Beynin Beyni Sezgi: Bilimsel Sezgi Nedir, Ne Değildir?

Mete Han Gür tarafından kaleme alınan Beynin Beyni Sezgi kitabının arka kapak metni;

Başımızda iki farklı akıl olduğu fikri Hipokrat’a kadar gider. Bilim insanları bilinçli aklın yanı sıra muhakeme yapan, yol gösteren bir diğer aklı anlamada son yıllarda büyük yol kat ettiler: sezgi. Araştırmalar, sezginin sanılandan çok daha önemli olduğunu ortaya koyarken Einstein’ın şu sözünü doğruluyordu: “Sezgisel akıl kutsal bir hediye ve rasyonel akıl sadık bir hizmetkârdır”. Forbes dergisinde anlatıldığı gibi yapay zekâ ve otomasyon hızla yayılırken kişiler, bilgisayara benzeyerek değil insana özgü nitelikler sayesinde fark yaratabileceklerdir: sezgi gibi. Aynı şey kurumlar için de geçerlidir. Ama sezgiden yararlanmak için onu anlamak, sezgimizi eğitmek gerek.

“Beynin Beyni: Sezgi” serisinin bu kitabı; sezgi eğitiminin ilk adımı sezgiyi, diğer zihinsel olgulardan ayırabilme becerisini kazandırır. Sezginin deneylerle nasıl kanıtlandığını, bilinç, içgörü, içgüdü, duygu gibi zihinsel süreçlerle nasıl etkileştiğini, onlardan nasıl ayrıştığını gösterir. Yaşamda sezginin örneklerini veren gerçek öykülerle bilimsel materyali bir araya getirerek bilimle yaşam arasında köprüler kurar. Bir taraftan yukarıdaki konuları derinlemesine incelerken diğer taraftan geniş kapsamlı bir şekilde sezginin evrimini, nörolojisini, psikolojik ve sosyolojik boyutunu araştırır, yönetimde sezgiyi, kadın sezgi ilişkisini ve kadın hakları mücadelesinde sezginin oynadığı önemli rolü anlatır.

Akademisyenler kadar profesyonellerin de yararlanacağı bu kitap; araştırmacıların, karar vericilerin, yöneticilerin, uzmanların, kişisel gelişim okurlarının ve sezgi ile ilgilenen herkesin hizmetine sunulur.

Kitabın Özellikleri

Yayınevi: Nobel Bilimsel Eserler

Çevirmen:

Yayın Tarihi: 29.01.2022 

ISBN: 9786254330575

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı: 330

Boyut: 13.5 x 21,5 cm

Tür: Akademik

HEMEN SATIN AL


Yazar Hakkında I Mete Han Gür

Mete Han Gür, yüksek eğitimini elektronik mühendisi olarak tamamladı. Almanya’da staj yaptı, Hollanda’da ihtisas. Lisansüstü çalışmalarına yurt dışında çeşitli üniversitelerden iş idaresi dersleri alarak devam etti. Londra’da danışmanlık şirketlerinde çalışarak kariyerine başladı. Çok uluslu şirketlerin pazarlama ve stratejik planlama bölümlerinde yönetici olarak kariyerini sürdürdü. .Birçok uluslar arası konferansa konuşmacı olarak katıldı. Üç ülkede yayınlanmış profesyonel makaleleri, akademik ve profesyonel ödülleri vardır.

Yayınevi Hakkında I Nobel Yayın Grubu

1984 yılına dayanan geçmişi ile eğitim, bilim ve kültür alanında, 5000’i aşan yayını, ulusal dağıtım ağı ve internet satış organizasyonları ile sektörün gelişmesinde ve biçimlenmesinde önemli paya sahip bir markadır. Yayın yelpazemizin ve dağıtım ağımızın genişliği ile orantılı olarak bugün neredeyse her akademisyenimizin ve öğrencimizin kütüphanesinde Nobel Yayın Grubu’nun yayımladığı ya da Nobel Yayın Grubu kanalı ile dağıtımı yapılan birkaç kitap bulunmaktadır. Ayrıca Nobel Yayın Grubu olarak 1984 yılından beri ULUSAL ve 2011 yılından beri ULUSLARARASI düzeyde düzenli olarak faaliyet yürütmekteyiz.

Yayınlarımızın önemli bir bölümünü akademik kitaplar oluşturmaktadır. Özellikle Eğitim ve Psikoloji, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen Bilimleri, Matematik, Mühendislik, İletişim, Uluslararası İlişkiler, Sağlık Bilimleri, Meslek Yüksek Okulları ile Beden Eğitimi ve Spor alanlarında ülkemizin konusunda uzmanlaşmış bilim adamı ve araştırmacılarının değerli çalışmalarını okuyucuya ulaştırıyoruz.

Nobel Yayın Grubu bünyesinde; Nobel Akademik Yayıncılık, Nobel Yaşam, Nobel Çocuk Yayınları, Nobel Sınav, Nobel Bilimsel Eserler, for Dummies Türkiye, Aktif Düşünce Yayınları, Atlas Kitap, Matbu Kitap, İktisat Yayınları, Altınbaş Üniversitesi Yayınları, Ebabil Yayınları, EY Yayınları, İLEM Kitaplığı isimli farklı konularda yayın yapan yayınevleri ve ulusal kitap dağıtım organizasyonumuz Atlas Akademik Basım Ltd. Şti. bulunmaktadır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.