Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül (2019) ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2019)

Eylül ayının üçüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2019)”

15 – 21 Eylül 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (15 – 21 Eylül 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Mercedes- Benz Elektrikli Scooter Pazarına Girdi
 • Robot Süpürge Üreticisi İRobot Türkiye Pazarına Girdi
 • Türkiye’nin İlk Uçan Arabası Cezeri Teknofest’te
 • Snapchat 3 Boyutlu Selfie Özelliğini Duyurdu
 • PTT ile Xiaomi İşbirliği
 • Samsung Note 10 Reklamıyla iPhone 11’e Diss Attı
 • Google Fotoğraflar’a Hikayeler Özelliği Geliyor
 • Facebook’tan “Sizi Dinliyoruz” Açıklaması
 • BluTv’den Behzat Ç.’nin 2. Sezon Müjdesi
 • Int’l Sports & Wellness Show 27 Eylül’de Başlıyor
 • Branding Türkiye İle HeadPorts İşbirliği
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı (Ağustos 2019)
 • Enflasyon Rakamları Açıklandı (Ağustos 2019)
 • İnci Sözlük Ve Uludağ Sözlük Satıldı
 • İşsizlik Rakamları Açıklandı (Mayıs 2019)
 • Samsung Türkiye Kadına Şiddet İçeren Dizilere Reklam Vermeyecek

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Mercedes Benz Elektrikli Scooter

Mercedes – Benz Elektrikli Scooter Pazarına Girdi

Mercedes-Benz; Micro ile işbirliği yaparak yeni scooter modelini Frankfurt Motor Show’da tanıttı. Bilindiği üzere elektrikli scooter pazarında çoğu otomotiv firması faal olmaya çalışıyor. Audi de geçenlerde kendi markasını taşıyan scooterı tanıtmıştı. Bu arada Mercedes – Benz’in E-Scooter adlı motorunun satışları 2020’de başlayacak. Son dönemlerde yaşanan trafik problemi ve fazla araç kullanımının sebep olduğu çevre sorunlarını engellemek için otomotiv firmaları elektrikli araçlara yönelmiş durumda. Ancak bunu yaparken yalnızca araba vs. taşıt üretmiyorlar. Scooter gibi yeni nesil araçlara da yatırım yapıyorlar.

iRobot Türkiye Pazarında

iRobot Türkiye Pazarına Girdi

Robot süpürge üreticilerinin lideri olan iRobot, Türkiye pazarına 19 Eylül 2019 Perşembe günü giriş yaptı. Pazarın lider firması ve robot süpürgenin mucidi konumunda olan iRobot, düzenlediği lansman ile hem ürünlerinden hem de faaliyetlerinden bahsetti. Şirket bu lansmanda ayrıca Roomba İ7+, Roomba s9+ ve akıllı robot paspası olan Braava jeT m6 ürünlerini de tanıtı. Roomba i7+ adlı ürünün etiket fiyatı ise şimdilik 8 bin TL olarak tüketiciye sunulacak. 25 milyonu aşkın robot süpürge satışı yapan iRobot, 2002 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor.

Uçan Araba Cezeri

Türkiye’nin İlk Uçan Arabası Cezeri Teknofest’te

Türkiye’nin ilk uçan aracı olan Cezeri de Teknofest’te tanıtıldı. Müslüman bilim insanı olan Cezeri’den ismini alan uçan arabanın, hem sağlık alanında hem de askeri alanda kullanılması hedefleniyor. Cezeri şu anlık tek kişilik taşıma kapasitesine sahip. Ama aracın gelecek zamanlarda daha da geliştirilmesi planlanıyor.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Eylül 2019) - Snapchat 3 Boyutlu Selfie

Snapchat 3 Boyutlu Selfie Özelliğini Duyurdu

Yenilikler ve değişimler yaparak eski popülerliğine ulaşmak için çabalayan Snapchat şimdi de 3 boyutlu kamera özelliğini duyurdu. Buna göre Snapchat’te artık akıllı cihazlar aracılığıyla 3 boyutlu çekimler yapılabilecek. 3 boyutlu kamera özelliği şimdilik sadece bu özelliğe sahip olan telefonlarda uygulanabilir olacak. Örneğin iPhone X veya benzeri akıllı telefonlarda kullanılabilir olan bu özelliğin yakın zamanda tüm cihazlara uygun hale getirilmesi planlanıyor.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Eylül 2019) - PTT & Xiaomi

PTT ile Xiaomi İşbirliği

Akıllı cihaz üreticisi Çinli firma Xiaomi, son zamanlarda ülkemizde oldukça popüler. Akıllı telefonları ile Türkiye pazarında kullanıcı kitlesini genişletmeyi başaran Xiaomi, yeni işbirlikleri ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Şirket en son PTT ile işbirliği yaptı. PTT ile işbirliği yaparak yeni kampanyalar için hazırlanan Xiaomi, bu şekilde satışlarını artırmayı hedefliyor. PTT’nin 100 farklı şubesinde cihazların daha uygun fiyatlı satılmasını sağlayacak bu işbirliği ile Çinli teknoloji firması, pazarda aktif şekilde yer almayı hedefliyor.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Eylül 2019) - Samsung Note 10 Reklamı

