Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Rusya’da faaliyetlerini durduran McDonald’s bir süre sonra yeniden Rusya’da faaliyete başladı. Ancak bir farkla. Global fastfood markası, Rusya’da faaliyetlerini sürdürmek için adını değiştirmek zorunda kaldı. Peki bu markaya bir şey kaybettirdi mi? Yoksa marka bu aksiyonuyla kazanç mı sağladı? İşte tüm detaylarıyla Rusya’da adı değişen McDonald’s dosyası!

Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde sabaha karşı yerel saatle 05:50’de Donbas’a askeri harekatla başlayan Rusya – Ukrayna savaşı o günden beri dünyanın en önemli gündemi. Bu savaş sadece o topraklarda yaşayan insanları, siyasetçileri, markaları değil tüm dünyayı etkiliyor. Zira savaş nedeniyle limanlarda bekletilen gıda yüklü gemiler, Rusya’ya ambargo uygulayan markalar, Rusya’nın kısıtladığı markalar ve NATO’ya girmeye çalışan ülkeler var. Tüm bunlar dünya genelinde ekonomik, sosyolojik ve politik birçok krizin yaşanmasına neden oluyor. Kısacası iki ülke arasındaki savaş öyle ya da böyle kısa sürede dünya genelinde birçok ülkeyi ve toplumu etkiledi.

Bu yazıda ise savaşın markalara olan etkisinden bahsedeceğiz. Daha doğrusu savaşın etkilediği markalardan bir tanesine değineceğiz. Bu marka McDonald’s!

Rusya’da Adı Değişen McDonald’s Markalara Ders Verdi

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Rusya’ya tepki olarak Rusya’daki faaliyetlerini durduran Amerika Birleşik Devletleri merkezli global fastfood markası McDonald’s geçtiğimiz günlerde yeniden Rusya’da hizmet vermeye başladı. 32 yıl önce Rusya’ya giriş yapan marka, bu defa bir farkla Rus pazarına geri döndü. Zira markanın adı değişti. Tuhaf ve imkansız gibi gözükse de bu olay gerçek!

Bu arada ilk akla gelen, markanın bundan bir zarar edip etmediği olabilir. Fakat bu durum markaya bir şeyler kaybettirmek şöyle dursun markaya olan ilgiyi artırdı desek yeridir. Çünkü Mc Donald’s’a Rusların gösterdiği ilgi, 32 yıl önceki görüntülerle neredeyse hemen hemen aynıydı.

Bilindiği üzere Rusya’daki ilk McDonald’s, 1990’da Moskova’daki Puşkin Meydanı‘nda açılmıştı. Restoranın ilk açıldığı gün yaklaşık 40 bin kişinin ziyaret ettiği şubenin önünde yüzlerce kişi, saatlerce sıra beklemişti. İşte, markanın yeni ismiyle faaliyete başladığı gün de yine benzer görüntüler oluştu.

McDonald’s Rusya’da Adını Değiştirdi

McDonald’s restoranlarının Rusya’daki yeni ismi “Vkusno i toçka” yani Lezzetli ve Nokta oldu. Öte yandan, değişen tek şey markanın adı değildi. Aynı zamanda restoranlardaki McDonald’s logoları ve McDonald’s’a ait ürünlerin isimleri de değiştirildi.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda, diğer bir ifadeyle büyük resme baktığımızda sonuç marka için gayet olumlu oldu. Kısacası isim, logo vs yani şekil değişse de marka algısı ve ürünlerdeki tat aynı olduğu için McDonald’s bu değişiklikten zarar etmedi.

Peki bunu sağlayan ne?

McDonald’s nasıl böyle köklü ve radikal aksiyona rağmen imajını korumayı başardı?

Açıkçası bunların birçok cevabı var. Yani meseleyi sadece marka yönetimi, sadece marka iletişimi, sadece marka konumlandırma, sadece marka imajı, sadece dijital markalaşma, sadece marka değeri, sadece kurumsal iletişim ve hatta sadece stratejik marka yönetimi ile geçiştiremeyiz. Hepsi birbirinden farklı hepsi birbiriyle iç içe olan bu kavramları bütünleşik biçimde uygulayan ve köklü bir marka olan McDonald’s bu son hamlesiyle zaten biraz da bu yüzden nasıl marka olunur? dersi verdi.

Bu arada McDonald’s’ın Rusya’daki bu aksiyonu ders konusu olacak cinsten. Hatta bu konuya dair bir yüksek lisans tezi yazılsa yeridir.


Marka Olmanın Kitabı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.