Brand Finance Türkiye’nin En Değerli 100 Markasını Açıkladı

Brand Finance, dünyanın önder marka değerlendirme şirketlerinden bir tanesi. 2008 yılında ilk kez Brand Finance Türkiye tarafından hazırlanan “Türkiye’nin En Değerli Markaları – Turkey 100” araştırmalarının bu sene 11.si tamamlandı. Yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda ise Türkiye’nin en değerli markaları açıklandı.

Brand Finance Türkiye tarafından yapılan bu çalışmadaki verilere göre: Türkiye’nin en değerli markası Türk Hava Yolları oldu. Firma elde ettiği bu birinciliğin arkasında, 2 milyar 42 milyon dolarlık marka değeri var. THY’ye takip ederek ikinci sıraya yerleşen Türk Telekom ise 1 milyar 907 milyon dolarlık bir marka değerine sahip. Turkcell, 1 milyar 800 milyon dolar marka değeri ile bu listede üçüncü sıraya yerleşmiş durumda.

Akbank 1 milyar 649 milyon dolar marka değeri ile dördüncü sırada yer alırken, Garanti Bankası 1 milyar 584 milyon dolar marka değerine sahip olarak beşinci sırada bulunuyor. Marka değeri %9 artış gösteren Ziraat Bankası ise listede altıncı sırada yer aldı. Türkiye İş Bankası, 1 milyar 334 milyon dolar marka değeriyle yedinci sırada, onun hemen arkasından 1 milyar 258 milyon dolar ile Arçelik, 937 milyon dolar ile Yapı Kredi ve 878 milyon dolarla Ford Otosan geliyor.

Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri, “Türkiye’nin En Değerli Markaları – Turkey 100” verilerine göre 27,5 milyar dolar olarak kayda geçmiştir. Listeye bu yıl farklı sektörlerden 6 yeni markanın dahil olduğu görülüyor. Bu yeni katılan markalardan olan, Kütahya Porselen 87’nci sırada, Çelebi Hava Servisi 93’üncü, Ray Sigorta 98’inci ve Lokman Hekim 100’üncü sırada yer alarak listeye giriş yaptılar.

ASELSAN %91 artış ile araştırma sonuçlarına göre, en yüksek marka değeri artışına sahip marka olurken yine aynı araştırma verilerine göre Karsan Otomotiv, %53 oran ile en büyük marka değeri düşüşünü yaşayan marka oldu.

Bu yılın marka değeri verileri bu şekilde özetlenirken, gelecek araştırmalarda bu verilerin pozitif yönde artmasını ve gelecekte ülkemizde yüksek teknoloji ile kendi ürünlerimizi üreterek toplam değer olan 27,5 milyar doların çok daha yüksek meblağlara ulaşmasını temenni ediyor, Ar-Ge çalışmalarına daha çok ağırlık verilmesinin önemini bir kez daha vurgulayarak yazımı bitiriyorum.

Bu arada incelemek isteyenler için Brand Finance Turkey 100 listesini paylaşıyorum.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir