COVID-19’un Türkiye’de görülmesinni akabinde kamu ve özel sektör kurumları, Corona Virüs vakalarının salgına dönüşmemesi için bir takım tedbirler alıyor. En son 3 bakanlık ortak bir kararla Teknopark şirketleri evden çalışabilir şeklinde açıklama yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ortak bir karar aldı. Buna göre Teknopark şirketleri evden çalışabilecek. Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Twitter‘dan duyurduğu habere göre Teknoparklar ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezi personelleri Nisan ayı sonuna kadar evden çalışacaklar.

Teknopark Şirketleri Uzaktan Çalışacak

Teknoparklar ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezi personelleri, Uzaktan Çalışma Modeli olarak adlandırılan homeoffice çalışma sistemiyle Nisan ayının sonuna kadar evden çalışacaklar. Haberi Sanayi Ve Teknoloji Bakanı paylaştığı şu tweetle duyurdu;

“Covid 19 salgın riski nedeniyle uygulanan tedbirler çerçevesinde Bakanlarımız @ZehraZumrutS ve @BeratAlbayrak ile ortak bir karar aldık. Teknoparklar ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezi personellerinin Nisan ayı sonuna kadar evden çalışabilmesinin önü açıldı.”

Bakan Varank, bu tweete ek olarak konuyu detaylı olarak aktaran bir görsel paylaştı. İşte o görsel ve açıklamanın tam metni!

Teknopark Şirketleri Evden Çalışabilir Duyurusu

BASIN AÇIKLAMASI

4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile ilgili yönetmelikler çerçevesinde, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde (TGB) faaliyet gösteren şirketler ile AR-GE ve Tasarım Merkezlerine sahip işletmelerin, kendilerine tanınan muafiyetlerden ve teşviklerden yararlanabilmesi için AR-Ge ve tasarım faaliyetlerini bu alanlar içerisinde fiziki olarak gerçekleştirmeleri zorunludur.

Covid 19 salgın riski nedeniyle alınan tedbirler kapsamında;

İlgili mevzuat ve teşviklerden sorumlu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ortak bir karar alınmıştır.

Teknopark şirketleri ile AR-GE ve Tasarım Merkezleri, evinden çalışmalarını uygun gördükleri personel sayılarını aylık olarak Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı’na bildirerek, muafiyet ve teşviklerden 2020 yılı Nisan ayı sonuna kadar faydalanmaya devam edebileceklerdir.

İki aylık bu ‘geçici’ uygulama ile; TGB’lerde faaliyet gösteren şirketler ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri’nde çalışan personelin evden çalışmalarının önü açılmıştır.

Bahsekonu şirketler, mevcut personel yapısını dikkate alarak uzaktan çalışma konusunda gerekli tedbirleri almaya yetkilidir.

Teknopark Şirketleri Uzaktan Çalışacak - Basın Açıklaması

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.