Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan (2019) ayının dördüncü ve son haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2019)

Nisan ayının dördüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2019)”

22 – 30 Nisan 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Nisan ayının dördüncü ve son haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Sinemia, Fiber İnternet, Branding Türkiye, Türkiye İnovasyon Haftası, 5. Robot Günleri, Tesla, Sony, UBER, LG, Samsung, TikTok, BTK, BiOnay, Hopi ve Huawei  ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Sinemia ABD'den Çekildi

Sinemia ABD Pazarından Çekiliyor

Sinema odaklı yerli girişim Sinemia, ABD pazarından çekilme kararı aldı. Bilindiği üzere Sinemia; ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere gibi birçok ülkede hizmet vermekteydi. Ancak şirket ABD pazarındaki aşırı fiyat rekabetinden dolayı tutunamadı ve ABD’den çekilmeye karar verdi. Sinemia yetkilileri konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ABD pazarında rakiplerin oluşturduğu aşırı fiyat rekabeti nedeniyle, bu kararı aldıklarını ifade ettiler. Doğrudan abonelik sisteminin rekabetçi piyasada işe yaramadığını anlayan şirket, alternatif bir strateji geliştirmeye çalışıyor.

Fiber Bağlantı Altyapısı

Türkiye’de Fiber İnternet Altyapısı 550 Bin KM’ye Ulaşıyor

Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Cahit Turhan, Türkiye’deki fiber internetin, kapsamı konusunda açıklamalarda bulundu. Turhan yaptığı açıklamada; yüksek kapasiteli sabit, mobil ve kablosuz şebekelerin yaygınlaştırılması için hedeflerin belirlendiğini ifade etti. Bakan Turhan’ın yaptığı açıklamaya göre; 2019 yılının sonuna kadar 380 bin km fiber altyapının oluşturulması belirlenen ilk hedeflerden biri. 2023 yılına kadar ise Türkiye’nin 550 bin km’lik fiber altyapı uzunluğuna ulaşması planlanıyor.

Branding Türkiye Logo

Branding Türkiye’nin Sponsor Olduğu Etkinlikler

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye, kendi bünyesinde gerçekleştirdiği konsept etkinlikler ve zirvelerin yanı sıra (Branding Türkiye Etkinlik) ekosistemin gelişimine katkı sağlayan prestijli etkinlik ve zirvelere de destek veriyor. Geçtiğimiz hafta Branding Türkiye’nin medya sponsoru olduğu etkinlikler aşağıdaki gibidir;

  • Türkiye İnovasyon Haftası (Bilgi İçin Tıklayın)
  • 5. Robot Günleri (Bilgi İçin Tıklayın)

Tesla Robot Taksi

Tesla Robot Taksi Filosu Kuruyor

Elon Musk’ın şirketi Tesla, robo-taksi filosu kuruyor. Tesla’nın 2020 yılına kadar otonom araçlardan oluşan bir taksi filosu kurma fikri, piyasalarda etkileyici bir girişim olarak yorumlandı. Elon Musk konuya ilişkin; “Önümüzdeki yıl Tesla’nın otonom robo-taksilerinin kullanılacağı konusunda oldukça eminim. Ama belki bazı bölgelerde düzenlemeler uygun olmadığı için hizmet veremeyebiliriz.” şeklinde bir açıklama yaptı. Yani Musk gerekli izinlerin ve belgelerin hazırlandıktan sonra işlemlerin gerçekleşeceğinin sinyallerini vermiş oldu.

SRide Uygulaması

Sony Uber’e Rakip Uygulama: S.Ride

Yine bir taksi girişimi ile teknoloji haberlerimize devam edelim. Sıradaki haberimiz otonom / robot değil. Bildiğimiz taksi. Buna göre Sony’in Uber’e rakip S.Ride uygulaması sektöre farklı bir dinamik olarak girmeye hazırlanıyor. Bu arada S.Ride’ın piyasaya 10 bin araç ile çıktığını belirtmekte yarar var. Ancak bir Sony yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre S.Ride kısa vadede yurtdışına açılmayı planlamıyor.

LG Güney Kore'den Çekildi

LG Güney Kore’de Satışlarını Durdurdu

LG, Güney Kore pazarından çekildiğini duyurdu. Mobil telefon üretimini durduran LG, akıllı telefon konusunda da zarar ediyordu. Bu durumun daha fazla büyümesini engellemek için böyle bir karar alan LG, üretimi Vietnam’a geçirecek gibi görünüyor. Bu arada LG, 2018 yılının son çeyreğinde yayınladığı raporda 72.5 milyon dolar zarar ettiğini açıklamıştı. Şirketin genel akıllı telefon üretimindeki zararı ise 700 milyon dolar olduğu ifade ediliyor.

Teknoloji Haberleri 22 - 30 Nisan 2019 - Samsung Coin

Samsung’dan Kripto Para: SamsungCoin

Kripto para konusu gündemdeki yerini korurken teknoloji firması Samsung kendi kripto para altyapısı için çalışmalara başladığını duyurdu. Samsung’un üretmeye çalıştığı kripto paranın Ethereum blok zincirini temel alması planlanıyor. Blok zincir temalı olacak kripto paranın borsalara SamsungCoin adıyla gireceği söyleniyor.

