Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak (2020) ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2020)

Ocak ayının ikinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2020)”

8 – 14 Ocak 2020 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (8 – 14 Ocak 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • HyperGear Ürünleri Türkiye’de
 • Clash of Clans 2019’da 727 Milyon Dolar Kazandı
 • App Store 1 Haftada 1,42 Milyar Dolar Gelir Elde Etti
 • Samsung’dan Yeni Katlanabilir Telefon: Galaxy Z Flip
 • Instagram Web Üzerinden Mesajlaşmayı Test Ediyor
 • Dünyanın En Güçlü Pasaportları (2020)
 • Branding Türkiye 2 Yaşında
 • TÜİK İşsizlik Rakamları (Ekim 2019)
 • Branding Türkiye Öneriyor: The Great Hack (Büyük Hack)
 • GOBI 2020 Etkinliği 1 – 4 Mart’ta İTÜ’de
 • Prof. Dr. Hüseyin ALTUNBAŞ İle Reklamcılık Üzerine Röportaj

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ocak 2020) - HyperGear Ürünleri

HyperGear Ürünleri Türkiye’de

HyperGear ürünleri artık Türkiye’de satılacak. Yurt dışından gelen teknoloji firmalarının ürünlerinin dağıtımını gerçekleştiren Bilkom şirketi, HyperGear ürünlerinin de dağıtımını gerçekleştirecek. Akıllı cihazlar, taşınabilir şarj cihazları, USB kabloları gibi ürünlerin üretimini gerçekleştiren Hypergear, birçok teknolojik ürüne de sahip.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ocak 2020) - Clash of Clans

Clash of Clans 2019’da 727 Milyon Dolar Kazandı

2019 yılının bitmesinin ardından mobil uygulamalardan, yazılımlardan tutun da oyun sektörüne değin, geçen yıla dair veriler açıklanmaya devam ediyor. Bu hafta popüler mobil oyun Clash of Clans‘ın 2019’da ne kadar kazandığını sizlerle paylaşacağız. 2018 yılına nazaran gelirinde %27 oranında artış yaşayan Clash of Clans, 2019’da 727 milyon dolar kazandı. Hatırlanacağı üzere Clash of Clans oyunu 2015 yılında 1.8 milyar dolar gelir elde etmesinin ardından sonraki süreçte gelirlerinde ciddi bir düşüş yaşamıştı.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ocak 2020) - App Store 2019 Geliri

App Store 1 Haftada 1,42 Milyar Dolar Gelir Elde Etti

Apple için 2020 bereketli desek yeridir. Zira teknoloji devi, yeni yılın ilk günlerinde, 1,42 milyar dolar gelir elde ettiğini duyurdu. Bu arada aynı açıklamada App Store‘da geçen yıla göre %16 oranında artış yaşandığı ve hatta satış rekoru kırıldığı da ifade edildi. Buna göre App Store yeni yılın ilk gününde 386 milyon dolar gelir elde etti. Bu kazanç, aynı zamanda şirket tarihinde yılın ilk gününde kazanılan en yüksek meblağ olarak kayıtlara geçti. Son olarak, App Store’da yıl boyunca popüler olan uygulamaların; Youtube, Instagram, Snapchat ve TikTok olduğu açıklandı.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ocak 2020) - Samsung Galaxy Z Flip

Samsung’dan Yeni Katlanabilir Telefon: Galaxy Z Flip

Samsung Galaxy Fold isimli katlanabilir telefon ile teknoloji dünyasına önemli bir adım atmıştı. Lakin şirket Galaxy Fold ile hedeflediği başarıyı yakalayamadı. Bu yüzden teknoloji devi, yeni bir akıllı telefon ile pazara giriş yapmayı planlıyor. Samsung’un yeni katlanabilir telefon adının ilk olarak Galaxy Fold 2 olacağı düşünülüyordu. Ardından Galaxy Boom duyurulmuştu. Lakin yeni iddialar Samsung’un bu iki ismi de kullanmayacağını ortaya koydu. Zira telefonun adının Galaxy Z Flip olacağı söyleniyor. Galaxy Z Flip, Ultra Thin Glass adlı yeni bir cam türü kaplamaya sahip olacak. Ayrıca yeni model 8K video kaydı yapabilecek ve cihazda çift kamera olacak.

Instagram Mesaj Web

Instagram Web Üzerinden Mesajlaşmayı Test Ediyor

Fotoğraf ve video odaklı sosyal ağ Instagram, web üzerinden mesajlaşmayı test etmeye başladı. Bilindiği üzere Instagram, web üzerinden oldukça kısıtlı bir biçimde kullanılabiliyor. Facebook tarafından satın alındıktan sonra hızlı bir yükseliş yaşayan Instagram mobildeki güncellemelerinin aksine web tarafında pek aksiyon yapmıyor. Örneğin fotoğraf / video yükleme, mesajlaşma gibi özellikler webde yok. Instagram yıllar sonra radikal bir adım atarak direkt mesaj özelliğinin web üzerinden de kullanılmasını mümkün kılacak. Bu konuda çalıştıklarını duyuran Instagram, özelliği yakın zamanda kullanılabilir kılmayı hedefliyor.

Dünyanın En Güçlü Pasaportları (2020)

Dünyanın En Güçlü Pasaportları (2020)

Henley Pasaport Endeksi tarafından hazırlanan “Dünyanın En Güçlü Pasaportları (2020)” listesi açıklandı. Bu rapor hazırlanırken “Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA)” verilerinden yararlanılıyor. İşte Türkiye’nin de yer aldığı 2020’nin en güçlü pasaportları!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye 2 Yaşında

Branding Türkiye 2 Yaşında

Bütünleşik pazarlama ve iş/ekonomi odaklı dijital bir mecra olan Branding Türkiye 2 yaşında! Aradan geçen 2 yıllık süreçte Branding Türkiye’de birçok gelişme oldu. Aslında her anına şahitsiniz. Ancak olan biteni derlemek gerek diye düşünerek bu içeriği hazırladık.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

TÜİK İşsizlik Rakamları (Ekim 2019)

TÜİK İşsizlik Rakamları (Ekim 2019)

Türkiye’deki istihdama dair mevcut durumu ifade eden dikkate alınması gereken bir rapor olan işsizlik rakamları, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Ekim 2019 için yayınlandı. Buna göre Ekim 2019’da işsizlik, geçen yılın aynı ayına göre 1,8 puanlık artış ile %13,4 seviyesinde gerçekleşti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

The Great Hack

Branding Türkiye Öneriyor: The Great Hack

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne belgesel önerisiyle devam ediyoruz. Branding Türkiye Öneriyor kapsamında ve Film Öneri kategorisinde bu hafta sizlere The Great Hack (Büyük Hack) belgeselini öneriyoruz. Büyük Hack (İngilizce özgün adıyla The Great Hack) bir Netflix yapımıdır. 26 Ocak 2019’da yayınlanan belgesel film, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2016’daki başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın seçimi kazanmasını sağlayan kampanyayla gündeme gelen Facebook – Cambridge Analytica iş birliğini konu almaktadır.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

GOBI 2020 Etkinliği

GOBI 2020 Etkinliği 1 – 4 Mart’ta İTÜ’de

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne sponsor olduğumuz bir etkinlikle devam ediyoruz. GOBI 2020 Etkinliği, 1 – 4 Mart tarihleri arasında İTÜ Maçka Kampüsü, Mustafa Kemal Amfisi’nde gerçekleşecek! “Bu Bir Hayal Ürünüdür” mottosuyla yola çıkan GOBI, İTÜ Yatırım Kulübü tarafından organize ediliyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Hüseyin Altunbaş İle Röportaj

Prof. Dr. Hüseyin ALTUNBAŞ İle Reklamcılık Üzerine Röportaj

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ni söyleşi haberiyle tamamlıyoruz. Branding Türkiye’nin “Duayenlerle Röportaj” serisinde bu kez reklamcılık alanının önemli isimlerinden Prof. Dr. Hüseyin Altunbaş var. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü Reklam Araştırmaları Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Altunbaş ile reklamcılık üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu arada rektörlük için adaylığını açıklayan Prof. Dr. Hüseyin Altunbaş’a bu konuya ilişkin merak edilenleri de sorduk.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2020) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Ocak 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.