Branding Türkiye’de ilgi çeken, farklı ve ufuk açan birçok yazı dizisi yer alıyor. Şimdi bunlara bir de teknoloji haberleri eklendi. Bundan böyle “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” başlığıyla 1 hafta boyunca meydana gelen önemli teknolojik gelişmeleri sizlere aktaracağız. O halde ilk yazımızla başlayalım. İşte tüm detaylarıyla “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Haziran2”

Geleceği şekillendirmek için birçok teknoloji firması hem kendisiyle hem de birbiriyle yarışıyor. Dünyanın devleşmiş ekonomisine sahip firmalar; daha önce yapılmamış projeler üzerine çalışıyorlar ya da var olan teknolojiyi kullanıcı deneyimi açısından yeniden yorumlamakla ilgileniyorlar. Her şeyin hızla tüketildiği böylesi bir sistemde markalar kullanıcı deneyimiyle ilgili artık anlık aksiyon gösteriyorlar. Özellikle teknolojiyle ilgili konularda ürün / hizmet üreten markalar tüketiciden çok kısa sürede geri bildirim alabiliyorlar. Zaten bu feedbackleri iyi değerlendiren ve kendini kullanıcı deneyimi çerçevesinde güncelleyen firmalar rekabette öne geçebilmektedir.

Bu haftaki gündeme gelecek olursak, Haziran ayının 2. haftasında teknolojiyle ilgili her zamanki gibi çok hareketli ve o kadar da heyecanlı gelişmeler oldu. Kısacası teknoloji anlamında doyurucu bir haftayı geride bıraktık diyebilirim. Tabi hepsine burada yer veremedik. “En dikkat çeken” ya da “öne çıkan” teknoloji haberlerini derlemek istedik. Bu haftanın öne çıkan teknolojik gelişmelerine birazdan daha detaylı değineceğiz fakat öncesinde konu başlıklarını kısaca vermek istiyorum.

Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Haziran2

Bu hafta teknoloji devi Apple WWDC 2018’de iOS 12 ile gelen yenilikleri ve getirdiği özellikleri tanıttı. Diğer yandan Microsoft, XBox platformuna yönelik satın aldığı ve alacağı şirketleri açıkladı. Bu da teknoloji takipçilerinin ilgisini çekti. Kısacası bu hafta akıllı telefon güncellemelerinden, oyun sektöründeki gelişmelere ve sağlık sektörüne kadar birçok teknolojik konu var. Şimdi sözü çok fazla uzatmadan bu haftanın teknoloji noktasındaki “en”lerine buyurun hep birlikte bir göz atalım.

Apple WWDC 2018

Geçtiğimiz hafta teknoloji devi Apple, WWDC 2018’de hem dünyaya hem de 77 farklı ülkeden gelen geliştiricilere, yaptığı yenilikleri ve iOS 12’yi tanıttı. Apple’ın, bu tanıtımla beraber geçtiğimiz dönemlerde Apple kullanıcılarını üzen olayları da geride bıraktığını gözlemliyoruz.

Hatırlarsanız Apple CEO’su en son yaptığı açıklamada cihazların bilinçli bir şekilde yavaşlatıldığını söylemişti. iOS 12 güncellemesi bu itirafı perdelemek için gerçekleştirilmiş gibi görünüyor çünkü iOS 12 güncellemesi, iPhone 5S cihazları da kapsıyor. Hatta bu güncelleme 2013 yılından bugüne kadar olan bütün cihazları kapsıyor. Tabi iPhone kullanıcıları bu duruma bir hayli sevindi.

Bu arada biraz iOS 12’nin sağladığı imkanlarla ilgili bilgi vereyim: Measure uygulamasıyla nesnelerin ölçülerini kolaylıkla ölçebiliyorsunuz. Fotoğraflar uygulaması ise yenilendi. Uygulama yenilenen konseptiyle kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. Örneğin search yaptığınız an size yer, kişi, kategori önerileri veriyor ve aradığınız fotoğrafları anında bulmanızı sağlıyor. Siri‘deki gelişme ise kısayollarla sınırlı değil. Siri’nin yapay zekasının daha da geliştirilmiş olduğu görülüyor.

iOS 12’de bildirimler için de birçok yenilik var. “Rahatsız Etme”, özelliğinin yanı sıra bildirimleri kategorize eden “Gruplandırma” özelliği de dikkat çekiyor. “Screen Time” ile haftalık aktivite özeti ve dijital sağlık sürecinizi kontrol edebileceksiniz. Bu arada en dikkat çeken gelişme MeMoji özelliği… iPhone’a bu güncellemeyle 4 tane animoji ile memoji özelliği de geliyor. Bu sayede kullanıcılar kişiselleştirilmiş emojiler oluşturabilecekler. Bunlara ek olarak iOS 12 güncellemesiyle Apple News yenilendi. iBooks ise yenilenerek Apple Books halini aldı. Apple Books bu defa içerisinde sesli kitapları da barındırıyor. Sesli Notlar ise iPad ile uyumlu hale getirilmiş.

