Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekat düzenlemesi sonrasında dünyanın birçok ülkesi, Rusya’ya yönelik yaptırım uygulamaya karar verdi. En son ABD Başkanı, Rusya’ya uygulanacak yaptırımları açıkladı. Peki ABD Rusya’ya hangi yaptırımları uygulayacak?

Dünya kamuoyunun gözleri önünde gerçekleşen ve hız kesmeden devam eden Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı tüm dünya tarafından tepkiyle karşılandı. Başta Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere olmak üzere dünya genelinden birçok ülke Rusya’ya tepki gösterirken birçoğu da Rusya’ya uygulayacağı yaptırımları açıkladı. En son Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Rusya’ya yönelik uygulayacakları yaptırımları açıkladı. Peki ABD Rusya’ya hangi yaptırımları uygulayacak?

ABD Rusya’ya Hani Yaptırımları Uygulayacak?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya askeri harekat düzenleyerek savaş yolunu tercih ettiğini ve bunun sonuçlarına katlanacağını belirtti. Bu bağlamda Rusya’ya uygulanacak yaptırımlara değinen ABD Başkanı, ağırlıklı olarak Rus bankacılık sistemini ve ekonomisini hedef alan yaptırımları kamuoyuna açıkladı.

Aralarında ülkenin en büyük ikinci bankası VTB‘nin de bulunduğu 4 büyük Rus bankasına yaptırım getireceklerini duyuran Joe Biden, bu bankaların toplamda 1 trilyon dolarlık varlıklarını da dondurduklarını aktardı.

Biden, Salı günü yaptığı konuşmada NATO üyelerine güvence vermek için Avrupa’daki bazı kuvvetleri Baltık ülkelerine kaydırdıklarını açıkladığını anımsatarak, Almanya başta olmak üzere Avrupa’ya ek asker göndereceklerini de duyurdu.

Yaptırımların Rus ekonomisine hem şimdi hem de süreç boyunca önemli ölçüde maliyetler getireceğine dikkati çeken Biden, “Bu yaptırımları, Rusya üzerindeki uzun vadeli etkiyi en üst düzeye çıkarmak, ABD ve müttefiklerinin üzerindeki etkiyi en aza indirmek için maksatlı olarak tasarladık.” açıklamasında bulundu. Bu yaptırımlara ek olarak ABD Başkanı yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Dolar, Avro, Sterlin ve yen ile iş yapma kabiliyetini sınırlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Rus ordusunun finansmana erişimini ve büyümesini engelleyeceklerini belirten Biden, Moskova’nın yüksek teknoloji ithalatının yarısından fazlasını keseceklerini de aktardı.

Biden ayrıca yaptırım kararlarının Ruble üzerindeki etkisini gördüklerine dikkati çekerek Rus borsasının ise düşüş gösterdiğini anımsattı. Yaptırım uygulanan Rus elitleri ve aile üyeleri listesine yeni isimler de ekleneceğini kaydeden Biden, bu tür yaptırımların gelecek günlerde de devam edeceğini söyledi.

Rusya Batı’dan Borç Alamayacak

ABD Başkanı Joe Biden, 22 Şubat akşamı yaptığı açıklamada, Rusya’nın bundan böyle Batı’dan borç alamayacağını ifade etti. Biden, buna ek olarak Rusya’nın gerginliği artırması durumunda yaptırımların daha da  artacağını belirtti.

Bu arada Avrupa Birliği, bankalar da dahil olmak üzere 27 kişi ve kuruluşa yaptırım önerdi. Öte yandan bunların uygulanması için tek tek üye ülkelerin kararı onaylanması gerekiyor.

Kaynak: BBC Türkçe, Anadolu Ajansı, BloombergHT, NTV


En Fazla Değerlenen 10 Marka

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.