Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2021)

Ekim ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2021)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2021)

Bu haftanın (22 – 31 Ekim 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Snapchat’ten Para Kazanma Başlıyor
 • TÜİK Kamuoyu Duyurusu
 • Unutulma Hakkı Rehberi
 • Linkedin’e Rakipler Özelliği
 • Tüketici Güven Endeksi (Ekim 2021)
 • Dijital Dönüşüm Sertifika Programı
 • İstanbul’a Yeni Taksi Sistemi
 • ARGE Raporu
 • UNICEF’ten TÜİK’e Ziyaret
 • Apple’ın Yeni Mağazası
 • BM Raporu: Obezite Artıyor
 • Facebook’un Adı Değişti
 • AKM Açıldı
 • G20 Liderler Zirvesi (2021)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Snapchat’ten Para Kazanma Başlıyor

Birçok sosyal ağda olduğu gibi artık Snapchat’te de içerik üreticileri para kazanabilecek. Bu bağlamda Snapchat’teki içerik üreticileri, Spotlight Challenges adlı özellik ile  belirli görevleri yerine getirdikleri takdirde para kazanabilecekler. Konuyla ilgili biraz daha detay vermek gerekirse; Challenges özelliği ile her hafta belirli lensler kullanarak video yapan, belirli etkinlikleri gerçekleştiren ya da uygulamanın TikTok rakibi Spotlight‘ta seçilen bir sesi kullanan içerik üreticilerine para kazandırılacak.

TÜİK Kamuoyu Duyurusu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz günlerde Veri Kalite Kontrol Kurumu Yönetmeliğine İlişkin Kamuoyu Duyurusu başlıklı bir bülten yayınladı.

Unutulma Hakkı Rehberi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Sosyal Medya Yasası kapsamında gündeme gelen “Unutulma Hakkı” ile ilgili, Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), “Unutulma Hakkının Arama Motorları Özelinde Değerlendirilmesi” başlıklı bir rehber yayınladı. Toplamda 44 sayfa olan bu rehber, vatandaşların internetteki unutulma hakkına ilişkin hukuki detaylarını ve bu haktan nasıl yararlanılacağını açıklıyor.

Linkedin’e Rakipler Özelliği

Linkedin Sayfalar“da yakın zaman önce yapılan bir güncelleme ile “Rakipler” sekmesi ayrı bir analiz ve raporlama metriği olarak sunuldu. Bunu altını çizerek belirtme ihtiyacı duydum. Çünkü yazıyı okurken “bu özellik zaten vardı” şeklinde bir yorumda bulunabilirsiniz. Evet, bunu düşünmekte haklısınız. Gerçekten de bu özellik vardı. Lakin ayrı bir şekilde konumlandırılmamıştı.

Tüketici Güven Endeksi (Ekim 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre %3,6 oranında azaldı; Eylül ayında 79,7 olan endeks, Ekim ayında 76,8 oldu.

Dijital Dönüşüm Sertifika Programı

Dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan Paris Sorbonne Üniversitesi, Türkiye’nin lider eğitim danışmanlık firmalarından BMI ile işbirliğinde orta ve üst düzey yönetici gelişim programı Global Dijital Liderlik | Dijital Dönüşüm Liderliği Sertifika Programı 15 Kasım’da Başlıyor!

İstanbul’a Yeni Taksi Sistemi

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip metropollerinden biri olan İstanbul’da özellikle son zamanlarda fark edilir ölçüde artan taksi odağındaki problemlere kalıcı çözümler bulunmaya çalışılıyor. Bu minvalde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir takım iyileştirmeler planlıyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu taksiler odağında yapılacak olan iyileştirmelerle ilgili kişisel Twitter hesabından açıklamada bulundu.

ARGE Raporu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. TÜİK geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki ARGE faaliyetlerine yönelik 2020 yılı odağında önemli bir rapor yayınladı. Araştırmaya göre; Gayrisafi yurt içi Ar-Ge harcaması 2020 yılında bir önceki yıla göre 9 milyar 3 milyon TL artarak 54 milyar 957 milyon TL‘ye yükseldi. Öte yandan gayrisafi yurt içi Ar-Ge harcamasının GSYH içindeki oranı 2019 yılında %1,06 iken, 2020 yılında 5 trilyon 46 milyar 883 milyon TL’lik GSYH içindeki oranı %1,09’a yükseldi.

UNICEF’ten TÜİK’e Ziyaret 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye’den Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) ziyaret. TÜİK’in resmi web sitesinde, bu ziyarete ilişkin kamuoyu açıklaması yayınlandı.

Apple’ın Yeni Mağazası

Avrupa’nın en büyük Apple mağazalarından biri olan Apple Bağdat Caddesi, bugün resmen açıldı. Türkiye’deki 3. mağazasını açan teknoloji devi Apple, açılışı kutlamak için Perspektif İstanbul adlı 6 haftalık bir Today at Apple programı gerçekleştirecek.

BM Raporu: Obezite Artıyor

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine çok önemli bir raporla devam ediyoruz. BM Gıda Ve Tarım Örgütü’nün raporuna göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında en az kırmızı et (yıllık kişi başı 39 kg) ve deniz ürünleri (yıllık kişi başı 5 kg) tüketen ülke oldu. Buna karşın rapora göre Türkiye’de et tüketilmiyor ancak obezite hızla artıyor.

Facebook’un Adı Değişti

Teknoloji devi Facebook Inc.’in adı değişti. Mark Zuckerberg, şirketin üst kuruluşun adının Meta olacağını açıkladı. Buna karşın Facebook veya ona bağlı diğer sosyal ağların isminde herhangi bir değişiklik olmayacak.

AKM Açıldı

10 Şubat 2019’da temeli atılan Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi, Cumhuriyetin 98. kuruluş yıl dönümü kapsamında açıldı. 95 bin metrekare kapalı alanı olan AKM, 5 bloktan oluşuyor. 1000 kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu ve 250 kişilik oda tiyatrosu bulunan AKM’nin toplam maliyeti ise 2 milyar lira oldu.

G20 Liderler Zirvesi (2021)

Dünyanın 20 büyük ekonomisinin liderleri ve uluslararası kuruluşların temsilcilerini bir araya getiren G20 Liderler Zirvesi, İtalya’nın başkenti Roma’da başladı. İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi 2 gün sonra sona erdi. İki gün süren zirvenin ardından tüm G20 üyeleri tarafından imzalanan 61 maddelik bir sonuç bildirisi yayımlandı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2021) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Ekim 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.