Dijital pazarlamanın en önemli öğelerinden biri olan içerik pazarlaması odağında bir değerlendirme yapacağımız bu makalede “İçerik Pazarlaması Nedir?”, “İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır? gibi sorulara yanıt vereceğiz.  

İçerik pazarlama, SEO gibi, sosyal medya gibi yapılan bir yeni nesil pazarlama çeşididir. İçerik pazarlama sayesinde bağlantılar kazanabiliriz. Talepler toplayabiliriz. Doğru kitleye ulaşabiliriz. İçerik pazarlama olmadan ne sosyal medya ne de SEO çalışmalarımızı gerçekleştirebiliriz.

İçerik Pazarlaması Nedir?

Başlangıçta içerik pazarlaması nedir? sorusuna yanıt verdik. Devam edelim; içerik pazarlamasında kazanılan bağlantılar (backlink’ler) ve anahtar kelimeler ile organik sıralamada bulunabilirlik elde edilir. Bu da SEO için en önemli unsurdur. Çünkü bu sayede web sitemize trafik elde ederiz. Ayrıca değerli gördüğümüz içeriklerimiz kullanıcı tarafından paylaşılır. Bu da potansiyel müşterilerimizi e-posta formları veya sosyal mecralar aracılığıyla markamıza bağlamamızı sağlar. Kullanıcıyı düzenli ve planlı paylaşımlarla aktif tutarak; ürünlerimizi veya hizmetlerimizi satma fırsatı yakalarız. Yahut bu şekilde bir talep toplar ve kullanıcılarımızı müşteriye dönüştürürüz.

E-postalar, tweet’ler, gönderiler, paylaşımlar, blog yazıları, infografikler, sesli içerikler, web seminerleri, (webinar- periscope, meerkat, Facebook mention), slaytlar, görseller, videolar, açılış sayfaları (landing pages), ürün açıklamaları, oylamalar olmak üzere tüm bunlar içerik pazarlamasıdır… İçerik, kısaca kitlenizle iletişime geçmenizi sağlayan her şeydir. Bir pazarlama hedefini karşılar.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlama ile güçlü bir marka varlığı, maddi ve manevi değer ile itibarı oluşturulabilir. Ayrıca içerik pazarlama sayesinde kitleye erişilebilir. Bu da markaya kazanç olarak döner.

İnsanlar içerik pazarlama sayesinde şirketinizden bahseder ve “link”lerinizi paylaşır. Böylece bir nevi referans pazarlaması gerçekleşir.

İçerik Pazarlaması Niye Önemli

İçerik pazarlamada sonuçlar çoğunlukla direkt olarak ölçülemez ya da görülemez. Tabii ki bunun sonuçlarını ölçmek için bazı metrik ve metodlar var. Sonuçlar genelde şöyledir; referans pazarlaması ile tanınırlığın artması, bilinirlik, bahsedilme, sektörel otoriterlik ve saygı, direkt olmayan müşteri dönüşleri ve dönüşümleri, takım koordinasyonu, site trafiği, direkt müşteri dönüşümleri, talepler ve satışlar..

Gelen pazarlama çalışmalarında olduğu gibi içerik pazarlama da markaya kattığı sonuçları hemen göstermez. Başlangıçta etkileri az gibi algılanabilir. Fakat içerikleriniz ve içerik odaklı bu yapı büyüdükçe ya da çoğaldıkça içerik pazarlamasının oluşturacağı fayda da hız kazanır. Her şey zamanla… Çalışmalara başladıktan sonra, insanlar tek tük gelir. Hatta bazen kullanıcı sizi terk eder. Ama süreci düzenli bir şekilde devam ettirince kullanıcı dönüşümünün arttığı görülecektir.

Düşük Bütçe ve Ekip Olmadan İçerik Pazarlama Nasıl Yapılır?

Eğer web sitesinde veya sosyal ağlarda sürekli içerik giremiyorsanız o zaman sürekli gündemde kalabilecek yani eskimeyecek içerikler üretin. Mesela Moz’un Google Algoritma değişiklikleri sayfası.

