Snapchat ile hayatımıza giren “Hikayeler” özelliği sosyal ağların ardından arama motorlarının da trendi olmak üzere. Kamuoyuna yansıyan bilgiye göre Google arama sonuçlarına hikayeler özelliği geliyor.

Yenilikleri takip etmek ve bunları kurumsal yapıya entegre etmek markalaşmanın temel göstergelerinden biridir. Çünkü trendleri uygulamak kurumsal çeviklik gerektirir. Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Google, bu çevikliğe sahip markaların başında geliyor. Gerektiğinde oldukça radikal adımlar atmayı bilen Google, şimdi de “hikayeler” özelliğini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Kamuoyuna yansıyan haberlere göre Google arama sonuçlarına hikayeler özelliği geliyor. Peki ama nasıl? İşte detaylar!

Google Arama Sonuçlarına Hikayeler Özelliği

Son yılların eskimeyen trendi olan “hikayeler” özelliği Snapchat ile hayatımıza girmiş olsa da bu özelliğin deyim yerindeyse ekmeğini yiyen marka Instagram oldu. Aslında META, tüm sosyal ağlarında “hikayeler” özelliğini kullanıma sundu fakat bu özelliği en çok Instagram kullanıcıları benimsedi. Hatta belki Instagram‘daki stories özelliği Snapchat’ten bile daha fazla benimsendi. Hal böyle olunca hikayeler eşittir Instagram gibi bir algı oluştu. Fakat tabi bu özelliği kullanan sadece META değildi. Linkedin, Twitter hatta hatırladığım kadarıyla YouTube bile story özelliğini denedi. Lakin pek başarılı olamadılar. Şimdiyse sanırım bunu deneme sırası Google’da! Zira kamuoyuna yansıyan haberlere göre Google arama sonuçlarına hikayeler özelliğini getirmeye hazırlanıyor.

Notlar Nedir?

Konuya dair resmi ve detaylı bir açıklama Google tarafından yapılacaktır. Ancak ilk edinilen bilgiye göre Google’daki hikayeler özelliği “Notlar” olarak adlandırılacak. Buna göre; bir web sitesi sahibi veya bir kullanıcı, Google’da herhangi bir arama terimi ile ilgili hikâyeler oluşturabilecek ve bunları aynı terimle ilgili arama yapan diğer kullanıcılarla paylaşabilecek. Bunun içinse bir “hikaye hazırlama aracı” olacak. Diğer bir deyişle Google’ın, sosyal ağlardaki “Hikayeler” özelliğine benzer olarak geliştirdiği “Notlar” özelliği için kullanıcılar bir araç kullanacaklar.

Böylece artık Google’da arama yaparken “Not Ekle” diye bir tabirle de karşılaşacağız. Bu ifadeye tıklayan ve Google’ın oluşturduğu araçtan yararlanarak hikâye/not oluşturan kullanıcılar, işlemleri tamamladıktan sonra hikayeyi paylaşabilecekler. Bu arada Google’da oluşturulacak olan bu notlara/hikayelere bağlantı da eklenebilecek. Ayrıca, “Not” paylaşan kullanıcıların adı ve profil resmi diğer kullanıcılar tarafından görüntülenebilecek. Ancak kişisel bilgiler herkese açık olmayacak.

Son olarak; kullanıcılar, Google’da arama yapıp hikâye paylaşırken “Google Arama Topluluğu”nun bir üyesi olacaklar.


Threads Artık Web’de

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.