Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2022)

Şubat ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2022)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2022)

Bu haftanın (1 – 7 Şubat 2022) öne çıkan güncel teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Branding Türkiye Öneriyor: Index 4.0
 • Üretici Fiyat Endeksi (Aralık 2021)
 • Seo İle Dijital Dönüşüm
 • Etkiler Hiyerarşisi Modeli Nedir?
 • Enflasyon (Ocak 2022)
 • Yeni Emoji Paketi Geliyor
 • Dünyanın En Değerli Markaları (2022)
 • Türkiye’nin İnternet Hızı
 • Johns Hopkins Üniversitesi’nden Tam Kapanma Araştırması
 • Türkiye’nin Nüfusu Açıklandı
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Covid-19’a Yakalandı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Branding Türkiye Öneriyor: Index 4.0

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Kitap Önerileri kategorisinde bu hafta Branding Türkiye Yayınları etiketiyle dijital platformlarda yayınlanan Index 4.0 kitabı yer aldı. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan kitap bibliyografya mantığına sahip. Akademik kariyer sürecinde olanlar için kaynak niteliğinde olan bu kitabı dijital platformlardan satın almak mümkün.

Hemen Satın Almak İçin Tıklayın

Üretici Fiyat Endeksi (Aralık 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir rapor ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu, Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Aralık ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %19,08 artarken, yıllık bazda %79,89 oldu. Aralık ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %25,92 artarken yıllık ise %87,64 arttı.

Seo İle Dijital Dönüşüm

Bir SEO yolculuğuna başlamak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Bu kavramın web sitenize organik trafik çekmeye ve sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olabileceğini duymuşsunuzdur. Fakat bu optimizasyon sürecinin nasıl çalıştığından emin olamayabilirsiniz. Bu konu hakkında bilinmesi gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz. İşte seo ile dijital dönüşümünüzü güçlendirmenin yolları!

Detaylı okumak için buraya tıklayın.

Etkiler Hiyerarşisi Modeli Nedir?

Robert J. Lavidge ve Gary A. Steiner tarafından 1961 yılında “Reklam Etkinliğinin Tahmin Edici Ölçümleri için Model” adlı makale yazıldı. Bu makaleyi farklı ve özel kılansa ortaya atılan bir kavramdı. O tarihte yazılan bir makaleyle pazarlama literatürüne kazandırılan Etkiler Hiyerarşisi Modeli ile ilgili şimdi detayları aktaracağız. Buna göre yazı boyunca Etkiler Hiyerarşisi Modeli Nedir? Niye Önemlidir? Nasıl Uygulanır? sorularına yanıt vereceğiz.

Detaylı okumak için buraya tıklayın.

Enflasyon (Ocak 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir rapor ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Enflasyon Rakamları (Ocak 2022) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Ocak ayında TÜFE aylık %11,10 artarken, yıllık bazda enflasyon %48,69 oldu. Ocak ayının zam şampiyonu ise fiyatı %69,97 artan elektrik oldu.

Yeni Emoji Paketi Geliyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Unicode Konsorsiyumu geçtiğimiz günlerde 37 yeni emoji ile ilgili bir duyuru yaptı. Unicode 14.0 sürümü ile gelecek olan bu 37 emojinin farklı varyasyonları (renk vs.) olduğunu unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla aslında tüm varyasyonlar hesaba katıldığında 112 yeni tasarım mobil cihazlara eklenecek ve sosyal ağlar başta olmak üzere tüm dijital ortamlarda kullanılabilecek.

Dünyanın En Değerli Markaları (2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz.  Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance “Dünyanın En Değerli 500 Markası” araştırmasını 2022 için yayınladı. Brand Finance tarafından açıklanan markalar arasında ilk sırayı Apple aldı. Bu arada dünya çapında en değerli 500 markanın yer aldığı listede hiç Türk markası yok! Zira listenin en altında yer alan markanın değeri 4,6 milyar dolar. Bu rakama ulaşan bir Türk markası bulunmadığından ötürü ne yazık ki 2022’de de Brand Finance’ın Global 500 listesine bir Türk markası giremedi.

Türkiye’nin İnternet Hızı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine herkesi ilgilendiren bir haber ile devam ediyoruz. Speedtest’in raporuna göre Türkiye, 2021’de 30,51 Mbps sabit genişbant internet hızıyla 175 ülke arasında 103. sırada yer aldı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Tam Kapanma Araştırması

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından küresel olarak yapılmış 24 çalışma incelendi. Buna göre 2020’de Covid-19 pandemisi nedeniyle dünya genelindeki tam kapanmaların ve önlemlerin Covid-19 ölümlerinin azalmasında yalnızca %0,2’lik bir etkisi oldu. Araştırmacılar kapanmaların, büyük ekonomik ve toplumsal kayıplara yol açtığını belirtti ve Koronavirüs’e karşı bir önlem olarak uygulanmamasını önerdi.

Türkiye’nin Nüfusu Açıklandı

TÜİK, Türkiye’nin nüfusunu açıkladı. Buna göre Türkiye’de ikamet eden nüfus, 31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla bir önceki yıla göre 1 milyon 65 bin 911 kişi artarak 84 milyon 680 bin 273 kişiye ulaştı. Erkek nüfus 42 milyon 428 bin 101 kişi olurken, kadın nüfus 42 milyon 252 bin 172 kişi oldu. Diğer bir ifadeyle toplam nüfusun %50,1’ini erkekler, %49,9’unu ise kadınlar oluşturdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Covid-19’a Yakalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve eşi Emine Erdoğan’ın Covid-19 testleri pozitif çıktı. Omicron varyantına yakalanan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a Branding Türkiye ailesi olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, acil şifalar diliyoruz.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2022) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Şubat 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.