Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2022)

Haziran ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2022)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2022)

Bu haftanın (8 – 14 Haziran 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Üretici Fiyat Endeksi (Mart 2022)
  • Dijital Dünyaya Anadolu’dan Bakış Etkinliği
  • Zam Şampiyonu (Nisan 2022)
  • Instagram’a Takipçileri Gizleme Özelliği
  • Gelire Endeksli Senet Duyuruldu
  • Enflasyon (Mayıs 2022)
  • ENAG Enflasyonu Açıkladı (Mayıs 2022)
  • Rusya’da Mc Donald’s’ın Adı Değişti

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Üretici Fiyat Endeksi (Mart 2022)

Türkiye İstatistik Kurumu, Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Mart ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %9,19 artarken, yıllık bazda %114,97 oldu. Mart ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %7,29 artarken yıllık ise %105,82 arttı.

Dijital Dünyaya Anadolu’dan Bakış Etkinliği

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir etkinlik ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Anadolu Bilişim Buluşmaları tarafından 10 – 11 Haziran 2022 tarihinde Dijital Dünyaya Anadolu’dan Bakış etkinliği gerçekleştirilecek. İlham veren fikirlerin yanı sıra dijital teknolojiye dair bilgi paylaşımının da olacağı zirvede, alanında uzman isimler konuşma yapacak. Dijital Dünyaya Anadolu’dan Bakış ana temasıyla ilk kez düzenlenen etkinliğin mottosu ise ‘’Bütünsel Bakış ve Dönüşüm” başlığını taşıyor. 10 – 11 Haziran tarihlerinde Şanlıurfa’da düzenlenecek buluşmada hem bölgenin hem de ülkenin ekonomik performansına doğrudan katma değer oluşturacak vizyon konuşmaların yanı sıra teknoloji platformları, eş zamanlı oturumlar, paneller ve konferanslar da olacak.

Zam Şampiyonu (Nisan 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir rapor ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. TÜİK tarafından Nisan (2022) enflasyon verilerinin açıklanmasıyla fiyatı en fazla artan ve en çok azalan ürünler de belli oldu. Bu istatistiğe göre Mart ayında kuru soğan %69,97  oranında fiyat artışıyla zam şampiyonu oldu. Bu arada fiyatı en fazla azalan ürün ise -%21,43 oranında bir düşüşle salatalık oldu.

Instagram’a Takipçileri Gizleme Özelliği

Instagram’ın, gizliliği artırmak için yaptığı güncellemelere bir yenisini eklemek üzere çalıştığı öğrenildi. Buna göre yeni süreçte takipçiler sekmesini gizlemek mümkün olabilir. Mobil uygulama geliştiricisi Alessandro Paluzzi tarafından duyurulan habere göre, Instagram’da kullanıcılar takipçi sayısının başkaları tarafından görülmesini eğer isterlerse gizleyebilecekler.

Gelire Endeksli Senet Duyuruldu

Gelire Endeksli Senet (GES): Devlet İç Borçlanma Senetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla getirisi Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki bazı kuruluşların bütçeye aktarılan hasılat paylarına endekslenen senetlerdir. Gelire Endeksli Senet (GES), vatandaşların yatırımlarını TL cinsi varlıklara yönlendirebilmesi için alternatif bir araç olarak yorumlanabilir. Kısaca; GES’lerin getirileri, gelir performansı güçlü olan ve bütçeye hasılat aktarımı yapan “Kamu İktisadi Teşebbüsleri”nin gelirlerine endeksli olacaktır.

Enflasyon (Mayıs 2022)

Enflasyon Rakamları (Mayıs 2022) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Mayıs ayında TÜFE aylık %2,98 artarken, yıllık bazda enflasyon %73,50 oldu. Mayıs ayının zam şampiyonu ise fiyatı %71,04 artan paket turlar oldu.

ENAG Enflasyonu Açıkladı (Mayıs 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine rapor odaklı bir haber ile devam ediyoruz. ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Mayıs 2022” başlığıyla yayınlanan bültende Mayıs 2022 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Mayıs ayında %5,46 arttı. Yıllık enflasyon ise %160,76 olarak açıklandı.

Rusya’da Mc Donald’s’ın Adı Değişti

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir analiz haber ile devam ediyoruz. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Rusya’ya tepki olarak Rusya’daki faaliyetlerini durduran Amerika Birleşik Devletleri merkezli global fastfood markası McDonald’s geçtiğimiz günlerde yeniden Rusya’da hizmet vermeye başladı. 32 yıl önce Rusya’ya giriş yapan marka, bu defa bir farkla Rus pazarına geri döndü. Zira markanın adı değişti. Tuhaf ve imkansız gibi gözükse de bu olay gerçek!

Detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2022) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Haziran 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.