Mobil teknolojinin gelişmesi, internet ağının yaygınlaşması, yapay zekanın ilerlemesi ve sosyal ağların hayatımıza girmesiyle birlikte internette geçirdiğimiz vakit bir hayli arttı. Peki tam olarak internette 1 dakikada neler oluyor dersiniz. İşte 2020 verileriyle internette 60 saniyede olanlar!

Lori Lewis ve Chadd Callahan tarafından hazırlanan ve her yıl kamuoyuyla paylaşılan infografik internette 60 saniye içerisinde neler olduğunu gözler önüne seriyor. En son 2020 verileri baz alınarak hazırlanan İnternette 1 Dakikada Neler Oluyor (2020) infografiğini sizler için derledik.

Lüks Değil İhtiyaç

Türkiye’de 1991 yılında ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından geliştirilmeye başlanan internet projesi, 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı‘na ait yönlendiriciler ve PTT’den sağlanan 64 Kbps kapasiteli kiralık hatlarla hayata geçirilmiş oldu. 2000’lerin başlarında iyiden iyiye yaygınlaşan internete artık telefonlarda da ihtiyaç duyulunca internet artık lüks olmaktan çıkıp bir ihtiyaç halini aldı.

Günümüzde ise Çin’de başlayarak tüm dünyaya yayılan Koronavirüs (COVID-19) pandemisi nedeniyle hayatımızın bir parçası haline gelen uzaktan çalışma, online etkinlik, online sınav ve online eğitim gibi konular internetin zaruri bir ihtiyaç olarak her evde bulunması gerektiğini göstermiş oldu. Ayrıca pandemi nedeniyle dünya genelinde evde kalan yüz milyonlarca insanın internette vakit geçirmesi internet kullanımını normale göre daha fazla arttırdı. Bu bilgiler ışığında işte internette 1 dakikada olanlar!

İnternette 1 Dakikada Neler Oluyor? (2020)

 • Google: 1 milyon arama yapılıyor
 • WhatsApp ve Messenger: 59 milyon mesaj gönderiliyor
 • TikTok: 1400 uygulama indirmesi (download) yapılıyor
 • YouTube: 7 milyon video izleniyor
 • Twitter: 195 bin kişi tweet atıyor
 • Instagram: 695 bin kaydırma (scroll) yapılıyor
 • Netflix: 764 bin saat video izleniyor
 • Harcama: 1 milyon dolar harcama yapılıyor
 • Google Play ve App Store: 400 bin uygulama indiriliyor
 • E-posta: 190 milyon e-posta gönderiliyor
 • SMS: 19 milyon kısa mesaj (SMS) atılıyor

1 Dakikada Olanlar 2019 - 2020 Karşılaştırması

İnternette 1 Dakikada Neler Oluyor (2019) ile İnternette 1 Dakikada Neler Oluyor (2020) raporları karşılaştırıldığında, 2020 yılında tüm platformlar için fark edilir bir kullanım artışı olduğu görülüyor. Bunda Covid-19 salgınıyla gündeme gelen uzaktan çalışma ve online eğitim gibi olguların da payı var.  Koronavirüs salgını ayrıca internetin ve teknolojik araçların (pc, laptop, akıllı telefon, tablet vs.) aslında günümüzde herkes için zaruri bir ihtiyaç olduğunu da göstermiştir.


💡 Marka Görünürlüğü Raporu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.