Dünya nüfusunun çoğunluğunun çevrimiçi olduğu, mobil cihazları elden düşürmediğimiz bir yılı daha geride bıraktık. Peki, her gün biraz daha sosyal hayatımızın yerini alan internet evreninde, 2019 yılı boyunca en çok hangi web sitelerini ziyaret ettik? İşte 2019’un en popüler 100 web sitesi!

Web sitelerini sıralayan SimilarWeb, dünya genelinde internet kullanıcılarının; en çok hangi sebeplerle çevrimiçi olduklarını, internette neleri aradıklarını ve hangi servisleri kullandıklarını ortaya koyan bir araç. Dolayısıyla SimilarWeb tarafından hazırlanan, dünyadaki web sitelerine ilişkin raporlar bir hayli önemli.

2019’un En Popüler Web Siteleri

Bu makalede sizlere 2019 boyunca en çok ziyaret edilen web sitelerinin hangileri olduğunu aktaracağız. 2019’un en popüler 100 web sitesinden oluşan listenin başında, aylık ortalama 77 milyardan fazla kez kapısı çalınan Google.com yer alıyor.

Dünya devi arama motorunu, sırasıyla 28,4 milyar kez tıklanan YouTube.com ve 23,4 milyar kez tıklanan Facebook takip ediyor. (Tıklanma sayıları Aralık 2019’da raporlanan, aylık ortalamalardır.) Amerika menşeli bu üç büyük web sitesinin peşinden, yine bir arama motoru olan Çin menşeli Baidu.com geliyor.

Arama Motorları Lider

İnternet kullanıcısı olan hemen hemen herkesin en az bir kez uğradığı bir arama motoru olan Google, yine dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesi oldu. Listenin devamında Çinli arama motoru Baidu ile video/ses odaklı arama motoru yer alıyor. Tüm bunlara bakıldığında, internette ağırlıklı olarak ziyaretçi trafiğinin arama motorlarında gerçekleştiğini söylemek mümkün.

Bu arada içerik tüketimi alışkanlığının her geçen gün biraz daha görsel ve işitsele yönelmesiyle YouTube’un ziyaretçi trafiği; liderlik kupasını yıllardır elinden bırakmayan Google’a daha da yaklaşıyor.

2019’un ilk yarısında 7. sırada yer alan Yahoo ise yıl sonunda 11. sıraya geriledi. Google’ın en yakın rakibi olmaya aday bir diğer arama motoru ise DuckDuckGo… Yeni nesil arama motorunun aylık ortalama 500 milyondan fazla ziyaretçisi var. Sürpriz bir yükseliş yakalayan DuckDuck.Go kişisel bilgileri saklamamasıyla ve “Seni takip etmeyen arama motoru” mottosuyla dikkat çekiyor.

İnternet Medyası Hızla Yükseliyor

İnternet evreninde görsel ve işitsel yayınlara ilgi hızla büyüyor. 2019 yılında küresel internet trafiğinin ikinci büyük dilimini, video yayınları ve paylaşımları aldı. Mobil cihazların pil ömrünün uzaması, büyük veri planları ve yapay zekâ sayesinde web (internet) ortamında video içerik tüketimi küresel olarak hız kazandı.

Televizyon izlemek yerine Netflix kullananların sayısıyla, daha kısa videolar veya canlı yayınlar için YouTube, Instagram veya TikTok’u tercih edenlerin sayısı gittikçe artıyor. Canlı yayınlarla birlikte, çevrimiçi oyunlar ve yetişkin içerikleri de video tüketim alışkanlığının yükselişte olduğunu gösteriyor.

2019’un En Popüler 100 Web Sitesi (İnfografik)

İnternet, artık Tristan da Cunha Adası’nda bile kullanılan, küresel bir iletişim ağı olsa da başrol oyuncuları yine Amerika Birleşik Devletleri’nden çıktı. Küresel etki alanı en büyük olan Amazon ve Google gibi teknoloji devleriyle birlikte, 2019’da en çok ziyaret edilen 100 web sitesinin 60’ı Amerikalı.

Listenin ilk 100’ü arasında yer alan 15 web sitesi ile Çin, ikinci büyük payı aldı. Listede yer alan bu Çinli şirketlerin büyük bir çoğunluğu yurtiçi yatırımlar yapıyor olsa da dünya çapında yatırım yapanlar da mevcut. Örneğin %95 oranında Çin’de yaygın olan Tencent’ın chat platformu Discord’un dünyadaki kullanıcı sayısı sürekli artıyor. Bu verileri göz önünde tutarak 2020 yılının en çok ziyaret edilen web siteleri listesinde Çin menşeli firmaların, Google ve Facebook gibi Amerikalı firmalara ne kadar yaklaşacağını bir sonraki sene hep birlikte göreceğiz.

Aşağıda 2019 yılının ilk yarısında yayınlanan ama 2019’un genelini özetleyen bir gif yer alıyor. İşte 2019’un en popüler 100 web sitesi ile ilgili detayların yer aldığı hareketli infografik;

En Popüler 100 Web Sitesi (2019)


💡 Türkiye’de Kaç Teknopark Var? (İnfografik)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.