Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak (2020) ayının birinci ve aynı zamanda yeni yılın da ilk haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2020)

2019’u geride bıraktık. 2020’nin ilk ayında hatta ilk haftasındayız. Teknoloji Haberleri yazı dizisi bu sene de devam edecek. Evet, Ocak ayının ilk haftasına geldiğimiz bu günlerde bir yandan da 2020’ye girmiş olmanın heyecanını yaşıyoruz. 🙂 Bu hafta yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın birinci haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2020)”

1 – 7 Ocak 2020 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (1 – 7 Ocak 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Whatsapp Yeni Yıla Mesaj Rekoru ile Girdi
 • Google’dan, Xiaomi’de Yaşanan Güvenlik Problemine Önlem
 • Çin Kuantum Uydusu Mobil Yer İstasyonunu Kurdu
 • Apple Hisseleri En Yüksek Seviyesine Ulaştı
 • Samsung 2019’da 5G Cihazlarının Satış Rakamlarını Açıkladı
 • Oppo, Yandan Açılı Kamera Tasarımı İçin Patent Aldı
 • Konya’ya Teknoloji Endüstri Bölgesi Kuruluyor
 • Facebook Deepfake Videoları Yasakladı
 • Twitter Hakkında Bilinmeyenler Branding Türkiye Tv’de
 • Instagram Hakkında Bilinmeyenler Branding Türkiye Tv’de
 • Kadınlar Ne İster (What Woman Want)
 • G4A Pazarlama Sohbetleri 7. Bölüm Yayınlandı
 • 2019’un En Popüler 100 Web Sitesi Yayınlandı
 • Uyum Anahtarı Kitap Çekilişi
 • Enflasyon Rakamları (Aralık 2019)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ocak 2020) - Whatsapp 100 Milyar Mesaj

Whatsapp Yeni Yıla Mesaj Rekoru ile Girdi

Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, 2019 yılına veda ederken, 2020’ye rekorla başladı. Kullanıcıların 31 Aralık’ta Whatsapp üzerinden gönderdiği mesaj sayısı deyim yerindeyse rekorla sonuçlandı. Buna göre Whatsapp’ta yılın son günü 100 milyar adet mesaj gönderildi. Bu mesaj trafiğinin 12 milyarı medyalı mesadı. Bu arada gönderilen mesajlardan 20 milyarı ise sadece Hintlilere ait.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ocak 2020) - Xiaomi Güvenlik Kamerası

Google’dan, Xiaomi’de Yaşanan Güvenlik Problemine Önlem

Akıllı cihaz üreticisi Çinli şirket Xiaomi, güvenlik kameraları üretiminde de yer alıyor. Uygun fiyatlı akıllı kamera sistemleri üreten Xiaomi, bu alanda en çok tercih edilen şirketlerden biri! Ancak ABD’de yaşayan bir kullanıcı, güvenlik kameralarının görüntülerini izlemek isterken, başka bir evin görüntülerini görmeye başlamış. Bu durum üzerine Xiaomi, güvenlik açığını çözmek üzere çalışmalara başladı. Bu arada Xiaomi, güvenlik kameralarının görüntülerini Google ile de entegre ederek gösteriyordu. Görüntülerin başkaları tarafından izlenmesi üzerine Google; Home ve Asistan uygulamalarındaki Xiaomi entegrasyonunu kapattı. Bakalım yeni yıla bu haberle giriş yapan Xiaomi, yaşanan güvenlik açığı problemini nasıl çözecek!

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ocak 2020) - Çin Kuantum Uydu

Çin Kuantum Uydusu Mobil Yer İstasyonunu Kurdu

Çin tarihteki ilk mobil yer uydusu ile kuantum uydusu arasında bağlantı kurdu. Çin 2016 yılında QUESS adlı kuantum uydusunu uzaya gönderdiğini duyurmuştu. Bu gelişme ile Çin, dünya tarihinde ilk kez kuantum uydusunu uzaya göndererek tarihe geçmişti. Çin şimdi de yine ilk kez yapılan bir aksiyonla gündemde! Bu defa Çin, mobil kuantum yer istasyonu ile kuantum uydusu arasında veri alışverişi gerçekleştirdi. Böylece Çin, kuantum uydusu ve mobil yer istasyonu arasında 8 dakika süren şifreli bir veri aktarımı gerçekleştirerek, uzay teknolojisi için önemli bir adım atmış oldu. QUESS adlı kuantum uydusu ile mobil yer istasyonu arasında gerçekleşen veri alışverişi, ilk güvenli kuantum iletişim ağı olarak da tarihe geçmiş oldu.

