Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2023)

Temmuz ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2023)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2023)

Bu haftanın (15 – 21 Temmuz 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Ek MTV Resmileşti
 • Türkiye’deki Göçmen Sayısı
 • Filenin Sultanları Şampiyon Oldu
 • Dünyanın En Değerli Pasaportları
 • Türk Dil Kurumu’ndan Bazı Kelimelere Güncelleme
 • Reddit Place Başladı
 • Girişimcilerin Büyük Hataları Çıktı
 • İlbak Holding Dijital Medya Ajansını Seçti
 • Akademi Futbol (Mayıs 2023)
 • Enflasyon Haziran – 2023 (TÜİK)
 • Enflasyon Haziran – 2023 (ENAG)
 • Kişisel Markalaşma Ve Podcast Yayıncılığı

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Ek MTV Resmileşti

“Ek MTV” kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasaya göre, mevcut araç sahipleri ve 31 Aralık 2023’e kadar araç satın alanlar dahil olmak üzere vatandaşlardan bu yıla özgü bir defaya mahsus ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınacak. Ek MTV, 2023 yılı için uygulanan MTV kadar olacak.

Türkiye’deki Göçmen Sayısı

Göç İdaresi Başkanlığı, Türkiye’deki göçmen sayısı ile göçmenlere kapatılan mahalle sayısına ilişin güncel verileri paylaştı. Buna göre; Türkiye’deki göçmen sayısı 4 milyon 893 bin 752 olarak açıklandı. Ayrıca bugüne kadar yabancı sayısının, Türk vatandaşı sayısına oranla %20’yi aştığı 1169 mahallenin yeni yabancı kaydına kapatılacağı ifade edildi. İstanbul’daki kapalı mahalle sayısının ise 54 olduğu açıklandı.

Filenin Sultanları Şampiyon Oldu

A Milli Kadın Voleybol Takımı, Milletler Ligi’nde şampiyon oldu. Filenin Sultanları, ABD’nin Teksas eyaletindeki Arlington kentinde oynanan organizasyonun finalinde Çin’le karşılaştı. Rakibini 25-22, 22-25, 25-19, 25-16’lık setlerle 3-1 yenen A Milli Kadın Voleybol Takımı, tarihinde ilk kez FIVB Milletler Ligi’nde altın madalya kazandı. Milliler ayrıca Türk voleybol tarihinde ilk kez ülkeler sıralamasında birinciliğe yükseldi.

Dünyanın En Değerli Pasaportları

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. 2023’te vize almadan seyahat edilebilecek ülke sayısına göre, dünyanın en değerli pasaportları belli oldu. Londra merkezli Henley & Partners tarafından yayınlanan yeni rapora göre, birinci sırada Singapur yer alırken Almanya, İtalya ve İspanya ikinci sırada yer aldı. Japonya ve Güney Kore ile birlikte Avusturya, Finlandiya, Fransa, Lüksemburg ve İsveç ise 3. sırada yer aldı.

Türk Dil Kurumu’ndan Bazı Kelimelere Güncelleme

Türkçe Sözlük’ün 12. baskısını yayımlayan Türk Dil Kurumu (TDK), bazı kelimelerin yazımını güncelledi. On ikinci baskının, 82 bin 135 madde başı, 18 bin 133 madde içi olmak üzere söz, terim, deyim ve anlamdan oluşan 132 bin 334 söz varlığına sahip olduğu belirtildi.

Reddit Place Başladı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine sosyal medya ile ilgili önemli bir haber ile devam ediyoruz. İnternet dünyasının en büyük organizasyonlarından biri olan değerlendirilen Reddit Place (r/place) başladı. Etkinlik kapsamında, Reddit kullanıcıları boş bir tablo üzerinde 5 dakikada bir, 1 piksel boyama hakkına sahip. Ne zamana kadar süreceği belirsiz olan etkinliğin ilk gününde Amerika Birleşik Devletleri 3,8 milyon piksel ile 1. sırada yer alırken, Türkiye 1.2 milyon piksel ile 4. sırada yer aldı.

Girişimcilerin Büyük Hataları Çıktı

Girişimcilerin başucu kaynağı olma misyonuyla hazırlanan Girişimcilerin Büyük Hataları kitabı çıktı. Mürsel Ferhat Sağlam’ın kaleme aldığı kitap, Branding Türkiye Yayınları tarafından yayınlandı.

İlbak Holding Dijital Medya Ajansını Seçti

Markaların dijital dünyadaki bilinirliğini ve marka değerini arttırmak için Digital Marker, Marker Creative ve Marker Influencer ajanslarını tek çatı altında toplayarak 360 derece dijital iletişim faaliyetlerine devam eden Marker Groupe; Türkiye ve İngiltere ofisleriyle gıda, sağlık, turizm, kozmetik ve e-ticaret gibi birçok farklı sektördeki müşterilerine stratejik çözümler sunarak markaların dijitaldeki varlıklarına yönelik hizmet vermektedir. Global birçok markaya dijital odaklı çözümler sunan Marker Groupe, İlbak Holding’e bağlı Vi’Avior ve Mixmey markalarının da Dijital Medya Ajansı Oldu!

Akademi Futbol (Mayıs 2023)

Futbola dair her şeyi bünyesinde toplayan aylık süreli dergi Akademi Futbol’un Mayıs 2023 sayısı çıktı. Derginin 6. sayısında her zaman olduğu gibi yine futbol ana temalı haberler, dosya konuları, röportajlar ile spor dünyasına ilişkin önemli gelişmeler yer aldı.

Enflasyon Haziran – 2023 (TÜİK)

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %3,92, bir önceki yılın Aralık ayına göre %19,77, bir önceki yılın aynı ayına göre %38,21 ve on iki aylık ortalamalara göre %59,95 olarak gerçekleşti.

Enflasyon Haziran – 2023 (ENAG)

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Haziran 2023” başlığıyla yayınlanan bültende Haziran 2023 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Haziran ayında %8,54 arttı.

Kişisel Markalaşma Ve Podcast Yayıncılığı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini önemli bir içerikle tamamlıyoruz. Gerek kamusal ve kurumsal işletmeler açısından gerekse bireyler açısından markalaşmanın temel dinamiklerinden biri içeriktir. Günümüzde içerik farklı boyutlarda ve türlerde yeniden yorumlanırken bir sesli içerik ürünü olarak podcast son yılların yükselen trendi haline geldi. Peki kişisel markalaşma için de öneme sahip olan podcast yayıncılığı nedir? Nasıl yapılır? Devamını oku

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2023) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Temmuz 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.