Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2019)

Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (15 – 21 Eylül 2019) birbirinden değerli haberler var. İşte, Eylül’ün üçüncü haftası boyunca gündemde olan teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmeler!

Eylül ayının sonlarına doğru geldiğimiz bu günlerde teknoloji ve dijital ile ilgili birçok dikkat çekici gelişme yaşandı. Bu hafta yine global markaların gündemi dolduran aksiyonlarına şahit olduk. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Kanala abone olarak destek olabilirsiniz.

Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün üçüncü haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2019)”

15 – 21 Eylül 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (15 – 21 Eylül 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Mercedes- Benz Elektrikli Scooter Pazarına Girdi
 • Robot Süpürge Üreticisi İRobot Türkiye Pazarına Girdi
 • Türkiye’nin İlk Uçan Arabası Cezeri Teknofest’te
 • Snapchat 3 Boyutlu Selfie Özelliğini Duyurdu
 • PTT ile Xiaomi İşbirliği
 • Samsung Note 10 Reklamıyla iPhone 11’e Diss Attı
 • Google Fotoğraflar’a Hikayeler Özelliği Geliyor
 • Facebook’tan “Sizi Dinliyoruz” Açıklaması
 • BluTv’den Behzat Ç.’nin 2. Sezon Müjdesi
 • Int’l Sports & Wellness Show 27 Eylül’de Başlıyor
 • Branding Türkiye İle HeadPorts İşbirliği
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı (Ağustos 2019)
 • Enflasyon Rakamları Açıklandı (Ağustos 2019)
 • İnci Sözlük Ve Uludağ Sözlük Satıldı
 • İşsizlik Rakamları Açıklandı (Mayıs 2019)
 • Samsung Türkiye Kadına Şiddet İçeren Dizilere Reklam Vermeyecek

Şimdi hiç vakit kaybetmeden bu başlıklara dair detayların yer aldığı haberlere hep birlikte göz atalım.

Mercedes Benz Elektrikli ScooterMercedes – Benz Elektrikli Scooter Pazarına Girdi

Mercedes-Benz de elektrikli araç pazarında hakim olmak istiyor. Şirket en son elektrikli scooter pazarına girdiğini açıkladı. Buna göre Mercedes-Benz; Micro ile işbirliği yaparak yeni scooter modelini Frankfurt Motor Show’da tanıttı.

Elektrikli scooter çoğu otomotiv firması faal olmaya çalışıyor. Audi de geçenlerde kendi markasını taşıyan scooterı tanıtmıştı. Bu arada Mercedes – Benz’in E-Scooter adlı motorunun satışları 2020’de başlayacak. Son dönemlerde yaşanan trafik problemi ve fazla araç kullanımının sebep olduğu çevre sorunlarını engellemek için otomotiv firmaları elektrikli araçlara yönelmiş durumda. Ancak bunu yaparken yalnızca araba vs. taşıt üretmiyorlar. Scooter gibi yeni nesil araçlara da yatırım yapıyorlar.

iRobot Türkiye PazarındaRobot Süpürge Üreticisi iRobot Türkiye Pazarına Girdi

Robot süpürge üreticilerinin lideri olan iRobot, Türkiye pazarına 19 Eylül 2019 Perşembe günü giriş yaptı. Pazarın lider firması ve robot süpürgenin mucidi konumunda olan iRobot, düzenlediği lansman ile hem ürünlerinden hem de faaliyetlerinden bahsetti. Şirket bu lansmanda ayrıca Roomba İ7+, Roomba s9+ ve akıllı robot paspası olan Braava jeT m6 ürünlerini de tanıtı.

iRobot’un ürünlerini aralarında e-ticaret platformları da olan Hepsiburada, Teknosa, MediaMarkt, Boyner gibi birçok dağıtım şirketlerinde satışa sunacak. Roomba i7+ adlı ürünün etiket fiyatı ise şimdilik 8 bin TL olarak tüketiciye sunulacak. 25 milyonu aşkın robot süpürge satışı yapan iRobot, 2002 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor.

Uçan Araba CezeriTürkiye’nin İlk Uçan Arabası Cezeri Teknofest’te

Türkiye’nin en büyük teknoloji festivali olarak adlandırılan Teknofest’te bu yıl oldukça ilginç görüntüler vardı. Teknofest’te yeni teknolojiler, icatlar, robotlar ile birçok gelişme ve yenilik yer aldı.

