haftanin-teknoloji-haberleri-22-30-nisan-2019

Nisan ayının son haftasını da (22 – 30 Nisan 2019) geride bıraktık. Nisan ayı boyunca teknoloji ve dijital odaklı konularda birçok güncel gelişme oldu. Hepsini buradan sizlere aktardık. 

Nisan ayının ilk 3 haftası gerçekten çok yoğun geçti. Nisan’ın son haftası da ilk üç haftayı aratmayacak yoğunluktaydı. Birazdan bu haftanın tüm gelişmelerini okuyacaksınız. Mayıs ayında da teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. İşte karşınızda Nisan’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2019)”

22 – 30 Nisan 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri serisine Sinemia‘nın pazardan çekilme kararı ve Türkiye’deki fiber altyapının geliştirilmesine yönelik haberle başlıyoruz. Ardından Tesla’nın robo-taksi filosuna dair detayları okuyacaksınız. Sonrasında Sony’nin yeni yayınladığı, taksi çağırma girişimi ile devam edeceğiz. LG ve Samsung ile ilgili güncel gelişmeleri de yine sizler için derledik.

Geçtiğimiz hafta yer verdiğimiz TikTok’un Hindistan’da yasaklanması haberini, bu hafta yaşanan bir gelişmeyle birlikte yeniden aktaracağız. BTK tarafından paylaşılan konuşma sürelerine ilişkin içerik, Tesla’nın ilk çeyrekte yaşadığı büyük zarar ve BiOnay adlı cihaza dair detaylar bu hafta gündemimizdeydi. Son olarak ise Hopi uygulaması ve Huawei hakkında 2 ayrı gelişme ile “Haftanın Öne Çıkan Haberleri”ni sonlandırdık. Tabi Branding Türkiye‘de bu hafta yaşanan gelişmeleri de sizlerle paylaştık. Kısacası gündemimiz yoğun. O nedenle hiç vakit kaybetmeden teknoloji ve dijital odaklı haberlere bir göz atalım.

Sinemia ABD Pazarından Çekiliyor

Sinema odaklı yerli girişim Sinemia, ABD pazarında geri adım atmaya karar verdi. Sinemia; ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere gibi birçok ülkede hizmet vermekteydi. ABD pazarında da hizmet gösteren Sinemia, pazardaki aşırı fiyat rekabetinin yer alması sebebiyle pazardan çekilecek.

Sinemia yetkilileri konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ABD pazarında rakiplerin oluşturduğu aşırı fiyat rekabeti nedeniyle, bu kararı aldıklarını ifade etti. Sinemia bireysel pazardan çekilerek, kurumsal yapılanmasında ufak değişimlere gidecek. Doğrudan abonelik sisteminin rekabetçi piyasada işe yaramadığını anlayan şirket, alternatif bir strateji geliştirmeye çalışıyor.

Türkiye’de Fiber İnternet Altyapısı 550 Bin KM’ye Ulaşıyor

Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Cahit Turhan, Türkiye’deki fiber internetin, kapsamı konusunda açıklamalarda bulundu. Turhan, yüksek kapasiteli sabit, mobil ve kablosuz şebekelerin yaygınlaştırılması için hedeflerin belirlendiğini açıkladı.  Bakan Turhan’ın yaptığı açıklamaya göre; 2019 yılının sonuna kadar 380 bin km fiber altyapının oluşturulması belirlenen ilk hedeflerden biri. 2023 yılına kadar ise Türkiye’nin 550 bin km’lik fiber altyapı uzunluğuna ulaşması planlanıyor.

Branding Türkiye LogoBranding Türkiye’nin Sponsor Olduğu Etkinlikler

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye, kendi bünyesinde gerçekleştirdiği konsept etkinlikler ve zirvelerin yanı sıra (Branding Türkiye Etkinlik) ekosistemin gelişimine katkı sağlayan prestijli etkinlik ve zirvelere de destek veriyor. Geçtiğimiz hafta Branding Türkiye’nin medya sponsoru olduğu etkinlikler aşağıdaki gibidir;

  • Türkiye İnovasyon Haftası (Bilgi İçin Tıklayın)
  • 5. Robot Günleri (Bilgi İçin Tıklayın)

Tesla Robot Taksi Filosu Kuruyor

Elon Musk’ın şirketi Tesla, robo-taksi filosu kuruyor. Tesla, otonom araç üzerine çokça çalışma yapan bir teknoloji şirketi. 2020 yılına kadar otonom araçlardan oluşan bir taksi filosu kurma fikri, piyasalarda etkileyici bir girişim olarak yorumlandı.

