Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2022)

Haziran ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2022)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2022)

Bu haftanın (15 – 21 Haziran 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Üretici Fiyat Endeksi (Nisan 2022)
  • TÜAD Uyardı
  • Bireysel Kredi Kullanan Kişi Sayısı
  • Kütüphane İstatistikleri (2021)
  • Turizm İstatistikleri (Ekim – Aralık 2021)
  • FED’den Faiz Artışı
  • Sosyal Medya Yasası Çıktı
  • Julian Assenge İade Ediliyor
  • İstanbulkart’tan Dijital Bakiye
  • GittiGidiyor Kapatıldı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Üretici Fiyat Endeksi (Nisan 2022)

Türkiye İstatistik Kurumu, Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Nisan ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %7,67 artarken, yıllık bazda %121,82 oldu. Nisan ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %2,61 artarken yıllık ise %97,11 arttı.

TÜAD Uyardı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine gündeme dair bir haber ile devam ediyoruz. Sosyal medya anketleri hakkında kamuoyunu bilgilendiren TÜAD bu anketlerle ilgili “sizi yanıltmasın” uyarısında bulundu. Bilindiği üzere özellikle Twitter‘da binlerce hatta on binlerce kişinin görüş bildirdiği anketler yayınlanıyor. İşte sosyal medyada paylaşılan ve binlerce kişinin katıldığı bu anketlere dair TÜAD bir uyarıda bulundu.

Bireysel Kredi Kullanan Kişi Sayısı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından paylaşılan verilere göre Nisan (2022) ayı sonu itibariyle bireysel kredi borcu olan kişi sayısı 36 milyon 52 bin oldu. Nisan (2022) ayının sonu itibarı ile toplam kredi borcu tutarı, son 1 yılda 902,5 milyar liradan 1 trilyon 137 milyar liraya ulaştı.

Kütüphane İstatistikleri (2021)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan ve Türkiye’deki kütüphanelere dair rakamsal verilerin yer aldığı Kütüphane İstatistikleri Raporu (2021) yayınlandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan rapora göre toplam kütüphane sayısı 2021 yılında 34 bin 555 oldu.

Turizm İstatistikleri (Ekim – Aralık 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine rapor odaklı bir haber ile devam ediyoruz. TÜİK; Ekim, Kasım ve Aralık (2021) aylarını kapsayan 4. çeyreğe dair Turizm İstatistikleri raporunu yayınladı. Buna göre turizm geliri Ekim, Kasım ve Aralık aylarından oluşan 4. çeyrekte 7 milyar 631 milyon 374 bin dolar oldu.

FED’den Faiz Artışı

ABD Merkez Bankası (FED), politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti. Bankanın 75 baz puanlık artışı 1994’ten bu yana tek seferde gerçekleştirilen en hızlı faiz artışı oldu.

Sosyal Medya Yasası Çıktı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine sosyal medya odaklı bir haber ile devam ediyoruz. Kamuoyunda “Sosyal Medya Yasası” olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Buna göre “gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan” kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Öte yandan basın kartı resmi kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

Julian Assenge İade Ediliyor

İngiliz hükûmeti, Wikileaks platformunun kurucusu Julian Assenge’in Amerika Birleşik Devletleri’ne iadesini resmen kabul etti. Assange, 2012’den beri kaldığı Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde sığınma hakkının kaldırılmasıyla birlikte İngiliz polisi tarafından 11 Nisan 2019’da tutuklanmıştı.

İstanbulkart’tan Dijital Bakiye

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbulkart’a 2 bin 500 lira faizsiz kredi hakkı tanındığını duyurdu. Dijital Bakiye, İstanbulkart’ın geçtiği her yerde kullanılabilecek.

GittiGidiyor Kapatıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini e-ticaret sektörüne dair çok önemli bir haber ile tamamlıyoruz. Şubat 2001’de kurulan GittiGidiyor’un 2011’de %93’ünü, 2016’da da hisselerin tamamını alarak şirketin tek sahibi haline gelen eBay, GittiGidiyor’u kapatacağını duyurdu. Buna göre GittiGidiyor’a satıcılar artık yeni ilan veremeyecek. 18 Temmuz’dan itibaren ise alıcılar yeni alım yapamayacak.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2022) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Haziran 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.