Apple Hisse Değeri Arttı

Apple Hisseleri En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Apple, yeni yıla girerken tarihinin en yüksek hisse değeri seviyesine ulaştı. Dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Apple, her yıl kendi rekorunu kırmaya devam ediyor. Buna göre New York Borsası’nda işlem gören Apple’ın hisse değeri 300 dolara kadar ulaştı. Apple’ın teknolojik ürünlerinin fazlasıyla talep görmesi ve satış alanında da bu talebin sürdürülebilir kılınmasıyla şirketin hisse değerinde de artış oldu. Apple özellikle iPhone 11’in satışından büyük gelir elde ederek hisse oranlarını katlamayı başardı. Hisse değerindeki artış ile Apple, piyasa değerinin 1.3 trilyon dolara çıkardı. Bu arada Apple’ın 2020 yılında hisse değerlerinin 350- 400 dolar civarında olması bekleniyor. Apple hisse değerini 400 dolara ulaştırabilirse aynı zamanda şirket değerini 2 trilyon dolara çıkarabilecek.

Samsung 5G Telefon

Samsung 2019 5G Cihazlarının Satış Rakamlarını Açıkladı

Akıllı telefonların kablosuz veri transferi teknolojisi olan 5G, 2019 yılı içinde bazı ülkelerde kullanılmaya başlandı. Böyle olunca akıllı cihaz üreticisi teknoloji şirketleri 5G teknolojisini cihazlarına adapte etmeye başladılar. Bunlardan biri de Samsung oldu. Hatta diyebiliriz ki 5G teknolojisi kapsamında en aktif çalışmaları olan şirket Samsung oldu. Şirket geride bıraktığımız 2019 yılında 6.7 milyon 5G telefon satışı gerçekleştirdi. Samsung’un 5G teknolojisine sahip ilk telefonu; Galaxy S10 5G. Bu modelin ardından Galaxy Note 10 5G, Note 10 Plus 5G, A90 5G telefonları geliyor. Bu arada Samsung 5G teknolojisine sahip telefonlarda pazarda %54’lük bir paya sahip olarak 6.7 milyon sevkıyat gerçekleştirdi.

Oppo Yandan Açılır Kamera

Oppo, Yandan Açılı Kamera Tasarımı İçin Patent Aldı

Oppo akıllı cihazları için geliştirdiği teknolojisi için yeni bir patent aldı. Oppo bu patentini tasarım ve alışılagelmemiş ilginç pop-up kamerası ile aldı. Kızaklı kamera olarak bilinen pop-up kameralar daha önceden de bazı telefon modellerinde uygulanmıştı. Ön kamera telefonun içinde gizli olarak bulunuyor ve kamera aktif hale geldiğinde gözüküyordu. Oppo bu modelin üstüne eklemeler yaparak patent almaya hak kazandı. Tasarım açısından diğer pop-up kameralardan farklı olan tasarlanan Oppo’nun kamerasının diğer özelliği de cihazın yan tarafında yer alıyor olması. Oppo’nun patentli cihazında ayrıca USB-C girişi de bulunuyor. Şirketin, bu tasarıma uygun cihaz üretip üretmeyeceği ise bilinmiyor.

Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi

Konya’ya Teknoloji Endüstri Bölgesi Kuruluyor

Konya’ya 700 milyon dolarlık Teknoloji Endüstri Bölgesi kurulacak. Konya’nın Selçuklu ilçesinde kurulacak olan bölgeye dair detaylar Resmi Gazete’den duyuruldu. 4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu’nun 3’üncü maddesi gereğince karar verilen Teknoloji Endüstri Bölgesi’nin yapımına ne zaman başlanacak bilinmiyor. Zira bu konuda henüz net bir  açıklama yapılmadı.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ocak 2020) - Facebook DeepFake Videolar

Facebook Deepfake Videoları Yasakladı

Facebook artık deepfake videoları yasaklayacağını açıkladı. Deepfake videolar bir kişinin suratını yerleştirip, söylemediği sözleri söyler şekilde videolar üretilmesi olarak özetlenebilir. Ayrıca deepfake videolar ile kişilerin sesleri de taklit edebiliyor. Facebook’un Global Politikalar Yöneticisi Monica Bickert konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Bu videolara internette nadir olarak rastlansa da endüstrimiz açısından büyük engel oluşturuyor.” dedi. Bu açıklamayla beraber Facebook’un deepfake yüklenen videoları sileceği ifade edildi. Ayrıca kullanıcıların bu konu hakkında uyarılacağı da açıklandı.

