Yok Artık Continental! Ünlü Lastik Markası Türkiye’yi Haritadan Sildi

Dünyaca ünlü Alman lastik markası Continental, yayınladığı bir reklam videosunda kimsenin anlam veremediği bir şey yaptı. Continental son reklamında Türkiye’yi haritadan silip Türkiye’nin olduğu bölgeyi deniz olarak gösterdi. Ege’deki ufak adalar dâhil tüm detaylar haritada yer alıyorken Türkiye’nin olmaması bunun bir hatadan çok bilinçli yapılmış bir davranış olduğunu düşündürdü.

Başta Türkiye olmak üzere dünyanın çeşitli coğrafyalarında yaşayan Türkler birkaç gündür sosyal medya üzerinden bir boykot çağrısı başlattı. Çağrının hedefinde Continental vardı. Çünkü dünyaca ünlü lastik markası Continental son reklam filminde kabul edilemez bir hata yaptı. Çoğunluk, bunun bir hatadan çok daha öte bir davranış olduğunu düşünse de şirket resmî bir açıklama yaparak durumu toparlamaya çalıştı. Tabi bu açıklama durumu toparlamak için yeterli mi orası muamma!

Olayın detaylarına gelecek olursak Continental son reklam filminde yer alan haritada Türkiye’yi sildi. Oysa Ege’deki adacıklar ve diğer ufak detaylar dahi gözden kaçırılmamış. Durum böyleyken Türkiye’nin, reklam filminde yer alan dünya haritasında olmayışı akıllarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Başta Twitter olmak üzere tüm sosyal ağlarda şirkete karşı haklı bir tepki oluştu. Boykot çağrıları ve herkesin bu durumdan haberdar edilmesine dair çabalar Continental’i bir hayli zor duruma sokmuş olsa gerek.

Bu sürecin yönetimi için gereken olgu son yılların trend kavramı olan online itibar yönetimini gündeme getiriyor. Şirket bu süreçte nasıl bir aksiyon alacak göreceğiz. Web sitesinde ya da sosyal ağlarda yayınlanan özür metni ya da görseli Türk tüketicilerin daha da ötesi Türk halkının gönlünü almaya yetecek mi yoksa Continental, Türkiye pazarında güç mü kaybedecek bunu kısa ve uzun vadede hep birlikte görmüş olacağız.

Online itibar yönetiminde markalar iki şekilde davranış sergiliyorlar. İlki hatalarını kabul edip özür diliyorlar. Sonra da kendilerini affettirmek için bir takım reklam ve pazarlama kampanyaları kurguluyorlar. İkincisi ise bazı markalar süreç boyunca sessiz kalıyorlar. Hiçbir tepkiye olumlu ya da olumsuz yanıt vermiyorlar. Hiçbir şey olmamış gibi davranıyorlar.

Continental özür dilemiş olabilir ama özür dilemesi bu özrün kabul edileceği anlamına gelmiyor. Şirket için ilk 1 haftalık süreç ve sonrasındaki ilk 1 ay çok önemli. Bu tip olaylarda tepkinin sıcaklığı 30 ile 45 gün sürmektedir. Eğer bu süreçte etkili ve ikna edici bir itibar yönetimi kampanyası kurgulanmazsa Continental için Türkiye pazarı toparlanamaz ölçüde bitebilir. Tabi burada önemli olan Türk halkının haklılığıdır. Bu hazin ve kabul edilemez durum tüm markalara ders olmalıdır. Zira özellikle online platformlarda yapılan aksiyonların geri dönüşü yoktur. 40 kere düşünüp 1 kere adım atmak lazım aksi halde bu şekilde rezillikler olabilir.

Bu arada Continental tarafından yayınlanan özür metni şu şekilde: 

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir