Arka Kapak

Sonsuzluğu Tanıyan Adam

Robert Kanigel tarafından kaleme alınan Sonsuzluğu Tanıyan Adam kitabının arka kapak metni;

“Ramanujan’nın hayatını her okuduğumda etkileniyorum. Beyninin derinliklerini bizlere hissettirebilecek bir makine olmasını isterdim.”

– Özgür Demirtaş

“Onun zevki sayısal bir cevap bulmakta değil, problemi altüst etmekte, içini dışına çıkarmakta ve orada yeni olasılıklar görmekte yatıyordu; tıpkı bir şairin kelimelerle ve kavramlarla, ressamın renk ve çizgilerle, filozofun fikirlerle yaptığı gibi…”

1887’de Hindistan’ın güneyinde doğan ve Brahman bir ailede büyüyen, spritüalizmle rasyonellik arasında salınıp duran Srinivasa Aiyangar Ramanujan’ın hayatı, anlamaya ve anlatmaya değer, sıradışı bir matematikçinin gerçek hikâyesi.

Büyük matematikçilerin hayatlarında gözlemlemeye alıştığımız örüntülerden farklı bir şeyler var Ramanujan’ın hikâyesinde. Matematik, onun hayattaki en büyük başarısızlığıydı ve bu başarısızlık, matematiğin en büyük başarısı olmasını sağladı. Böyle bir dehâ, elbette bedelsiz olmazdı.
Sayılara çocukluğundan beri masallarını dinlediği tanrılara inanır gibi inanan Ramanujan’ın kısa ama şaşırtıcı yaşamı, Hindistan ve İngiltere arasında hem fiziksel hem de zihinsel olarak mekik dokuduğu bu çok özel hikâye, Ramanujan’ın kişiliğine yakışacak şiirsel bir üslupla ve Robert Kanigel’in yetkin anlatısıyla okuyucusuyla buluşuyor.”

Kitabın Özellikleri

Yayınevi: Epsilon Yayınları

Çevirmen:

Yayın Tarihi: 11.05.2022

ISBN: 9786254141478

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı: 536

Boyut: 13.5 x 21 cm

Tür: Edebiyat – Biyografi

HEMEN SATIN AL

Yazar Hakkında I Robert Kanigel

Epsilon Yayınları tarafından yayınlanan Sonsuzluğu Tanıyan Adam kitabının yazarı olan Robert Kanigel, Amerikalı biyografi ve bilim yazarıdır. 7 kitabın ve 400’den fazla makalenin yazarı olan Robert Kanigel, Makine Mühendisliği lisansını tamamladıktan ve bir süre mesleğini icra ettikten sonra, kariyerine bağımsız yazar olarak devam etmiştir. 1970’lerden beri bilim ve bilim insanları hakkında yazan Kanigel’in kaleme almış olduğu makaleleri The New York Times, New York Times Book Review, Washington Post ve Psychology Today başta olmak üzere pek çok önemli yayında yer aldı. Bunlara ek olarak Robert Kanigel, yazmış olduğu biyografi eserleriyle MIT, Financial Times ve Los Angeles Times gibi birçok önemli kurum ve yayınlar tarafından pek çok ödüle layık görüldü.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.