Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından 2018 yılında başlatılan bir girişimle 2 Mayıs günü “Dünya Araştırma ve İçgörü Günü” olarak bütün dünyada kutlanmaya başlandı.

2018 yılında Türkiye Araştırmacılar Derneği – TÜAD, 21. Araştırma Zirvesi’nde araştırma sektörüne yönelik bir farkındalık oluşturmak amacıyla, bir girişimde bulundu. Buna göre Türkiye Araştırmacılar Derneği, 2 Mayıs’ın bütün dünyada “Dünya Araştırma ve İçgörü Günü” olarak kutlanacağını ilan etti. Tarihin 2 Mayıs olarak seçilmesinin nedeni ise, TÜAD’ın kuruluş tarihi olmasıdır.

2 Mayıs Dünya Araştırma Ve İçgörü Günü

“2 Mayıs Dünya Araştırma ve İçgörü Günü”nün lansmanı geçen yıl 21. Araştırma Zirvesi’nde yapıldı. Gerçekleştirilen lansmana ESOMAR ve MRS üst düzey yöneticileri de katıldı. Böylece bu yıl birçok ülkede araştırma dernekleri ve toplulukları, 2 Mayıs kutlamalarının ortak bir iletişim planı dahilinde yapılmasına yönelik bir işbirliği yaptılar.

ESOMAR (World Association of Opinion and Marketing Research Professionals) Dünya Araştırmacılar Derneği Başkanı Joaquim Bretchta tüm dünya araştırmacılarına çağrıda bulunmak üzere yayınladığı bültende aşağıdaki ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz yıl, TÜAD-Türkiye Araştırmacılar Derneği, 2 Mayıs’ı uluslararası Dünya Araştırma ve İçgörü Günü olarak kutlanması için bir girişim başlattı. Bu yıl, ESOMAR olarak bu kutlamayı, pazar araştırmalarının ve içgörü endüstrisinin değerini ve derneklerin mesleğimize rehberlik etmede ve korumada oynadıkları inanılmaz derecede önemli rolünü vurgulayan özel bir kampanyayla küresel ölçekte genişletmek istiyoruz.”

Dünya Araştırmacılar Derneği’nden Mesaj

Dünya Araştırmacılar Derneği Başkanı Joaquim Bretchta; pazar araştırması ve verinin, işletmelerimiz, hükümetlerimiz, toplumlarımız üzerindeki önemli etkilerini, etik ve şeffaf veri kullanımı olmayan bir dünyanın nasıl görüneceğini açıkladığı bir mesaj hazırladı. Joaquim Bretchta, bu mesajla, dünyanın her yerindeki tüm araştırmacıları, ulusal araştırma derneklerine, meslek örgütlerine katılmaya davet etti. Bretchta, bu sayede veri toplama, saklama ve kullanma konusunda açık, etik ve güvenilir bir yaklaşımın desteklenebileceğini ve sürdürülebilir olacağını açıkladı.

Ayrıca, ne kadar çok sayıda araştırmacı kendi ülke derneklerine üye olursa, derneklerin yasa koyucular nezdinde otoritelerinin o kadar çok artacağını, bölgesel olarak daha fazla etkiye sahip olacağını ve araştırma mesleğinin küresel prestijini daha da güçlendirileceğini belirtti.

Diğer ulusal araştırmacılar dernekleri ile aynı anda Türkiye Araştırmacılar Derneği de bütün dünya araştırmacılarının 2 Mayıs Dünya Araştırma Ve İçgörü Günü’nü kutluyor.

2 Mayıs Kutlu Olsun

Branding Türkiye olarak Pazarlama Analizleri, Raporlar gibi araştırma ve analiz odaklı kategorilerimizi güncel tutmaya özen gösteriyoruz. Öte yandan sektör analizleri, marka – pazarlama analizleri, istatistikler başta olmak üzere sektöre fayda sağlayacak tüm analiz ve araştırmaları burada, sizlerle buluşturuyoruz. Ayrıca araştırma sektörüne yönelik  zirve, meetup, etkinlik ve eğitimleri destekleyerek araştırma sektörüne katkı sağlıyoruz. Tüm bunlarla birlikte kendi datamız ve etki alanımızı kullanarak çeşitli araştırmalar yapıyor ve raporlar hazırlıyoruz. Ayrıca bunu ekosistemi dinç tutmak adına ücretsiz bir şekilde yayınlıyoruz. Bu vesileyle biz de Branding Türkiye ailesi olarak, Dünya Araştırma Ve İçgörü Günü’nü kutluyoruz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.