Geçtiğimiz günlerde açık artırmaya düşen Turkey.org alan adı yabancılara satıldı. Peki ama neden? İşte detaylar!

Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçiliği‘ne bugünlerde sosyal medyadan yoğun bir talep var. Sebebi ise Turkey.org alan adı! Büyükelçilik, domain ile ilgili yenileme işlemini gerçekleştirmediği için Turkey.org, GoDaddy üzerinde düşük bir fiyata açık artırmaya sunularak satıldı. Konuyla ilgili detayları sizler için derledik. İşte son yılların en ilginç domain satış hikayesi!

Turkey.org Alan Adı Yabancılara Satıldı!

Dijital çağın hızla ilerlediği günümüzde, internet varlığı denilince akla ilk gelen unsurlardan biri olan alan adı; kamu kurumları, devletler ve markalar içinse daha farklı bir önem taşıyor. Öte yandan bazen gözden kaçan detaylar ve dikkatsizlikler sebebiyle değerli bir mirasın kaybolması söz konusu olabiliyor. 1995 yılında Türkiye adına Washington Büyükelçiliği tarafından satın alınmış olan Turkey.org alan adı tam da böyle bir dikkatsizlik sonucunda kaybedilen önemli dijital varlıklardan biri olarak tarihe geçti. Çünkü bu durum, sadece bir alan adının kaybedilmesinden çok daha fazlasını ifade ediyor.

Evet, domain 9 Temmuz 2023 tarihinde GoDaddy adlı uluslararası domain / hosting sağlayıcı markası üzerinden açık artırma yöntemiyle satıldı. Aynı günde yapılan en pahalı 2. satış olma unvanına da sahip olan “turkey.org”, gerçekleştirilen satış işleminden sonra 15 bin 759 dolar karşılığında bir ülkeden alınıp bir şahsa verilmiş oldu.

Turkey.org, uzun yıllardır Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan ve ülkemizin uluslararası alanda tanıtımı ve iletişimi için kullanılan önemli bir alan adıydı. Ancak vaktinde yapılmayan yenileme işlemleri, bu domainin satılmasına yol açtı ve bir anda Türkiye’nin kamusal dijital varlıklarından biri, açık artırma yöntemiyle yeni sahibine geçti.

Sonuç olarak, Turkey.org’un 15,759 $(15 bin 759 Dolar) karşılığında satılması Türkiye’nin dijital kimliğini, kültürel varlığını ve uluslararası itibarını etkileyen önemli bir olay olarak kamuoyuna yansıdı.

Başlarken de belirttiğimiz gibi konuyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçiliği‘ne son günlerde sosyal medyadan yoğun bir talep var. Kullanıcılar, Turkey.org’un kurtarılmasını istiyor. Bakalım alan adının bundan sonraki akıbeti ne olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.