TikTok Hindistan'da Yasaklandı

TikTok’a Hindistan’da Yeniden Erişime Açıldı

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta Hindistan’da TikTok uygulamasının yasaklandığı haberine yer vermiştik. (Buradan okuyabilirsiniz.) Hindistan yönetimi, bu karardan bir hafta sonra TikTok’u yeniden erişime açtı. Geliştirici firma ByteDance, bu yasağın akabinde oldukça zarar etmişti. Hindistan’da 120 milyonu aşkın kullanıcısı olması sebebiyle TikTok’un günlük 500 bin dolar kaybettiği tahmin ediliyor.

Türkiye’de 2018 yılı Konuşma Süresi

Türkiye’de 2018 yılı Konuşma Süresi 267, 6 Milyar Dakika

Türkiye’de geçtiğimiz yıl cep telefonlarıyla 267, 6 milyar dakika konuşma gerçekleştirildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun (BTK) paylaştığı bilgiye göre, geçen yıl mobil arama trafiği de oldukça fazlaydı. Yılın son çeyreğinde ise 67,1 milyar dakika konuşma gerçekleştiği ifade edildi.

Tesla 702 Milyon Dolar Zarar Etti

Tesla 2019 İlk Çeyreğinde 702 Milyon $ Zarar Etti

Teknoloji şirketi Tesla, 2019 yılının ilk çeyreğinde 702 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Bu bilgiye göre şirket %37 oranında zarar etti. Müşterilerine uyguladığı vergi indirimini yarı yarıya düşürmesi ve otomobillerde indirime gitmesi Tesla’nın ilk çeyrekte 702 milyon zarar etmesini engelleyememiş görünüyor.

Teknoloji Haberleri 22 - 30 Nisan 2019 - BiOnay

Türkiye’nin İlk Onaylı Kimlik Doğrulama Cihazı; BiOnay

Bu hafta yerli teknoloji girişimleriyle ilgili haberlerin çok olduğu bir haftaydı. Türkiye yakın zamanda tamamen dijital kimlik doğrulama sistemine geçmeyi planlıyor. Yeni kimliklerin yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte kimlikteki çipin hayatımızı kolaylaştırması hedefleniyor. Çipli kimliklerin okunması ve doğrulanmasına yönelikse Türkiye’nin ilk onaylı mobil kimlik doğrulama cihazı olan BiOnay geliştirildi. Cihaz, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla hazırlandı.

BiOnay cihazları, yeni çipli kimlik kartlarındaki parmak izi, dijital fotoğraf, PIN gibi unsurlarla kimlik doğrulama sürecini gerçekleştirecek. E- kimlik ile hem dijitale ayak uydurmaya hem de vatandaşa kolaylık ve pratiklik sağlayacak olan BiOnay için yetkililer şu açıklamayı yaptı;

“Avrupa standartlarına göre, kimlik kartlarının bir kredi kartı formatına sahip olması ve makineler tarafından okunabilmesi gerekiyor. Biz de biOnay olarak, elektronik kimliklerin güvenli ve pratik bir şekilde okunabilmesi için uzun bir süredir önemli çalışmalar yürütüyoruz. Türk mühendislerin geliştirdiği kimlik doğrulama cihazının bu alanda da öncü olacağına inanıyoruz.”

Teknoloji Haberleri 22 - 30 Nisan 2019 - Hopi 7 Milyon Kullanıcı

Hopi Kullanıcısı 7 Milyonu Aştı

Teknoloji Haberleri’ne yerli bir girişimin elde ettiği başarıyla deva mediyoruz. Alışveriş uygulaması Hopi kuruluşundan bu yana 4 yıllık süreçte büyümesini sürdürdü. Öte yandan Boyner Grup’un geliştirdiği Hopi, her iki dakikada bir kullanılıyor. Yoğun bir kullanım trafiği olan Hopi, bu hafta 7 milyon kullanıcıyı aştı. Birçok markayı bünyesinde bulundurmasıyla bu zamana kadar 63 milyon ürün satan Hopi uygulamasının hedef kitlesi oldukça geniş. Bakalım uygulama, 10 milyon barajını ne zaman geçecek.

Teknoloji Haberleri 22 - 30 Nisan 2019 - Huawei Haberleri

Huawei CEO’sundan Prof. Dr. Erdal Arıkan’a Övgü

Huawei CEO’su Guo Ping, Prof. Dr. Erdal Arıkan için büyük övgülerde bulundu. Huawei CEO’su Ping, 2019 Küresel Analiz Zirvesi’nde Arıkan’ın çalışmalarından bahsederek 5G teknolojisi için Arıkan’ın çalışmalarının büyük ses getirdiğini ifade etti. Ping, Erdal Arıkan için; “Arıkan, hem Türkiye hem de telekomünikasyon dünyası için kahraman” dedi.

Huawei 2019 İlk Çeyreğinde %39 Büyüdü

Çinli teknoloji devi Huawei, yılın ilk çeyreğinde %39 büyüme yaşadı. Huawei’in açıkladığı verilere göre şirket ilk çeyrekte 27 Milyar Dolar gelir elde etti. Ilk dönemde 59 milyon akıllı telefon satarak büyük bir büyüme yakalayan şirketin, bu süreçte %8 büyüme elde ettiği açıklandı.

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2019) ayının dördüncü ve son haftasını da (22 – 30 Nisan 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.