Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım ayının birinci  haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Kasım 2020)

Kasım ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Kasım 2020)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Kasım 2020)

Bu haftanın (1 – 7 Kasım 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Sosyal Ağların Temsilci Atama Süresi Doldu
 • Netflix Yayın Lisansı Aldı
 • Joe Biden Amerika Başkanı Oldu
 • Pinterest 5 Güncelleme Yayınladı
 • En Çok İndirilen Uygulama TikTok Oldu
 • Ekonomik Güven Endeksi (Ekim 2020)
 • Günün Gündemi (Ekim 2020)
 • Yeni Korona Tedbirleri
 • 2021 Yılı Trafik Cezası Tutarları
 • Ayın Teknoloji Haberleri (Ekim 2020)
 • Rekabet Kurumu Sahibinden.com’a Soruşturma Açtı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Sosyal Medya Yasası

Sosyal Ağların Temsilci Atama Süresi Doldu

Geçtiğimiz aylarda resmileşen Sosyal Medya Yasası gereğince sosyal ağlara temsilci atamaları için verilen süre doldu. Bu kapsamda temsilci atamayan Facebook, Twitter, Google ve TikTok başta olmak üzere birçok şirkete 10 milyon TL tutarında idari para cezası kesildi. Bundan sonraki süreçte sosyal medya şirketleri, önümüzdeki 30 gün içinde Türkiye temsilcilerini belirlemek zorundalar. Aksi halde bu defa 30 milyon TL cezaya çarptırılacaklar.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Kasım 2020) - Netflix RTÜK

Netflix Yayın Lisansı Aldı

İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık yapan uluslararası platformlar, Netflix ve Amazon Prime Video, RTÜK’ten yayın lisansı aldı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin tarafından yapılan bu açıklama sonrası Netflix’in Türkiye’den çekilmeyeceği de görülmüş oldu.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Kasım 2020) - Joe Biden Kazandı

Joe Biden Amerika Başkanı Oldu

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılan 59. Başkanlık seçimlerini Demokrat aday kazandı. Buna göre Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden, 279 delegeye ulaşarak ABD’nin 46. başkanı oldu. 77 yaşındaki Biden, ABD tarihinin en yaşlı başkanı, en çok oyu alarak başkan seçilen ilk kişi ve ülke tarihinin ikinci Katolik başkanı olacak.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Kasım 2020) - Pinterest 5 Güncelleme

Pinterest 5 Güncelleme Yayınladı

Popüler sosyal ağ Pinterest işletmeler için 5 yeni güncelleme yayınladı. Pinterest, perakendecilerin mağaza kurması, satışları arttırması ve elde ettiği sonuçları ölçebilmesi için yeni araçlar yayınladı. Pinterest tarafından yayınlanan güncellemede eklenen özellikler şöyle;

 • Satıcı vitrin profili ve keşif
 • Reklam kampanyalarında otomatik teklif verme
 • Ürün katalogları
 • Ürün etiketleme
 • Dönüşüm analizi

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Kasım 2020) - En Çok TikTok İndirildi

En Çok İndirilen Uygulama TikTok Oldu

Sensor Tower tarafından yapılan analize göre dünya genelinde Google Play Store ve App Store kullanıcıları, Ekim (2020) ayı içerisinde en çok TikTok uygulamasını indirdi. Bu sıralamayı, WhatsApp ve Facebook takip etti.

Ekonomik Güven Endeksi (Ekim 2020)

Ekonomik Güven Endeksi (Ekim 2020)

Türkiye ekonomisinin bulunduğu durumu yorumlamak adına önemli bir metrik olan Ekonomik Güven Endeksi, Eylül ayında 88,5 iken, Ekim ayında %4,8 oranında artarak 92,8 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Günün Gündemi (Ekim 2020)

Günün Gündemi (Ekim 2020)

Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Ekim ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Ekim 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Yeni Korona Tedbirlerinde Birinci Perde

Yeni Korona Tedbirleri

Kabine toplantısı akabinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda kararlaştırılan yeni Korona tedbirleri ile ilgili de bir takım açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı’nın yeni kısıtlamalara dair söyledikleri;

“Paket servis hariç olmak üzere lokanta, restoran, pastane ile berber, nikâh/düğün salonu, yüzme salonu, hamam, kaplıca, internet kafe, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu vb. tüm işyerlerinde hizmetler saat 22.00’de sona erecektir.”

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

2021 Yılı Trafik Cezası

2021 Yılı Trafik Cezası Tutarları

Geçtiğimiz gün açıklanan 2021 yılı yeniden değerleme oranı kapsamında, vatandaşların 2021 yılında IMEI kayıt harcı, MTV ve pasaport harcı odağında yapacakları zamlı ödemelerin oranının %9,11 olacağı duyuruldu. Bu doğrultuda önümüzdeki yıl trafik cezaları da %9,11 oranında zamlı ödenecek. Konuya dair detayları sizler için derledik. Tüm detaylarıyla işte 2021 yılı trafik cezası tutarları!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ayın Teknoloji Haberleri (Ekim 2020)

Ayın Teknoloji Haberleri (Ekim 2020)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Ekim 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Rekabet Kurumu Sahibinden

Rekabet Kurumu Sahibinden.com’a Soruşturma Açtı

Dün kamuoyuna yansıyan bilgiye göre Rekabet Kurumu, Sahibinden.com olarak bilinen Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’ye soruşturma açtı. Peki Rekabet Kurumu tarafından Sahibinden.com’a açılan soruşturmanın sebebi ne?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2020) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Kasım 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.