna göre; 81 ildeki bar, diskotek, pavyon ve gece kulübü gibi eğlence merkezleri geçici süreliğine kapalı kalacak.

Eğlence Mekanlarına Corona Virüs Tedbiri

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsü‘nün, özellikle kalabalık mekanlarda daha çok yayıldığı bilinmekte. İnsan yoğunluğunun en fazla olduğu yerlerin başında ise eğlence mekanları geliyor. Dolayısıyla da insanların bu gibi mekanlarda vakit geçirmesi, Corona Virüs vakalarının artabileceği ihtimalini doğuruyor.

Bu bilgiler ışığında İçişleri Bakanlığı, hem vaka sayısının artmasını engellemek hem de süreci kontrol altında tutabilmek adına harekete geçti. Buna göre bakanlık tarafından 81 il valiliğine Corona Virüs Tedbirleri konulu ek genelge iletildi.

İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı ve bugün saat 10:00 itibariyle yürürlüğe giren genelgeye göre, eğlence merkezlerinin geçici süreliğine kapanacağı duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı Genelge Yayınladı

İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilde uygulanması için hazırladığı genelgede yer alan ifadeler şöyle;

“Koronavirüs (Kovid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek için Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirilmelerde, ‘Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri’ olarak faaliyet yürüten ve vatandaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı, bu nedenle pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin 16 Mart saat 10:00 itibarıyla geçici süreliğine faaliyetleri durdurulacağı”

Genelgede ayrıca, söz konusu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde, ilgili kanun hükümleri çerçevesinde uygulanması vurgulanarak gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması gerektiği belirtildi. Buna ek olark kolluk kuvvetleri (polist, zabıta, jandarma) tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.

Umarız ki bu ve benzeri önlemler Türkiye’de Corona Virüs vakalarının artmasını engeller. Var olan vakaların da bir an önce sağlığına kavuşması tek temennimiz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.