Kaliteli içerikler hazırlayın. Bunlar eskimeyecek içeriklerden oluşsun. Diğer bir ifadeyle sürekli ziyaret edilebilir içerikler hazırlayın. Sonra çalışmaların sonuçlarındaki bütüne bir bakın. Sonuçlar tahmin ettiğinizden iyi olacaktır.

İçerik Satın Almalarını Sağlayın

İçerik pazarlaması alanlarındaki en büyük sorun bunu satmaktır. Çünkü içerik genelde keşif aşaması olarak görülür. Ama içerik asıl müşterilerin sizi bulmasını sağlayan şeydir. Pazarlama hunilerinde keşif aşaması, aslında büyük resimdeki küçük bir elemandır. Bunun devamında başka aşamalar da vardır.

Eğitim

İçerik pazarlamanın yararları her zaman için değerlidir çünkü kazançları güçlüdür. Marka oluşturma, sosyal çabalara katkı, kitleyi artırma gibi hedeflere sahipseniz, içerik pazarlaması kesinlikle gereklidir. Yalnız, içerik pazarlamasının keşif / farkındalık aşamasında olmasından dolayı insanların toptan tüm ürünlerinizi tek bir içerikle satın almasını bekleyemezsiniz.

Bu arada patronlar ya da müşteriler içerik pazarlamaya pek sıcak bakmaz. Çünkü “içerik pazarlama”sının sektördeki durumu (süreç gerektirdiği için) pek parlak değildir. Ama bu içerik pazarlamanın yararlı olmadığı anlamına gelmez. Eğer iyi bir şablona oturtulur ve doğru kitleye ulaşmak başarılırsa içerik pazarlaması faydalıdır. Bunun için

Yatırım Getirisini Sunma

Bir içeriğin değeri ölçülemez diye bir şey yoktur! Yalnız burada pazarlama hunilerinin en üst seviyesinin nasıl dönüşüme uğrayacağını bilmek ve bu sayede patrona ya da müşteriye bir blog içeriğinin bir talep başına minimum 5000 TL kazandıracağını iyi bir şekilde anlatabilmek gerekiyor. Bu yüzden bir post’un yani gönderinin değerinin iyi kurgulamak gerekiyor.

İçeriklerinizi çok kanallı izlemeyle takip etmeniz gerekiyor. Analytics’te yapılan bu ayarlama sayesinde kullanıcıların hangi aşamadan dönüşüme uğradığını görebilirsiniz. Bu sayede içeriklerinizi de ölçülebilir kılarsınız. Bir de link inşası ile içeriklerinizdeki linkleri kampanyalar sekmesinden takip edebilirsiniz.

Rakipleri Göstermek

Rakiplerin bunu yapıyor demektense rakiplerin uygulamalarını, farkındalığını, ayırdıkları tahmini bütçeyi yöneticiyle veya bu anlamda hizmet verilen müşteriyle paylaşmak; rakiplerin yaptıkları içerik pazarlama odaklı aksiyonların nasıl işe yaradığını göstermek açısından önemlidir. Fakat bu; “onların yaptıklarının aynısını yap” anlamına gelmez. Bunun yerine “daha iyisini yapabiliriz” algısı oluşturmak gerekir.

Kısaca özetlemek ve maddeler halinde aşamaları açıklamak gerekirse içerik pazarlama için aşağıdaki maddeleri izleyerek işe başlayabilirsiniz.

  • İçerik pazarlama için öncelikle sağlam bir temel oluşturun.
  • İçerikleriniz için binlerce tıklanabilirlik fikri oluşturun.
  • İçerik planınızı oluşturun.
  • Bir profesyonel gibi yazmayı öğrenin ve buna alışın
  • Profesyonel yazarlardan bir şeyler öğrenin.
  • Şablonları kullanın hızlı yazabilmek için veya siz oluşturun.
  • Genel ve bilinen içerik pazarlama sorunlarından kurtulun.
  • İçeriklerinizi arama motoru için iyileştirin.
  • İçeriklerinizi trafik, etkileşim ve satış için ön plana çıkarın.
  • İçeriğinizi nasıl parasallaştırabileceğinizi öğrenin.

💡 Markalar İçin Blog İçerikleri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.