Türkiye’nin ilk uçan aracı olan Cezeri de Teknofest’te tanıtıldı. Müslüman bilim insanı olan Cezeri’den ismini alan uçan arabanın, hem sağlık alanında hem de askeri alanda kullanılması hedefleniyor. Cezeri şu anlık tek kişilik taşıma kapasitesine sahip. Ama aracın gelecek zamanlarda daha da geliştirilmesi planlanıyor. Konuyla ilgili Cezeri’nin Proje Yöneticisi olan Ozan Yağcı şu açıklamayı yaptı;

“Şu anki prototip, yalnızca bir kişiyi taşımaya yönelik. İleriki zamanlarda bu prototipi tamamen şehir içi taşımacılıkta kullanılacak bir araç haline getirmeyi hedefliyoruz.” 

Snapchat 3 Boyutlu SelfieSnapchat 3 Boyutlu Selfie Özelliğini Duyurdu

Son zamanlarda düşüşe uğrayan Snpachat bunu tersine çevirmek için hemen her hafta yeni bir gelişme ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Yenilikler ve değişimler ile kullanıcıları kaybetmemek için çabalayan Snapchat şimdi de 3 boyutlu kamera özelliğini duyurdu. Akıllı cihazlarda 3 boyutlu kamerayı kullanarak çekimler yapılabilecek.

3 boyutlu kamera özelliği şimdilik sadece bu özelliğe sahip olan telefonlarda uygulanabilir olacak. Örneğin iPhone X veya benzeri akıllı telefonlarda kullanılabilir olan bu özelliğin yakın zamanda tüm cihazlara uygun hale getirilmesi planlanıyor. Ayrıca kameraya çeşitli filtreler de eklenecek.

PTT İle Xiaomi İşbirliğiPTT ile Xiaomi İşbirliği

Akıllı cihaz üreticisi Çinli firma Xiaomi, son zamanlarda ülkemizde oldukça popüler. Akıllı telefonları ile Türkiye pazarında kullanıcı kitlesini genişletmeyi başaran Xiaomi, yeni işbirlikleri ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Şirket en son PTT ile işbirliği yaptı.

PTT ile işbirliği yaparak yeni kampanyalar için hazırlanan Xiaomi, bu şekilde satışlarını artırmayı hedefliyor. PTT’nin 100 farklı şubesinde cihazların daha uygun fiyatlı satılmasını sağlayacak bu işbirliği ile Çinli teknoloji firması, pazarda aktif şekilde yer almayı hedefliyor. Buna göre PTT bayilerinde teknoloji stantları yer alacak ve buralarda Xiaomi ürünleri bulunacak.

Samsung Note 10 ReklamıSamsung Note 10 Reklamıyla iPhone 11’e Diss Attı

Samsung ve iPhone’un akıllı telefon pazarındaki çekişmeleri devam ediyor. Samsung, Ağustos ayında Galaxy Note 10 telefonunun tanıtımını gerçekleştirmişti. Galaxy Note 10, sahip olduğu özelliklerle oldukça dikkat çekti. Samsung, Galaxy Note 10’un reklam filminde cihazın artılarını vurgulamak adına en büyük rakibi iPhone’a atıfta bulunuyor.

Reklam filmi 15 saniyelik kısa bir video şeklinde hazırlanmış ve bu reklamda Galaxy Note 10’un “Bokeh” özelliğine dikkat çekiliyor. Filmde bir çiftin ellerinde olan telefonlardan biri iPhone iken diğerinin elinde Note 10 gözüküyor. Canlı videoda arka planı bulanıklaştırma özelliğinin, Samsung’ta daha kaliteli olduğuna dikkat çekilen reklamda, iPhone’larda bu yeni özelliğin olmadığı anlatılıyor.

Bakalım Apple bu reklama nasıl bir karşılık verecek. Karşılaştırmalı reklamlar globalde gözükse de Türkiye’de bu tarz reklamlar ne yazık ki pek kullanılmıyor.

Google Fotoğraflar Stories ÖzelliğiGoogle Fotoğraflar’a Hikayeler Özelliği Geliyor

Google Fotoğraflar yeni özelliği ile kullanıcıların karşısına çıktı. Google Fotoğraflar, hikayeler bölümü ile sosyal medya konsepti oluşturmayı hedefliyor. Yalnızca kullanıcıya özel olan bu yeni özellik o günün veya o dönemin en iyi fotoğrafları arasından seçerek Hikayeler kısmında gösteriyor.

Bir klip filmi gibi fotoğrafları sırasıyla seçip, kullanıcıya sunan bu özelliği isteyenler kapatabiliyor. Ayrıca kişiler arasından da çıkartabiliyor. Yakın zamanda Google Fotoğraflar’ın fotoğraf paylaşım alanı da kullanılabilir hale gelecek. 

Facebook Ortam DinlemeFacebook’tan “Sizi Dinliyoruz” Açıklaması

Facebook ile ilgili uzun zamandır kullanıcıların gizlilik haklarının ihlali konusunda şikayetler devam ediyordu. Hatta Mark Zuckerberg’in de davası gündemden uzun süre düşmemişti. Kısacası Facebook’un kullanıcı gizliliğine dair ihlalleri hemen her hafta farklı bir skandalla anılıyor.