Elon Musk; “Önümüzdeki yıl Tesla’nın otonom robo-taksilerinin kullanılacağı konusunda oldukça eminim. Ama belki bazı bölgelerde düzenlemeler uygun olmadığı için hizmet veremeyebiliriz.” dedi. Elon Musk gerekli izinlerin ve belgelerin hazırlandıktan sonra işlemlerin gerçekleşeceğinin sinyallerini verdi.

Otonom taksilerin kullanıcılardan nasıl bir tepki alacağı ve trafikte nasıl yer edineceği oldukça merak konusu. Robo- taksilerle ilgili diğer bir bilgi de; uygulama üzerinden yani robot-taksinin Uber vb. gibi çalışacak olması.

22 - 30 Nisan 2019Sony Uber’e Rakip Uygulama: S.Ride

Yine bir taksi girişimi ile teknoloji haberlerimize devam edelim. Sıradaki haberimiz otonom / robot değil. Bildiğimiz taksi. Sony’in Uber’e rakip S.Ride uygulaması sektöre farklı bir dinamik olarak girmeye hazırlanıyor. Sony, Japonya’da Uber’e rakip bir taksi çağırma uygulamasıyla piyasadaki yerini aldı. S.Ride piyasaya 10 bin araç ile çıktı. Bu arada bir Sony yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre S.Ride kısa vadede yurtdışına açılmayı planlamıyor.

LG Güney Kore’de Satışlarını Durdurdu

Güney Kore’de de hizmet veren teknoloji firması LG, G.Kore pazarından çekildiğini duyurdu. Mobil telefon üretimini durduran LG, akıllı telefon konusunda zarar ediyordu. Zararın daha fazla büyümesini engellemek için bu yola giden LG, üretimi Vietnam’a geçirmesi bekleniyor.

LG, 2018 yılının son çeyreğinde yayınladığı raporda 72.5 milyon dolar zarar ettiğini açıklamıştı. Genel akıllı telefon üretimindeki zararı ise 700 milyon dolar olduğu da açıklanan ifadeler arasında.

Samsung’dan Kripto Para: SamsungCoin

Teknoloji devi Samsung; Bitcoin, Etherium gibi kripto para üzerine çalışıyor. Kripto para konusu son dönemlerin oldukça gündeminde olan konulardan. Samsung ise kendi kripto para altyapısı oluşturmaya başladı.

Samsung’un üretmeye çalıştığı kripto paranın Ethereum blok zincirini temel alması planlanıyor. Blok zincir temalı olacak kripto paranın borsalara SamsungCoin adıyla girmesi planlanıyor. Ayrıca Samsung’un “Samsung Pay” adlı mobil ödeme sistemiyle müşterilerine kolay ödeme şansı sağlayacak.

TikTok’a Hindistan’da Yeniden Erişime Açıldı

Geçtiğimiz hafta Hindistan’da TikTok uygulamasının yasaklandığı haberine yer vermiştik. (Buradan okuyabilirsiniz.) Hindistan yönetimi, bu karardan bir hafta sonra TikTok’u yeniden erişime açtı. Geliştirici firma ByteDance, bu yasağın akabinde oldukça zarar etmişti. Hindistan’da 120 milyonu aşkın kullanıcısı olması sebebiyle TikTok’un günlük 500 bin dolar kaybettiği tahmin ediliyor.

Bu nedenle ByteDance, Hindistan yönetiminin TikTok’u yeniden erişime açması kararından oldukça mutlu oldu. Artık uygulama üzerinde bir kontrol mekanizması olacak. Uygunsuz içerikleri tespit eden bir algoritma geliştirecek olan ByteDance, içerikler konusunda daha dikkatli davranacağını belirtti.

22 - 30 Nisan 2019Türkiye’de 2018 yılı Konuşma Süresi 267, 6 Milyar Dakika

Türkiye’de geçtiğimiz yıl cep telefonlarıyla 267, 6 milyar dakika konuşma gerçekleştirildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) yayınladığı bilgilere göre, mobil arama trafiği oldukça fazlaydı. Yılın son çeyreğinde ise 67,1 milyar dakika konuşma gerçekleştiği ifade edildi.