Samsung Note 10 Reklamıyla iPhone 11’e Diss Attı

Samsung, Galaxy Note 10’un reklam filminde cihazın artılarını vurgulamak adına en büyük rakibi iPhone’a atıfta bulundu. 15 saniyelik kısa bir video şeklinde hazırlanan reklamda Galaxy Note 10’un “Bokeh” özelliğine dikkat çekiliyor. Filmde bir çiftin ellerinde olan telefonlardan biri iPhone iken diğerinin elinde Note 10 gözüküyor. Canlı videoda arka planı bulanıklaştırma özelliğinin, Samsung’ta daha kaliteli olduğuna dikkat çekilen reklamda, iPhone’larda bu yeni özelliğin olmadığı anlatılıyor.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Eylül 2019) - Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar’a Hikayeler Özelliği Geliyor

Google Fotoğraflar yeni özelliği ile kullanıcıların karşısına çıktı. Google Fotoğraflar, hikayeler bölümü ile sosyal medya konsepti oluşturmayı hedefliyor. Yalnızca kullanıcıya özel olan bu yeni özellik o günün veya o dönemin en iyi fotoğrafları arasından seçerek Hikayeler kısmında gösteriyor.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Eylül 2019) - Facebook Ortam Dinlemesi

Facebook’tan “Sizi Dinliyoruz” Açıklaması

Bloomberg’te yer alan habere göre, ses tanıma sistemlerinin doğruluğundan emin olmak için Facebook ortamdaki sesi dinliyor ve kaydediyor. Bu iddia gündeme bomba gibi düşerken, ne yazık ki Bloomberg’in iddiaları gerçek çıktı. Zira Facebook, portal cihazı ile birlikte kullanıcının seslerinin kaydedildiğini ve 3. kişiler ile paylaşıldığını kabul etti. Gelecek zamanlarda bu konuyla ilgili nasıl gelişmeler olacak merakla bekliyoruz. Bu arada kullanıcılar ortam dinlemesini ayarlar kısmında bulunan varsayılan ayarını değiştirerek engelleyebilir.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Eylül 2019) - Behzat Ç. Yeni Sezon

BluTv’den Behzat Ç.’nin 2. Sezon Müjdesi

Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi adlı dizi uzun bir aradan sonra BluTV aracılığıyla izleyiciyle buluşmuştu. İlk sezonu başarıyla tamamlanan polisiye dizinin ikinci sezon için hazırlıkları başlamış. İlk sezonda dizinin popüleritesinden memnun olan BluTv, geçtiğimiz günlerde Behzat Ç’nin 2. sezonu için çalışmaya başladıklarını duyurdu.

Int’l Sports & Wellness Show

Int’l Sports & Wellness Show 27 Eylül’de Başlıyor

Spor ve eğlence ayni sahnede buluşuyor! Türkiye’nin ilk spor şovu “Int’l Sports & Wellness Show” 27 – 28 – 29 Eylül 2019 tarihlerinde Ülker Sports Arena’da gerçekleşecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye İle HeadPorts İşbirliği

Branding Türkiye İle HeadPorts İşbirliği Yaptı

Türkiye’nin popüler bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye, veri bilimi ve makine öğrenimi ile işe alım sürecinin daha şeffaf yönetilmesini sağlamayı hedefleyen bir girişim olan Headports ile işbirliği yaptı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Ağustos 2019

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı (Ağustos 2019)

“Teknoloji Haberleri”ne önemli bir raporla devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması adlı rapor Ağustos 2019 için yayınlandı. Rapora göre Ağustos 2019’da 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6.705,94 TL.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon Rakamları (Ağustos 2019)

Enflasyon Rakamları Açıklandı (Ağustos 2019)

Enflasyon rakamları (Ağustos 2019) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Ağustos ayında TÜFE %0,86 artarken, yıllık bazda enflasyon %15,01oldu. Ağustos ayının zam şampiyonu ise fiyatı %23,35 ile salatalık oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İnci Sözlük Ve Uludağ Sözlük

İnci Sözlük Ve Uludağ Sözlük Satıldı

Türk internet dünyasının önemli dinamiklerinden olan İnci Sözlük ve Uludağ Sözlük satıldı. Her iki markanın %50 hissesi 10 milyon TL değerlemeyle Ergünkent İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur’a tarafından satın alındı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İşsizlik Rakamları Mayıs 2019

İşsizlik Rakamları Açıklandı (Mayıs 2019)

Ülkedeki işgücünün mevcut durumunu özetleyen önemli bir gösterge olan işsizlik rakamları, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Mayıs 2019 için yayınlandı. Buna göre Mayıs 2019’da işsizlik, geçen yılın aynı ayına göre 3,1 puanlık artış ile %12,8 seviyesinde gerçekleşti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Samsung Türkiye Kadına Ve Çocuğa Şiddete Dur Dedi

Samsung Türkiye Kadına Şiddet İçeren Dizilere Reklam Vermeyecek

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ni güzel bir sosyal sorumluluk aksiyonuyla bitiriyoruz. Samsung Türkiye, dün aldığı bir kararı kamuoyuyla paylaştı. Buna göre Samsung Türkiye kadına ve çocuğa şiddet içeren dizilere reklam vermeyeceğini duyurdu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül  (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Eylül 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 3. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık. Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.