İlk kez 2008 yılında Brand Finance Türkiye’nin hazırladığı “Türkiye’nin En Değerli Markaları – Turkey 100” raporu bu sene 11. kez yayınlandı.

Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri, “Türkiye’nin En Değerli Markaları – Turkey 100” verilerine göre 27,5 milyar dolar olarak kayda geçmiştir.

Brand Finance Türkiye’nin Araştırması

Brand Finance Türkiye’nin hazırladığı bu rapordaki (En Değerli 100 Türk Markası Raporu) verilere göre: Türkiye’nin en değerli markası Türk Hava Yolları oldu. Firma elde ettiği bu birinciliğin arkasında, 2 milyar 42 milyon dolarlık marka değeri var. THY’ye takip ederek ikinci sıraya yerleşen Türk Telekom ise 1 milyar 907 milyon dolarlık bir marka değerine sahip. Turkcell, 1 milyar 800 milyon dolar marka değeri ile bu listede üçüncü sıraya yerleşmiş durumda.

Brand Finance tarafından hazırlanan En Değerli 100 Türk Markası raporuna göre; Akbank 1 milyar 649 milyon dolar marka değeri ile dördüncü sırada yer alıyor. Garanti Bankası ise 1 milyar 584 milyon dolar marka değerine sahip olarak beşinci sırada bulunuyor. Marka değeri %9 artış gösteren Ziraat Bankası ise listede altıncı sırada yer aldı. Türkiye İş Bankası, 1 milyar 334 milyon dolar marka değeriyle yedinci sırada yer alıyor. Onun hemen arkasından 1 milyar 258 milyon dolar ile Arçelik, 937 milyon dolar ile Yapı Kredi ve 878 milyon dolarla Ford Otosan geliyor.

Markaların Toplam Değeri 27,5 Milyar Dolar

Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri, “Türkiye’nin En Değerli Markaları – Turkey 100” verilerine göre 27,5 milyar dolar olarak kayda geçmiştir. Listeye bu yıl farklı sektörlerden 6 yeni markanın dahil olduğu görülüyor. Bu yeni katılan markalardan olan, Kütahya Porselen 87’nci, Çelebi Hava Servisi 93’üncü, Ray Sigorta 98’inci ve Lokman Hekim 100’üncü sırada yer alarak listeye giriş yaptılar.

ASELSAN %91 artış ile araştırma sonuçlarına göre, en yüksek marka değeri artışına sahip marka olurken yine aynı araştırma (En Değerli 100 Türk Markası Raporu) verilerine göre Karsan Otomotiv, %53 oran ile en büyük marka değeri düşüşünü yaşayan marka oldu.

Brand Finance Türkiye‘nin hazırladığı raporun (En Değerli 100 Türk Markası – 2018) özeti bu şekildeydi. Bu rapor aynı zamanda ülkemizde yüksek teknolojinin ilerlemesi gerektiğini gösteriyor. Gelecek yıllarda marka değeri tablosunda yer alan marka sayısının artmasını dileyerek yazıyı tamamlayalım. O halde; bir sonraki sene aynı raporu daha iyi rakamlarla ve daha çok markayla açıklamak üzere. 🙂


💡 2018’de Dünyanın En Değerli 10 Markası

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.