En son Bloomberg’te yer alan habere göre, ses tanıma sistemlerinin doğruluğundan emin olmak için Facebook’un sesleri dinlediğini ve kaydettiğini öne sürdü. Ve ne yazık ki Bloomberg’in iddiaları gerçek çıktı. Facebook, portal cihazı ile birlikte kullanıcının seslerinin kaydedildiğini ve 3. kişiler ile paylaşıldığını kabul etti. Gelecek zamanlarda bu konuyla ilgili nasıl gelişmeler olacak merakla bekliyoruz.

Bu arada kullanıcılar ortam dinlemesini ayarlar kısmında bulunan varsayılan ayarını değiştirerek engelleyebilir.

Blu Tv Behzat ÇBluTv’den Behzat Ç.’nin 2. Sezon Müjdesi

Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi adlı dizinin ilk sezonları televizyonda yayınlanmıştı. Yeni yayıncılık dönemi ile beraber dizi, BluTV’de yayınlanmaya başladı. İlk sezonu bitiren polisiye dizisi Behzat Ç. ikinci sezon için hazırlıklara başlıyor.

Behzat Ç. izleyiciler tarafından büyük heyecanla beklenmişti. Dizinin BluTV’de yayınlanacak olmasıysa izleyicileri oldukça sevindirmişti. Hatta Behzat Ç.’nin yeni sezonunun BluTv’de yayınlanması ile beraber uygulama App Store’da ikinci sıraya yerleşmişti. Dizinin popüleritesinden memnun olan BluTv, geçtiğimiz günlerde Behzat Ç’nin 2. sezonu için çalışmaya başladıklarını duyurdu.

Int’l Sports & Wellness Show

Int’l Sports & Wellness Show 27 Eylül’de Başlıyor

Spor ve eğlence ayni sahnede buluşuyor! Türkiye’nin ilk spor şovu “Int’l Sports & Wellness Show” 27 – 28 – 29 Eylül 2019 tarihlerinde Ülker Sports Arena’da gerçekleşecek.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye İle HeadPorts İşbirliği

Branding Türkiye İle HeadPorts İşbirliği Yaptı

Türkiye’nin popüler bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye, veri bilimi ve makine öğrenimi ile işe alım sürecinin daha şeffaf yönetilmesini sağlamayı hedefleyen bir girişim olan Headports ile işbirliği yaptı.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Ağustos 2019

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı (Ağustos 2019)

Türk-İş tarafından her ay hazırlanan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması adlı rapor Ağustos 2019 için yayınlandı. Rapora göre Ağustos 2019’da 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6.705,94 TL.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Enflasyon Rakamları (Ağustos 2019)Enflasyon Rakamları Açıklandı (Ağustos 2019)

Enflasyon rakamları (Ağustos 2019) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Ağustos ayında TÜFE %0,86 artarken, yıllık bazda enflasyon %15,01oldu. Ağustos ayının zam şampiyonu ise fiyatı %23,35 ile salatalık oldu.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

İnci Sözlük Ve Uludağ Sözlük

İnci Sözlük Ve Uludağ Sözlük Satıldı

Türk internet dünyasının önemli dinamiklerinden olan İnci Sözlük ve Uludağ Sözlük satıldı. Her iki markanın %50 hissesi 10 milyon TL değerlemeyle Ergünkent İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur’a tarafından satın alındı

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

İşsizlik Rakamları Mayıs 2019

İşsizlik Rakamları Açıklandı (Mayıs 2019)

TÜİK İşsizlik Rakamları Mayıs 2019 için açıklandı. 2019 yılının 14-26. haftalarını içine alan ve Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan raporda işsizlik oranındaki artışın devam ettiği gözlemlendi.

Ülkedeki işgücünün mevcut durumunu özetleyen önemli bir gösterge olan işsizlik rakamları, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Mayıs 2019 için yayınlandı. Buna göre Mayıs 2019’da işsizlik, geçen yılın aynı ayına göre 3,1 puanlık artış ile %12,8 seviyesinde gerçekleşti

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Samsung Türkiye Kadına Ve Çocuğa Şiddete Dur Dedi

Samsung Türkiye Kadına Şiddet İçeren Dizilere Reklam Vermeyecek

Dün Samsung Türkiye, aldığı bir kararı kamuoyuyla paylaştı. Buna göre Samsung Türkiye kadına ve çocuğa şiddet içeren dizilere reklam vermeyeceğini duyurdu.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

15 – 21 Eylül 2019’un Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Eylül 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir