İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlama, SEO gibi, sosyal medya gibi yapılan bir yeni nesil pazarlama çeşididir. İçerik pazarlama sayesinde bağlantılar kazanabiliriz. Talepler toplayabiliriz. Doğru kitleye ulaşabiliriz. İçerik pazarlama olmadan ne sosyal medya ne de SEO çalışmalarımızı gerçekleştirebiliriz.

İçerik pazarlamada kazanılan bağlantılar (backlink’ler) ve anahtar kelimeler ile organik sıralamada bulunabilirlik, SEO için  en önemli unsurlardandır. Trafik elde ederiz, değerli yazılarımız paylaşılır, potansiyel müşterilerimizi eposta formlarımız veya sosyal mecralarımızla kendimize bağlarız, düzenli ve planlı paylaşımlarla aktif ederiz, ürünlerimizi veya hizmetlerimiz ya satarak ya da talep toplayarak müşterilerimizle dönüştürürüz.

E-postalar, Tweet’ler, Gönderiler, paylaşımlar, blog yazıları, infografikler, ses yayınları, web seminerleri, (webinar- periscope, meerkat, facebook mention), slaytlar, görseller, videolar, açılış sayfaları (landing pages), ürün açıklamaları, oylamalar hep içerik pazarlamaya girer.

İçerik kısaca kitlenizle iletişime geçmenizi sağlayan her şeydir. Bir pazarlama hedefini karşılar.

İçerik Pazarlamadan Nasıl Yararlanabilirim?

İçerik pazarlama ile güçlü bir marka varlığı, maddi ve manevi değeri, itibarı oluşturulabilir. Ve gerçek kitlemize erişebiliriz. Bu da bize kazanç olarak döner.

İnsanlar bizlerden bahseder, “link”lerimizi paylaşır. Referans pazarlaması gerçekleşir.

İçerik pazarlamada sonuçlar çoğunlukla direkt olarak ölçülemez ya da görülemez. Tabii ki ölçmek için metodlarımız var. Sonuçlar genelde şöyledir; referans pazarlaması ile tanınırlığın artması, pazarda bizden bahsedilmesi, sektörel otoriterlik ve saygı, direkt olmayan müşteri dönüşleri ve dönüşümleri, takım koordinasyonu, site trafiği, direkt müşteri dönüşümleri, talepler ve satışlar gibi.

Gelen pazarlama çalışmalarında olduğu gibi içerik pazarlama da sonuçlarını hemen göstermez. Azar azar başlarsınız. Etkileri azdır. İçerikleriniz ve büyük yapı çoğaldıkça kendisi hız kazanır. Kat be kat dönüşümler edinmeye başlarsınız. Her şey zamanla… Çalışmalara başladıktan sonra, insanlar tek tük gelir, hatta kimileri sizi terk eder. Ama her şeyi düzenli devam ettirince düzenli ve daha fazla gelmeye başlarlar.

Düşük Bütçe ve Ekip Olmadan İçerik Pazarlama Nasıl Yapılır?

Sürekli içerik giremiyorsanız sürekli gündemde kalabilecek ve eskimeyecek içerikler üretin. Mesela Moz’un Google Algoritma değişiklikleri sayfası. Kaliteli içerikler girin, eskimeyecek içerikler olsun, sürekli ziyaret edilebilir olsun. Sonra çalışmaların sonuçlarındaki bütüne bir bakın. Sonuçlar harika olacaktır.

İçerik Satın Almalarını Sağlayın!

İçerik pazarlama alanlarındaki en büyük sorun bunu satmak. Çünkü içerik genelde keşif aşaması olarak görülür. Ama içerik asıl müşterilerin sizi bulmasını sağlayan şeydir.  Pazarlama hunilerinde keşif aşaması aslında küçük bir elemandır sadece. Bunun devamında başka aşamalar da var.

Eğitim

İçerik pazarlamanın yararları her zaman için değerlidir çünkü kazançları güçlüdür. Şunları anlatabilirsiniz;

 • Uzun dönemli kitle oluşturma,
 • İstikrarlı deneyim oluşturma,
 • Bir pazarlama çarkı oluşturarak hız kazanma.

Marka oluşturma, sosyal çabalara katkı, kitleyi artırma gibi katkılar hedefleriyse bu başarılı olacaktır. Yalnız içerik pazarlamanın keşif, farkındalık aşamasında olmasından dolayı insanların toptan tüm ürünlerinizi tek bir içerikle satın almasını bekleyemezsiniz.

Patronlar ya da müşteriler içerik pazarlamaya sıcak bakmaz, çünkü sektörde parlak değil. Ama bu içerik pazarlamanın yararlı olmadığı anlamına gelmez. Eğer iyi bir şablona oturtulur ve doğru kitleye ulaştırılırsa başarıya ulaştırır.

Yatırım Getirisini Sunma

Bir içeriğin değeri ölçülemez diye bir şey yok. Yalnız burada pazarlama hunilerinin en üst seviyesinin nasıl dönüşüme uğrayacağını bilmek ve bu sayede patrona ya da müşteriye bir blog içeriğinin bir talep başına minimum 5000 TL kazandıracağını anlatabilmek gerekiyor. Bu yüzden bir post’un yani gönderinin değerinin iyi kurgulamak gerekiyor.

İçeriklerinizi çok kanallı izlemeyle izlemeniz gerekiyor. Analytics’te yapılan bu ayarlama sayesinde kullanıcıların hangi aşamadan dönüşüme uğradığını görebilirsiniz. Bu sayede içeriklerinizi de ölçülebilir kılarsınız. Bir de link inşası ile içeriklerinizdeki linkleri kampanyalar sekmesinden takip edebilirsiniz.

Rakipleri Göstermek

Rakiplerin bunu yapıyor demektense rakiplerin uygulamalarını, farkındalığını, ayırdıkları tahmini bütçeyi paylaşmak, yaptıkları içerik pazarlamasının nasıl işe yaradığını göstermek gerek. Onların yaptıklarının aynısını yap demek değil bu, daha iyisini yapabiliriz demek ideal olacaktır.

Kısaca özetlemek ve maddeler halinde aşamaları açıklamak gerekirse içerik pazarlama için aşağıdaki maddeleri izleyerek işe başlayabilirsiniz.

 • Sağlam bir temel oluşturun.
 • İçerikleriniz için binlerce tıklanabilirlik fikri oluşturun.
 • İçerik planınızı oluşturun.
 • Bir profesyonel gibi yazmayı öğrenin ve alışın buna.
 • Profesyonel yazarlardan bir şeyler öğrenin.
 • Şablonları kullanın hızlı yazabilmek için veya siz oluşturun.
 • Genel ve bilinen içerik pazarlama sorunlarından kurtulun.
 • İçeriklerinizi arama motoru için iyileştirin.
 • İçeriklerinizi trafik, etkileşim ve satış için ön plana çıkarın.
 • İçeriğinizi nasıl parasallaştırabileceğinizi öğrenin.
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

1 Yorum Yap

 1. Avatar
  • Ersin -

  • 7 Nisan 2018 at 17:45 pm

  İçerik ile beslenebilecek sektörlerde çok mantıklı ama kimi sektörler oluyor ki hiçbir şekilde içeriği siteye monte edemiyorsunuz. Bu tarz yerlerde dış bağlantı ile beslemeden başka çözüm kalmıyor.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir