Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2023)

Temmuz ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2023)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2023)

Bu haftanın (8 – 14 Temmuz 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Üretici Fiyat Endeksi (Mayıs 2023)
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Ocak 2023)
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Şubat 2023)
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Mart 2023)
 • Günün Gündemi (Nisan 2023)
 • Branding Türkiye’nin Mikro Siteleri Yayında!
 • Günün Gündemi (Mayıs 2023)
 • Threads 100 Milyona Ulaştı
 • En Çok Yemek Yiyen Ülkeler
 • Gençlere Müzekart GNS Müjdesi
 • Expatlar İçin En İyi Ülkeler

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Üretici Fiyat Endeksi (Mayıs 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rapora göre; Yİ-ÜFE (2003=100) 2023 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,65, bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,81, bir önceki yılın aynı ayına göre %40,76 ve on iki aylık ortalamalara göre %95,80 artış gösterdi. YD-ÜFE (2010=100) 2023 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,45, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9,23, bir önceki yılın aynı ayına göre %32,13 ve on iki aylık ortalamalara göre %67,27 arttı.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Ocak 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Ocak 2023 için yayınlandı. Rapora göre Ocak 2023’te 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 28.874,55 TL oldu.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Şubat 2023)

Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Şubat 2023 için yayınlandı. Rapora göre Şubat 2023’te 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 30.700,83 TL oldu.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Mart 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Mart 2023 için yayınlandı. Rapora göre Mart 2023’te 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 31.241,47 TL oldu.

Günün Gündemi (Nisan 2023)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Nisan ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Branding Türkiye’nin Mikro Siteleri Yayında!

Branding Türkiye, geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru sonrası dijital varlıklarını tek çatı altında toplamak için mikro siteler hazırladığını duyurdu. Birden fazla alternatif ile bu mikro siteler aracılığıyla Branding Türkiye’nin dijital varlıklarına erişebilir ve Branding Türkiye’yi tüm sosyal ağlarda takip edebilirsiniz. Ayrıca içerik arşivine de yine bu mikro siteler sayesinde ulaşabilirsiniz.

Günün Gündemi (Mayıs 2023)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Mayıs ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Threads 100 Milyona Ulaştı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine sosyal medya ile ilgili önemli bir haber ile devam ediyoruz. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi META’nın Twitter’a rakip yeni sosyal medya platformu Threads, 100 milyon kullanıcı sayısına erişti.

En Çok Yemek Yiyen Ülkeler

En çok yemek yiyen ülkeler belli oldu. Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmada incelenen 184 ülkenin 173’ünde, insanların, her iki cinsiyet için önerilen günlük 2 bin – 2 bin 500 kaloriden fazla tükettiği gözlemlendi. Buna göre Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerin günlük kalori tüketimi baz alınarak yapılan sıralamada, ülkelerin %94’ü tavsiye edilen miktardan daha fazla yemek tüketiyor. Türkiye ise araştırma sonuçlarına göre en çok kalori tüketen 5. ülke oldu.

Gençlere Müzekart GNS Müjdesi

18-25 yaş arasındaki gençlere ücretsiz “Müzekart GNS” verilecek. Projeden faydalanmak isteyen 18-25 yaş arası gençler, muzekartgns.com adresi üzerinden başvuru yaparak dijital kartlarını oluşturacak ve ülke genelindeki 300’den fazla müze ve ören yerini ücretsiz görme imkanı bulacak.

Expatlar İçin En İyi Ülkeler

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini önemli bir raporla tamamlıyoruz. Yabancı ülkelerde çalışanlar (expat) için en iyi ülkeler açıklandı. Yurt dışında yaşam konularında faaliyet gösteren InterNations tarafından yapılan araştırmada, “expat”ların en memnun olduğu ülkeler sıralanırken sosyal hayat ve çalışma hayatındaki şartlar ele alındı. Rapora göre expat’lar için en iyi ülke Meksika. 53 ülkenin yer aldığı listede Türkiye 51’inci olurken, Norveç ise 52’nci sırada yer aldı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2023) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Temmuz 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.