Kovid-19 salgını ile ilgili dünya genelinde birçok ülke ikinci dalgayı yaşamamak adına yeniden çeşitli tedbirler almaya başladı. Bu kervana Türkiye de katıldı. Peki yeni Korona tedbirlerinde birinci perdeyi temsil eden bu kısıtlamalar tam olarak neleri kapsıyor? İşte tüm detaylar!

2019’un son aylarında Çin’in Wuhan kentinde başlayıp kısa sürede tüm dünyaya yayılarak pandemi halini alan yeni tip Koronavirüs ile ilgili birinci aşama, geçtiğimiz yaz tamamlandı. Türkiye bu süreçte iyi bir sınav vererek Kovid-19 salgınını en az zararla atlatmayı başaran nadir ülkelerden biri oldu. Bugünlerde ise tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de salgının ikinci dalgasına dair bir endişe söz konusu.

İşte bu korku nedeniyle şimdilerde birçok ülke Koronavirüs salgınına dair sert tedbirler almaya başladı. “Yeni Korona tedbirlerinde birinci perde” olarak adlandırdığımız bu kısıtlamaların Türkiye ayağında ise akşam saat 10’dan sonra iş yerlerinin kapatılması var.

Yeni Korona Tedbirlerinde Birinci Perde

Maske, mesafe ve hijyen şartlarını muhafaza ederek geçirilen yaz dönemine rağmen vaka sayısı artınca, dünyanın çeşitli ülkelerinde kısıtlamalar yeniden başladı. Bu kapsamda bazı ülkeler sokağa çıkma yasağı ilan ederken, bazı ülkelerde ise maske takmak zorunlu oldu.

Türkiye’de ise henüz sokağa çıkma yasağı gibi genel ve kısıtlayıcı tedbirler yok. Fakat saat 22:00 itibariyle tüm iş yerleri kapatılacak. Zira Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya dair detayları dünkü kabine toplantısı sonrası kamuoyuyla paylaştı.

Dün gerçekleştirilen kabine toplantısı akabinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda kararlaştırılan yeni Korona tedbirleri ile ilgili de bir takım açıklamalarda bulundu.

İşte Cumhurbaşkanı’nın yeni kısıtlamalara dair söyledikleri;

“Paket servis hariç olmak üzere lokanta, restoran, pastane ile berber, nikâh/düğün salonu, yüzme salonu, hamam, kaplıca, internet kafe, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu vb. tüm işyerlerinde hizmetler saat 22.00’de sona erecektir.”

Bu arada son zamanlarda sık sık gündeme gelen yüz yüze eğitim konusunda da açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuya dair yaptığı açıklamada; “Salgınını seyrine göre önümüzdeki haftalarda diğer sınıfların durumunu değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.


💡 Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.