Elektronik haberleşme sektöründe mobil arama trafik miktarı genel itibari ile artıyor. 2017 yılına nazaran toplam trafik miktarı %4,2 oranında artmıştır. Sabit arama trafik miktarı ise artan mobil aramaya göre azalma yaşandığı BTK tarafından açıklanan verilerde dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor.

Tesla 2019 İlk Çeyreğinde 702 Milyon $ Zarar Etti

Bu hafta ikinci Tesla haberimize geçiyoruz. Tesla, 2019 yılının ilk çeyreğinde 702 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Dünyaca ünlü teknoloji şirketi geçen yıla göre %37 oranında zarar etti. Elektrikli otomobilleri ile sektörde lider firmalardan biri olan Tesla son zamanlarda birçok sorunla karşılaşıyordu.

Müşterilerine uyguladığı vergi indirimini yarı yarıya düşürmesi, otomobillerde indirime gitmesi Tesla’nın ilk çeyrekte 702 milyon zarar etmesini engelleyemedi.

Türkiye’nin İlk Onaylı Kimlik Doğrulama Cihazı; BiOnay

Türkiye yakın zamanda tamamen dijital kimlik doğrulama sistemine geçmeyi planlıyor. Yeni kimliklerin yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte kimlikteki çipin hayatımızı kolaylaştırması planlanıyor. Çipli kimliklerin okunması ve doğrulanmasına yönelik Türkiye’nin ilk onaylı mobil kimlik doğrulama cihazı olan BiOnay geliştirildi. Cihaz, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla geliştirildi.

BiOnay cihazları, yeni çipli kimlik kartlarındaki parmak izi, dijital fotoğraf, PIN gibi unsurlarla kimlik doğrulama sürecini gerçekleştirecek. E- kimlik ile hem dijitale ayak uydurmaya hem de vatandaşa kolaylık ve pratiklik sağlayacak olan BiOnay için yetkililer; “Avrupa standartlarına göre, kimlik kartlarının bir kredi kartı formatına sahip olması ve makineler tarafından okunabilmesi gerekiyor. Biz de biOnay olarak, elektronik kimliklerin güvenli ve pratik bir şekilde okunabilmesi için uzun bir süredir önemli çalışmalar yürütüyoruz. Türk mühendislerin geliştirdiği kimlik doğrulama cihazının bu alanda da öncü olacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

22 - 30 Nisan 2019Hopi Kullanıcısı 7 Milyonu Aştı

Alışveriş uygulaması Hopi kuruluşundan bu yana gerçekleşen 4 yıllık süreçte büyümesini sürdürdü. Boyner Grup’un Hopi uygulaması, her iki dakikada bir kullanılıyor. Yoğun bir kullanım trafiği olan Hopi, bu hafta 7 milyon kullanıcıyı aştı.

Birçok markayı bünyesinde bulundurmasıyla bu zamana kadar 63 milyon ürün satan Hopi uygulamasının hedef kitlesi oldukça geniş. Bakalım uygulama, 10 milyon barajını ne zaman geçecek.

22 - 30 Nisan 2019Huawei CEO’sundan Prof. Dr. Erdal Arıkan’a Övgü

Huawei CEO’su Guo Ping, Prof. Dr. Erdal Arıkan için büyük övgülerde bulundu. Huawei CEO’su Ping, 2019 Küresel Analiz Zirvesi’nde Arıkan’ın çalışmalarından bahsederek 5G teknolojisi için Arıkan’ın çalışmalarının büyük ses getirdiğini ifade etti. Ping, Erdal Arıkan için; “Arıkan, hem Türkiye hem de telekomünikasyon dünyası için kahraman” dedi.

Huawei ve Prof. Dr. Erdal Arıkan 5G teknolojisi için ortak bir çalışma sürdürecek. Arıkan’ın sürdüreceği çalışmalar ile 5G standartları belirlenecek.

Huawei 2019 İlk Çeyreğinde %39 Büyüdü

Huawei, yılın ilk çeyreğinde %39 büyüme yaşadı. Huawei’in açıkladığı verilere göre şirket ilk çeyrekte 27 milyar $ gelir elde etti. Ilk dönemde 59 milyon akıllı telefon satarak büyük bir büyüme yakalayan şirketin, bu alanda %8 oranında büyüme yakaladığı ifade edildi.

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2019) ayının son haftasını (22 – 30 Nisan 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın son haftası (22 – 30 Nisan 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs ayındaki gelişmeleri sizinle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir