Son birkaç aydır sinema sektörünün en önemli gündemi Netflix filmleri ve benzeri platformlardaki içeriklerin Oscar için aday gösterilip gösterilmeyeceği.

İzleme alışkanlığını baştan aşağı değiştiren Netflix ve benzeri platformlar gün geçtikçe büyümeyi sürdürürken zaman içinde bu platformlar odağında bazı tartışmalar gündeme geliyor. Örneğin son zamanlarda gündemi meşgul eden konu; “Netflix filmleri Oscar için aday olabilecek mi?”

Bu konu geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamayla netliğe kavuştu. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Sinema Filmi Sanatları ve Bilimleri Akademisi), Netflix ve benzeri platformların Oscar’dan engellenmeyeceğini açıkladı. Bu gelişmenin sektöre ayrı bir heyecan ve dinamik katacağı kesin.

Netflix Filmleri Oscar Alabilecek

Academy of Motion Picture Arts and Sciences Yönetim Kurulu, Şubat 2020’deki Oscar’a dair kuralları bir nevi güncelleyerek onayladı. Buna göre Kurul, gerekliliklerde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylelikle daha önceden uzun metrajlı bir film Oscar’a aday olabilmesi için nasıl 1 hafta “Los Angeles Country” salonunda gösterimde duruyorsa; aynı şekilde Netflix ve benzeri sitelerden Oscar’a aday gösterilen filmler de 1 hafta boyunca “Los Angeles Country” salonunda gösterimde duracak. Bu da yeni nesil kanalların (Netflix, Amazon Prime, Apple Tv Plus vs.) Oscar için önünü açmış olacak.

Academy of Motion Picture Arts and Sciences Başkanı John Bailey, geçtiğimiz hafta Netflix filmleri ve benzeri platformlarda yer alan içerikleri Oscar’a aday olmasıyla ilgili soru işaretlerini ortadan kaldıran bir açıklama yaptı. Bailey, sinema salonu deneyiminin kendileri için oldukça önemli olduğunu söyledi. Zaten Netflix ve benzeri platformlardaki yapımların Los Angeles Country salonunda 1 hafta gösterilmesi şartı da bununla ilişkili. Bailey, bu konuda daha derin değişiklikler yapma planlarının olduğunu ve bunu üyeleriyle tartışmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Kararın Arkasında Hukuksal Yaptırım Mı Var?

Bu arada Sinema Filmi Sanatları ve Bilimleri Akademisi, bu kuralın değişmesi daha doğrusu esnetilmesi konusunda federal hükumetten baskı gördü.

Netflix Ve Oscar

Şöyle ki; Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’nın antitröst (kartelleşmeyi engelleme) bölümü, Academy of Motion Picture Arts and Sciences‘ı, Netflix filmleri ve benzeri yayın platformlarındaki içerikleri kabul etmemelerinin antitröst kanunlarına aykırı olduğunu söyleyip, akademiyi sert bir dille uyardı.

Bilindiği üzere ünlü yönetmen Steven Spielberg, Netflix filmlerinin Oscar almaması gerektiğini söylemişti. Tartışmanın alevlenmesine neden olan bu çıkışın sonrasında bugün, akademinin böylesi bir karar alması şaşırtıcı oldu. Bu arada Steven Spielberg, akademinin yönetici kurulu üyelerinden birisi olmasına rağmen bu konunun netleştiği toplantıya katılmadı. New York Times’ta yer alan bir habere göre Spielberg bu konuya ilişkin görüşlerini ifade ederken şu açıklamayı yapmıştı;

“İnsanların kendine uygun eğlence anlayışlarını bulmalarını istiyorum. Bu ‘büyük ekranda’ da olabilir ‘küçük ekranda’ da olabilir. Ancak insanların güvenli ve tanıdık yaşamlarımdan çıkıp başkalarının yanına oturarak onlarla aynı deneyimi yaşamaları seçeneğine ihtiyaçları olduğunu hissediyorum. Sinema salonlarının hayatta kalmasını istiyorum. Sinema salonu deneyiminin kültürümüzde kalıcı olmasını istiyorum.”

Bakalım Oscar faktörü, Netflix filmleri ve benzeri platformların içerikleri ne yönde etkileyecek. Yeni nesil tv izleme alışkanlığı oluşturan ve özgün içerikleriyle dizi – film tüketme alışkanlığımızı büyük oranda değiştiren bu platformlar önümüzdeki süreçte daha nitelikli içerik için çaba sarf edecektir diye düşünüyorum.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.