Twitter Hakkında Bilinmeyenler

Twitter Hakkında Bilinmeyenler Branding Türkiye Tv’de

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne Twitter ile ilgili bir videoyla devam ediyoruz. Dijital dünyanın marka mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye’nin “İstatistiklerle Markalar” adlı yazı dizisi büyük bir ilgiyle takip ediliyor. İstatistikler kategorisinde yer alan bu içerikler aynı zamanda Branding Türkiye Tv için her hafta özel olarak hazırlanarak 1 dakikalık video haline getiriliyor. Branding Türkiye’nin Youtube odağında yayın yapan alt markası Branding Türkiye Tv’de bu hafta “Twitter Hakkında Bilinmeyenler” var.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Instagram Hakkında Bilinmeyenler

Instagram Hakkında Bilinmeyenler Branding Türkiye Tv’de

Dijital dünyanın marka mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye’nin “İstatistiklerle Markalar” adlı yazı dizisi büyük bir ilgiyle takip ediliyor. İstatistikler kategorisinde yer alan bu içerikler aynı zamanda Branding Türkiye Tv için her hafta özel olarak hazırlanarak 1 dakikalık video haline getiriliyor. Branding Türkiye’nin Youtube odağında yayın yapan alt markası Branding Türkiye Tv’de bu hafta “Instagram Hakkında Bilinmeyenler” var.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Kadınlar Ne İster

Branding Türkiye Öneriyor: Kadınlar Ne İster?

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne film önerisiyle devam ediyoruz. Branding Türkiye Öneriyor kapsamında ve Film Öneri kategorisinde bu hafta sizlere Kadınlar Ne İster filmini öneriyoruz. Kadınlar Ne İster, başrollerini Mel Gibson ve Helen Hunt‘un paylaştığı 2000 ABD yapımı bir filmdir. İngilizce adı What Woman Want olan film, 127 dakika uzunluğundadır. Senaryosunu Josh Goldsmith‘in yazdığı filmin yönetmeni ise Nancy Meyers’dır.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

E-Ticarete Nereden Başlanır

G4A Pazarlama Sohbetleri 7. Bölüm Yayınlandı

G4A Studio tarafından Spotify özelinde gerçekleştirilen “Pazarlama Sohbetleri”nin 7. bölümü yayınlandı. Bu bölümde E-ticarete nereden ve nasıl başlanır? sorusu etrafında e-ticaret ve internetten satışa dair fikir, fayda ve farkındalık odaklı bilgi aktarımı gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

2019un En Popüler 100 Sitesi

2019’un En Popüler 100 Web Sitesi

Dünya nüfusunun çoğunluğunun çevrimiçi olduğu, mobil cihazları elden düşürmediğimiz bir yılı daha geride bıraktık. Peki, her gün biraz daha sosyal hayatımızın yerini alan internet ve teknoloji evreninde, 2019 yılı boyunca en çok hangi web sitelerini ziyaret ettik? İşte 2019’un en popüler 100 web sitesi!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Uyum Anahtarı Kitap Çekilişi

Uyum Anahtarı Kitap Çekilişi

“Haftanın Teknoloji Haberleri”nde çekiliş duyurusuyla karşınızdayız. İş, bilgisayar, bilişim, kişisel gelişim, biyografi, reklamcılık, marka – pazarlama vs. türlerinde yayınlanan kitaplara yönelik Branding Türkiye sponsorluğunda kitap çekilişleri devam ediyor. Linkedin’de yapılan kitap çekilişlerinde bu hafta İlker Canbulut’un yeni kitabı yer alıyor. İşte Uyum Anahtarı kitap çekilişi ile ilgili detaylar!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon Rakamları (Aralık 2019)

Enflasyon Rakamları (Aralık 2019)

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ni TÜİK raporuyla bitiriyoruz.. Buna göre enflasyon rakamları (Aralık 2019) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Aralık ayında TÜFE %0,74 artarken, yıllık bazda enflasyon %11,84 oldu. Aralık ayının zam şampiyonu ise fiyatı %27 artan kuru soğan oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2020) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ocak 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada herkese hayırlı, mutlu, sağlıklı, bereketli bir sene dilerim. 🙂


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.