Microsoft’tan Xbox ve Github Hamlesi

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Haziran2”nin bir diğer haberi Microsoft’tan. Microsoft için bayağı yoğun ve sevindirici haberlerle dolu bir hafta oldu desem abartmış olmam. Geçtiğimiz hafta Microsoft’un Github’ı satın almasına yönelik haberler teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırmıştı ki Bloomberg’in yaptığı haber bu bilgiyi doğruladı. Bu aksiyon sonucu Microsoft’un, 43 yıllık tarihinde ilk defa hisse fiyatları 100 $ üzerine çıktı.

Mobil konusundaki önceliği biraz geri plana alan Microsoft, yönünü karma gerçeklik ve esnek formlu cihazlara çeviriyor. En yakın rakibi olan Play Station’la verdiği mücadelede rakibini geri planda bırakmak isteyen Microsoft, Xbox platformunu olabildiğince geliştirmeye çalışıyor. Şirket bu konudaki ciddiyetini aslında 4 farklı oyun şirketini satın alarak kanıtlamış oldu. Bilindiği üzere Microsoft, Ninja Theory, Playground Games, Undead Labs ve Compulsion Games stüdyolarını satın aldığını açıklamıştı. Bu gelişme hem Xbox Game Pass’ı desteklemek hem de Microsoft bandrolü ile piyasaya oyun sürmek adına son derece önemli. Totalde 11 oyun şirketini bünyesine katacağını açıklayan Microsoft, Xbox platformu kullanıcılarını ve gamerları şimdiden heyecanlandırmış gibi gözüküyor.

Sağlık Sektöründe Teknoloji (VR) Kullanımı

Teknoloji Haberleri’ne yine ilgi çekici bir haberle devam ediyoruz. Bilindiği üzere VR ve AR geleceğin teknolojileri arasında yerini alıyor. Nereye doğru evrileceği bilinmese de heyecan uyandırdığı gerçek bir durum.

Geçtiğimiz günlerde Fransa’da 3 öğrencinin geliştirdiği bir sistem teknoloji dünyasını heyecanlandırdı. Haberin detayına gelecek olursak; hastalara sanal gerçeklik gözlüğü veriliyor. Böylece, gerçek dünyadan koparılan hasta, ağrılı tedavilerde yani yanık veya dikiş gibi tedavilerde kendini daha rahat hissediyor. Yara dışında başka bir şeye odaklanan hastaların tedavisi kolaylaşıyor. Tabii bu teknoloji yalnızca hastaların kendini rahat hissetmesi için değil cerrahların ameliyat tecrübesi kazanmasını sağlamak için de kullanılıyor. Avustralya’dan ödül alan proje, Microsoft genel merkezinde yetkililere sunulacak. Proje daha şimdiden gelecek vaat ediyor.

Türk Oyunları; Oddmar ve Popsicle Sticks

MobGe firmasının 2014 yılında kurulmasından bu yana ilk oyunu olan Oddmar, nihayet meyvelerini vermeye başladı. Mobil cihazlarda aksiyon – macera oyunu oynamak isteyen oyun severler için güzel bir alternatif haline gelen bu oyun 4 kişilik bir ekip tarafından yönetilen MobGe şirketinin ürünü. Şirket, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Teknoparkı’nda yer alıyor. 4 yıl boyunca geliştirilen Oddmar, 19 Nisan tarihinde App Store’da sunuldu. Oyun, yüksek kalite grafikleri ve müzikleriyle dikkatleri çekiyor. Bunun yanında, 12 dil desteğine sahip olan Oddmar App Store’da editörün seçimi köşesinde de sergilendi. Oyun şimdilerde 5 üzerinden 4,9 yıldız değerlendirme puanıyla 23 TL’den satışa sunuluyor.

CHEF Game Studio’nun geliştirdiği Popsicle Sticks ise ODTÜ Teknokent’te geliştirildi. Oyun, yayınlandığı hafta App Store’da 81 ülkede “Beğenilen Yeni Oyunlar” listesinde gösterildi. Bir renk temalı üçlü eşleştirmeye sahip olan oyun, kullanıcıyı hemen kendine bağlıyor.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Haziran2″de markaların teknoloji odaklı haberlerini sizler için derledik. Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın “en” dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


💡 Teknoloji Haberleri (7 – 14 Mayıs 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.