Youtube, 2020 yılının ikinci çeyreğini kapsayan birkaç ayda toplam 11.4 milyon videoyu yayından kaldırdığını açıkladı.

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan Youtube birkaç ayda 11.4 milyon videoyu yayından kaldırdığını duyurdu. Bu işlemin gerçekleştirilmesinde algoritmanın büyük yardımı var desek yeridir. Zira şirket tarafından yapılan açıklamada yayından kaldırılan videoların %95’i algoritmalar tarafından yakalanmış.

Youtube Birkaç Ayda 11.4 Milyon Videoyu Sildi

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan aynı zamanda da video odaklı arama motoru gibi faaliyet gösteren Youtube 2020 yılının ikinci çeyreğini kapsayan süreçte toplam 11.4 milyon videoyu yayından kaldırdığını açıkladı. Bundan daha ilginç olansa, kaldırılan videoların yüzde 95’inin, Youtube algoritmaları tarafından yakalanarak, silinmiş olmasıydı.

Zararlı olduğu gerekçesiyle yayından kaldırılan milyonlarca video bir yana, algoritmaların bu denli işin merkezinde olması gerçekten de önemli bir detay.

Bu arada şirket konuya ilişkin bir açıklama yaptı. YouTube tarafından paylaşılan bilgiye göre; yılın birinci çeyreğinde kaldırılan video sayısı, ikinci çeyreğin yarısı kadardı. Bu da içerik üreticilerinin Youtube’a yaptığı itirazların sayısının artmasına neden olmuş. Ancak bu itirazlar kaldırılan videoların %3’ü kadarını kapsıyor. Diğer bir ifadeyle algoritmaların yayından kaldırdığı videolarda doğruluk payı bir hayli yüksek diyebiliriz.

Kaldırılan Videolara Dair Detaylar

Video içerik odaklı popüler sosyal ağın konuya dair yaptığı açıklamaların detaylarına baktığımızda meseleyi maddeler halinde şöyle özetleyebiliriz;

  • Yılın ikinci çeyreğinde toplam 11.4 milyon video kaldırıldı
  • Kaldırılan videoların %95’i Youtube algoritmaları tarafından tespit edildi.
  • Kaldırılan videolara yapılan itiraz oranı %3
  • Kaldırılan videoların görüntülenme sayısı bir hayli az.
  • Yayından kaldırılan 11,4 milyon videonun yüzde 42’si kimse tarafından izlenmemiş.
  • 1 – 10 görüntülenme arasında bir sayıya sahip olup kaldırılan videoların oranı yüzde 24.
  • Kaldırılan diğer videoların görüntülenme sayısı 10 ve üzeri.
  • Videoların; 3,8 milyon kadarı çocuk güvenliğini tehdit ettiği için, 3,2 milyonu spam olduğu için, 1,7 milyonu ise çıplaklık içerdiği için kaldırılmış.
  • Bunlar dışında geriye kalan 2,7 milyonun neden kaldırıldığına dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Tüm bu bilgilere ek olarak Youtube, geçtiğimiz çeyrekte 2 milyar civarı yorumun da kaldırıldığını ifade etti. Ancak bu yorumlar yine algoritmalar tarafından otomatik olarak mı kaldırıldı bilinmiyor. Zira şirket konunun bu kısmına dair bir detay vermiyor. Öte yandan şirket yetkilileri; Koronavirüs sürecinde Youtube tüketiminin artması nedeniyle algoritmalara daha fazla güvenmek zorunda olduklarını da belirttiler.


💡 Kamuda Esnek Çalışma Hakkı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.